• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Baba Polskiego Kina - Jakubowska. Od nowa

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

We wtorek 5 maja o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędzie się spotkanie z Moniką Talarczyk-Gubałą wokół jej książki o babie polskiego kina, Wanda Jakubowska. Od nowa.

Wanda Jakubowska. Od nowa to błyskotliwa monografia jednej z najciekawszych postaci powojennego kina, powszechnie odbieranej jednak głównie jako "babochłop w oficerkach", a zarazem reżyserka zaledwie dwóch filmów: Ostatniego etapu i Króla Maciusia I. Tymczasem, jak pokazuje Monika Talarczyk-Gubała, dorobek twórczyni jest bardziej złożony i zagadkowy, a o jego charakterze wiele mówią także filmy niezrealizowane (choćby widowiskowa adaptacja Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej).

Wanda Jakubowska figuruje w najważniejszych światowych leksykonach kina. Obok Agnieszki Holland jest polską reżyserką najczęściej przytaczaną przez anglojęzycznych krytyków i badaczy. Tworzyła zręby pierwszych powojennych zespołów filmowych. Wokół jej życia i twórczości narosło w kraju wiele mitów. Czy była nieudolną wykładowczynią, która niemal odwiodła Marka Koterskiego od wykonywania zawodu? Czy była lesbijką, która kompensowała we współpracy ze zjawiskowymi aktorkami swoje fascynacje kobietami? Czy popadała w filmową rutynę i realizowała filmy anachroniczne, a może jednak jej kino należy uznać za przełomowe? Czy można ją faktycznie określić mianem feministki?

Spotkanie autorskie z Moniką Talarczyk-Gubałą, które poprowadzi Julia Gierczak, odbędzie się we wtorek, 5 maja o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Wstęp wolny.
Podczas spotkania książka Wanda Jakubowska. Od nowa będzie dostępna w promocyjnej cenie.

Monika Talarczyk-Gubała - dr hab., historyczka kina, krytyczka filmowa, badaczka kina kobiet w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pracuje w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka monografii PRL się śmieje! Polska komedia filmowa 1945-1989, Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w II połowie XX wieku oraz zbioru esejów Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii, uhonorowanego w 2014 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Julia Gierczak - doktorantka FSD UG, filmoznawczyni, redaktorka pisma "Panoptikum", autorka kilkunastu tekstów o kinie i licznych wystąpień konferencyjnych, animatorka kultury związana z Krytyką Polityczną.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.

Opinie

Sprawdź się

Aktorka Dorota Lulka debiutowała w: