• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bitwa na głosy w Sopocie

Stefan Wesołowski
25 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 

Nikt tu co prawda nie przebiera się za gladiatora i nie śpiewa Bon Jovi, ale i tak jest bardzo ciekawie. Jeśli ktoś chce usłyszeć, jak brzmią chóry z czterech kontynentów i jak będą ze sobą konkurować, powinien wybrać się do Sopotu na trwający tam od kilku dni Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat.



Na festiwal Mundus Cantat do Sopotu zjechało 16 chórów z całego świata. Na festiwal Mundus Cantat do Sopotu zjechało 16 chórów z całego świata.
Większość osób wiedzę na temat muzyki chóralnej czerpie z osiedlowej parafii, gdzie przed sumą na tyłach kościoła gromadzi się grupa emerytów z plikami nut w rękach. Najpostawniejsi z panów wspinają się na ławkę, zajmując tylni rząd, a panie (z kilkorgiem pozostałych, nieco drobniejszych panów) formują dwa kolejne rzędy przed nimi, by po chwili z heroicznym vibrato zaintonować hymn "My chcemy Boga".

Jest to niewątpliwie bardzo ważna część prawdy o muzyce chóralnej, ale to wciąż tylko część prawdy. Patrząc na zróżnicowanie programu Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat, który trwa w Sopocie, można nawet powiedzieć, że jest to mała cząsteczka. Warto wybrać się na przewidziane w programie koncerty, aby samemu się o tym przekonać.

Podczas trwającego od 21 do 29 maja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat, posłuchać można zarówno najbardziej kojarzonej z chórami muzyki sakralnej, gospel i spirituals, ale również muzyki świeckiej i ludowej. Na imprezie zaprezentuje się aż szesnaście zespołów z dziesięciu krajów - oprócz reprezentacji polskiej, chóry z Singapuru, Anglii, Litwy, Szwecji, Rosji, Turcji, Węgier, Ekwadoru i Brazylii.

- Sukcesem jest, że udało się nam zaprosić naprawdę świetny chór profesjonalny Academia Concerto z Brazylii. Wspaniałe były także występy meksykańskiej sopranistki Susany Mijangos - mówi Joanna Stankowska, dyrektor festiwalu. - Teraz czekamy z niecierpliwością na przesłuchania konkursowe.

Zbliżamy się już do półmetku sopockiej imprezy, ale największe emocje wciąż przed nami. Warto usłyszeć, jak różnorodnie zabrzmieć mogą zespoły wokalne i samemu przekonać się, na ile bliskie budzą skojarzenia ze wspomnianym na początku chórem parafialnym.

W czwartek o godz. 16 zaplanowano paradę chórzystów na ul. Bohaterów Monte Cassino i koncert w muszli koncertowej na molo. Również na molo odbędzie się sobotni (godz. 18) koncert finałowy. Do soboty włącznie będą odbywać się też przesłuchania konkursowe w sopockim kościele Gwiazda Morza. Zaplanowano również wiele imprez towarzyszących. Zobacz szczegółowy program festiwalu.

Wydarzenia

Miejsca

Opinie (15)

  • A ile chórów? (1)

    To kłamstwo - gdzie chór z Ekwadoru? cienka impreza - poziom żenujący!!!!!

    • 0 0

    • chór z Ekwador,u o ile się nie mylę, przyjeżdza w lipcu
      czyżby kajka miała jakieś powiązania z sck c...o ? :D:D

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?

 

Najczęściej czytane