• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Bałtycki Chaleurs: Projekt wymiany kulturalnej

Dyrekcja Nadbałtyckiego Centrum Kultury serdecznie zaprasza na sztukę z Kanady i sztukę z Polski czyli niezwykłą wystawę Bałtycki Chaleurs.

Inspiracją dla projektu jest koegzystencja z naturą, korzystanie z niej, czerpanie inspiracji i dbanie o jej dobrą kondycję. Między działaniami artystów polskich i kanadyjskich widać równicę w podejściu do natury. Kanadyjczycy więcej z niej czerpią niż ingerują. Dla artystów polskich natura jest punktem wyjścia do licznych wariacji. Ekspozycje ekspozycje będą miały miejsce Centrum św. Jana w Gdańsku oraz w przestrzeni miejskiej Gdyni: Basenie Portowym, przy wejściu do Muzeum Miasta Gdyni.

10 maja w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) o godzinie 18.30 rozpocznie się uroczysty wernisaż. Tuż przed rozpoczęciem (godz. 17.00) zaśpiewa chór z Toronto, Toronto Mass Choir.


Wystawa w kościele potrwa do 30 maja i będą jej towarzyszyć akcje miejskie:

Od 1- 30 maja, w Gdyni, przy wejściu do Muzeum Miasta Gdynia (ul. Zawiszy Czarnego 1) będzie trwała wystawa prac kanadyjskiego artysty Christophera Varady-Szabo, który zaprezentuje architektoniczne struktury z naturalnych materiałów, korespondujące z nowoczesną architekturą.

Od 25 maja do 15 czerwca za portem jachtowym w zamkniętym dla ruchu morskiego basenie portowym przy nabrzeżu Beniowskiego, Jean-Yves Vigneau będzie realizować pływającą rzeźbę, wykonaną z kilkumetrowego, tajemniczego słowa, unoszącego się na powierzchni morza.

W tym samym czasie i miejscu choreograf, performer i tancerz będą realizować projekt choreograficzny inspirowany pływającą rzeźbą (22 – 30 maja, godz. 16.00 – 18.00, Skwer Kościuszki)

Tytuł wystawy jest inspirowany morskim charakterem skąd pochodzą autorzy oraz placówki organizujące projekt: Nadbałtyckie Centrum Kultury; (Morze Bałtyckie - Mer Baltique), centrum Vaste et Vague (zatoka Chaleurs - Baie-des-Chaleurs).

Inicjatorami wystawy inspirowanej naturą i porównującą poszukiwania Kanadyjczyków i Polaków są Jacques Berube oraz Jarosław Bujny, którzy współpracują z sukcesami już od 5 lat. Wystawa miała premierę w Centre d`artistes Vaste et Vague w Carleton sur Mer w Quebecu w Kanadzie.

Na wystawie zobaczymy prace:
Agnieszka Gewartowska: litografia
Grażyna Tomaszewska-Sobko: obiekty
Dorota Spłocharska: obiekty, instalacja
Barbara Polkowska-Ugwu: obiekty
Jarosław Bujny: fotografia
Catherine Cote: malarstwo (Montreal)
Fernande Forest: fotografia, instalacja
Michele Lorrain: obiekty, malarstwo (La Pocatiere)
Maryse Goudreau: fotografia (pointe la Croix)
Paul Walty: rysunek (Toronto, Ontario)
Jacques Berube: Video art

Przestrzeń miejska:
Christopher Varady-Szabo: Land Art
Jean-Yves Vigneau: Sea art
Karin Ledoyen: Choreografia, taniec nowoczesny (Quebec City)
Julie Belley: performance, taniec nowoczesny
Celine Boucher: performance, taniec nowoczesny

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Piotr Jaworski, czyli Tuse, słynie z fotorealistycznych portretów. W Trójmieście znane są jego liczne prace, m.in. portrety upamiętniające sławy, takie jak: