• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bliżej historii LIVE - Agnieszka Dauksza

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Bliżej historii", Dagny Kurdwanowska rozmawiać będzie z Agnieszką Daukszą, o jej książkach "Klub Auchwitz i inne kluby" oraz "Jaremiance".

Agnieszka Dauksza urodziła się w 1988 roku w Gdańsku. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2017 roku uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia z kulturowej teorii literatury, wiedzy o sztuce oraz literatury międzywojennej. W 2015 roku była laureatką konkursu stypendialnego Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych, młodych naukowców. Jest też członkiem redakcji literaturoznawczych czasopism naukowych Zagadnienia Rodzajów Literackich i Teksty Drugie.

W swojej karierze Agnieszka Dauksza opublikowała ponad 60 artykułów w czasopismach naukowych. W 2013 roku wydała książkę "Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku". W 2016 roku pojawiło się jej poruszające dzieło, zatytułowane "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców. Książka dotyczyła serii wywiadów z więźniami obozów koncentracyjnych. W 2019 roku napisała biografię Marii Jaremy pod tytułem Jaremianka.Jest współredaktorem takich dzieł, jak Kultura afektu. Humanistyka po zwrocie afektywnym, oraz Świadek: jak się staje, czym jest?

Szereg nagród za biografię Jaremianka
Agnieszka Dauksza była wielokrotnie nagradzana i doceniana w prestiżowych konkursach i plebiscytach. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę, w 2018 roku otrzymała Nagrodę Naukową Polityki jako finalistka w dziedzinie Nauk humanistycznych. W 2019 roku Jaremianka otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca, rok później znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike za 2019 rok. Biografia Marii Jaremy przyniosła pisarce również Górnośląska Nagrodę Literacką Juliusz oraz Ogólnopolską Nagrodę Literacką, przyznawaną przez Kurier Szczeciński.
Pokaż mniej

Opinie

Sprawdź się

Ile rejsów pod polską banderą odbył Dar Pomorza?