• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"B jak Batory". Wydano zeszyt o słynnym transatlantyku

Aleksandra Wrona
21 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Zeszyt "B jak Batory" dostępny jest już w sprzedaży. Na książkę musimy poczekać do wiosny. Zeszyt "B jak Batory" dostępny jest już w sprzedaży. Na książkę musimy poczekać do wiosny.

Rok temu na stronach naszego portalu pisaliśmy o poszukiwaniach osób, które w latach 1936-1969 pływały na MS Batory . Prowadziły je Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus, pisarki zbierające materiał do książki o słynnym gdyńskim transatlantyku. Dzięki pomocy naszych czytelników autorkom udało się dotrzeć do wielu ciekawych rozmówców. Książka będzie miała premierę w maju, a już teraz w sprzedaży dostępny jest zeszyt "B jak Batory", przybliżający czytelnikom historię statku.



Czy interesujesz się tematem gdyńskiego transatlantyku?

- Dziękujemy serdecznie portalowi Trojmiasto.pl i jego czytelnikom. Na apel zamieszczony pod artykułem o naszej nowej książce odezwało się bardzo dużo osób z Trójmiasta. Dzięki nim trafiłyśmy do członków załogi, do mechanika, kucharza, matki okrętowej, ale także do pasażerów statku. Często pisały do nas ich wnuczki i wnukowie "Mój dziadek pływał, chętnie opowie, skontaktuję Panie z nim." Ten międzypokoleniowy odzew bardzo nas ucieszył, bo od trzech lat prowadzimy projekt "Łączymy pokolenia" namawiając do rozmów między pokoleniami, okazało się, że te rozmowy mają miejsce w wielu rodzinach - mówią Aleksandra KarkowskaBarbara Caillot Dubus.
W wydanym niedawno zeszycie znajdziemy odpowiedzi na pytania o czas, w którym pływał M/S Batory, dlaczego nazywany był "szczęśliwym" i "śpiewającym" statkiem, co działo się z nim w czasie wojny i gdzie jest teraz. Ponadto znajdują się tam też ciekawostki o transporcie złota, Indianinie w załodze i niedźwiedziu Wojtku.

Wieczory literackie w Trójmieście


- Historia statku jest przedstawiona za pomocą map, ciekawostek i kolaży z archiwalnych zdjęć. Każda mapa przedstawia inny okres w dziejach transatlantyku: czas przedwojenny, okres wojny, zimna wojna, tropiki, linia kanadyjska - zapowiadają autorki publikacji.
Zeszyt "B jak Batory" można już nabyć w Trójmieście m.in. w sklepach w Muzeum Emigracji w Gdyni, w Muzeum Sopotu, w Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni czy księgarni Koga w Gdyni. Kosztuje 24 zł.

Efektem spotkań z załogą M/S Batory będzie książka o tytule "Marsz, marsz Batory" zawierająca historie pasażerów i pracowników statku - ich wrażenia, przemyślenia, tajemnice. Premiera przewidziana jest na maj tego roku.

Zobacz także: Pierwsza wizyta transatlantyku "Batory" w Gdyni

Miejsca

Opinie (20)

  • Batory (1)

    Mam ładne zdjęcie(13x20) stewardów z kapitanem z 1951/1952 (Boże Narodzenie) przy choince. Nie wiedziałam ,że ktoś się tym tematem interesuje.

    • 1 0

    • zdjęcie

      Mój Tata pływał w tym czasie. Może jest na tym zdjęciu. Jeśli mógłbym prosić o skan, byłbym wdzięczny. Mój adres mailowy antal56@gmail.com
      Pozdrawiam
      Andrzej Antoniak

      • 0 0

  • są jeszcze ludzie którzy pływali na "Batorym" , to do nich głównie powinno sie zaapelować i

    zorganizować z Nimi spotkanie Tak ! , można by to zrobić np. w Domu Marynarza a najlepiej w dzisiejszym Muzeum Emigracji tj. w Gmachu dawnego Dworca Morskiego -miejsca z którego i do którego przypływał "Batory"

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Którą z powieści Pawła Huellego wyreżyserował Wojciech Marczewski?

 

Najczęściej czytane