• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Blond diwy wobec nazizmu

mb
22 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 20:06 (22 listopada 2007)
Marlena Ditrich kiedy jeszcze mieszkała w Niemczech otwarcie krytykowała faszyzm, nazizm i antysemityzm. Marlena Ditrich kiedy jeszcze mieszkała w Niemczech otwarcie krytykowała faszyzm, nazizm i antysemityzm.
Leni Riefenstahl na życzenie Hilera nakręciła "Triumf woli", film pokazujący moc, z jaką faszyzm zdobywał wyznawców w Niemczech. Leni Riefenstahl na życzenie Hilera nakręciła "Triumf woli", film pokazujący moc, z jaką faszyzm zdobywał wyznawców w Niemczech.
Marlena Dietrich i Leni Riefenstahl: dwie piękne Niemki powiązane z przemysłem filmowym, na życie których ogromny wpływ miał nazizm. Ale pierwszą wygnał z ojczyzny, drugą zaś oczarował. Sylwetki obu artystek przybliży impreza "MarLeni", na którą złoży się czytanie dramatu, recital i pokaz filmu

Marlena Dietrich jest jedną z ikon niemieckiego kina międzywojennego, zaś jej najbardziej znaną rolą kabaretowa piosenkarka z filmu "Niebieski anioł" z 1930 roku. Był to jej ostatni film nakręcony w ojczyźnie, po dojściu do władzy nazistów wyjechała do Hollywood. Znana była z otwartej krytyki faszyzmu, nazizmu i antysemityzmu. Dała temu wyraz jeszcze w Niemczech, nagrywając cykl antynazistowskich piosenek. Już w Stanach występowała dla walczących na frontach II wojny światowej żołnierzy.

Zupełnie inaczej wyglądały losy Leni Riefenstahl. Zaczynała jako aktorka popularnych w międzywojennych Niemczech "filmów górskich". Z czasem zaczęła sama reżyserować. Od lat trzydziestych sympatyzowała z nazizmem. Na życzenie Adolfa Hitlera zrealizowała film "Triumf woli", niezwykle nowatorski formalnie dokument ze zjazdu NSDAP w Norymberdze w 1934 roku. Po wojnie tłumaczyła, że kręciła swoje filmy z pobudek artystycznych, a nie ideologicznych.

Pierwsza część projektu "MarLeni" rozpocznie się w najbliższą niedzielę 25 listopada, o godz. 15.30 w sopockim Dworku Sierakowskich. Dwie aktorki przez lata związane z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku - Krystyna Łubieńska i Elżbieta Goetel - przeczytają wtedy sztukę Thei Dorn "Marleni".

Rzecz dzieje się pewnej nocy w Paryżu z 5 na 6 maja 1992 roku. 90-letnią, zaniedbaną i mającą umrzeć tej nocy Marlenę, niespodziewanie odwiedza jedynie o rok młodsza, za to w groteskowy sposób nadal witalna Leni Riefenstahl... Następnie wysłuchać będzie można recital piosenek Marleny Dietrich "Samotny Anioł" w wykonaniu Celiny Muzy, byłej aktorki Teatru Muzycznego w Gdyni, obecnie mieszkającej i występującej w Berlinie.

- Na samym początku zafascynowała nas sztuka Thei Dorn, zderzająca te dwie osobowości, konfrontująca artystki, które w rzeczywistości nigdy się nie spotkały - mówi Ewa Lamża, prezes Fundacji Kultury Liberty organizującej imprezę. - Na początku myśleliśmy o wystawieniu sztuki na scenie. Niestety, nie udało się zdobyć na to pieniędzy. Jednak przedstawiony w dramacie problem kobiet-artystek i ich postaw wobec nazizmu wydał nam się tak ciekawy, że postanowiliśmy przygotować choć wersję czytaną "Marleni".

Druga odsłona projektu "MarLeni" zagości w gdyńskim Klubie Filmowym 1 grudnia o godz. 20. Wyświetlony zostanie wtedy "Triumf woli" Leni Riefenstahl. Muzykę na żywo do pokazu stworzy grupa Śladami Gagarina w składzie: Przemek Dyakowski, Jakub Noga, Michał Gos, Radovan Jacuniak. Wstęp obie odsłony "MarLeni" jest wolny.
mb

Miejsca

Wydarzenia

  • MarLeni 25 listopada 2007 (niedziela)

Opinie (9)

  • Leni chyba nie mozna nazwać diwą ?

    Marleny tez raczej nie...

    • 0 0

  • a dlaczego nie?

    • 0 0

  • (1)

    Leni diwa nie byla, Marlena - byc moze. Spiewala niesamowicie.
    "Triumf woli" to swietny dokument, te 110 minut oglada sie jak dobre przedstawienie. Ujec z samolotu i porannej panoramy miasta filmowanego z lodki nie powstydzilby sie pewnie sam Spielberg. Sama uroczystosc z wielka pompa i iscie niemiecka precyzja zaprojektowana przez Speera. Troche smiesza, a troche porazaja sceny z 4-5 letnimi dziecmi wyciagajacymi rece w nazistowskim pozdrowieniu. I "dobry wujek" Hitler przechadzajacy sie pomiedzy szpalerami czlonkow HJ, poprawiajacy chlopakom pagony.
    Z czlonkow HJ sluchajacy z przejeciem slow Führera, kilka lat pozniej wiekszosc zginie na froncie lup pojdzie do niewoli. W 1942 r. ginelo na wschodzie 1500 niemieckich zolnierzy dziennie, w Stalingradzie co 7 sekund ginal jeden niemiecki zolnierz.

    • 0 0

    • Kto potrafił by bez cyfrowej techniki robić takie cuda.

      • 0 0

  • czemu zajmują sie niemieckimi artystami a nie \

    polskimi artystami międzywojennymi ich losy w czasie wojny i po wojnie są dużo bardziej ciekawsze i bliższe polskiemu sercu to są historie które powinien znac każdy niezależnie od wieku

    • 0 0

  • alez moi drodzy

    wedlug sjp:

    diwa
    1. «słynna śpiewaczka operowa lub operetkowa»
    2. «słynna aktorka lub tancerka»

    czyli nie ma sie chyba o co spierac

    • 0 0

  • "fot. Internet"

    gratuluje pomyslowosci... i glupoty!
    jakby sie ktos uparl, to portalowi Trojmiasto.pl grozi za takie bzdurne podpisy proces o naruszenie praw autorskich.

    • 0 0

  • "fot.internet"

    widze twoje lub ludzi tobie podobnych, wpisy juz chyba 10 raz na portalu trojmiasto. Osobiscie szanuje ten portal a co za tym idzie ludzi ktorzy go tworza. Lubie go za to ze porusza ciekawe tematy. Jesli ci sie on nie podoba czemu nie znajdziesz innego?? Mysle ze redaktorzy ktorzy umieszczaja tu swoje teksty zdaja sobie sprawe z odpowiedzialnosci karnej ktora grozi im za naruszenie praw autorskich, a moze jestes prawnikiem i poprostu udzialasz rad prawnych? napisz mi tylko jeszcze czy wystawisz za nia rachunek? :-)

    • 0 0

  • oczywiscie że się spotkały

    i to wielokrotnie, przy okazji kręcenia filmu "Błekiitny anioł". mają nawet wspólne zdjęcia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile oddziałów ma Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia?

 

Najczęściej czytane