• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Atlas wysp odległych

teatr dla dzieci
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
czas trwania:
60 min.
data premiery:
18 marca 2023
7.7
7 ocen
"Atlas wysp odległych"
na podstawie książki Judith Schalansky

Już w sobotę 18 marca o 17.00 odbędzie się nasza pierwsza premiera w Nowym Roku - spektakl dokumentalny dla widzów od 13 lat, adaptacja znakomitej książki Judith Schalansky o tajemniczych wyspach z całego świata. Reżyseruje i projektuje sceniczną rzeczywistość wielokrotnie nagradzany czeski artysta Marek Zákostelecký.

W Polsce "Atlas wysp odległych" w przekładzie Tomasza Ososińskiego wydało Wydawnictwo Dwie Siostry, a książka szybko zwróciła uwagę czytelników i recenzentów. Przepięknie opracowana graficznie - autorka jest również graficzką - opowiada o 50 wyspach, a historie w niej zamieszczone są często zaskakujące, dziwaczne, a czasem nieprawdopodobne. Wszystkie zdarzyły się naprawdę. Recenzując książkę Judith Schalansky, Olga Tokarczuk napisała, że to "spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata".

Przedstawienie dla widzów 10+ w reżyserii Marka Zákostelecký'ego jest zaproszeniem do takiej kontemplacji. Reżyser wybrał dziesięć wysp, wokół których buduje opowieść, a przemyślana i oryginalna forma teatralna ma oddać jej niepowtarzalny klimat. Sceniczne miniatury będą tworzone na oczach widzów z zastosowaniem planszet, teatru cieni, efektów iluzji i kamer.

Marek Zákostelecký to artysta ceniony na całym świecie, ma na swoim koncie ponad 130 scenografii do spektakli m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Był też wielokrotnie nagradzany - dwukrotny laureat prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureat Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W Gdańsku także został już zauważony dzięki scenografii do spektaklu "Co u diabła" w reżyserii Michała Derlatki, za którą otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku. Muzykę do spektaklu komponuje Martin Husovský, pochodzący ze Słowacji muzyk, współzałożyciel i frontman zespołu Komajota, nagradzany kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

Spektakl będzie można oglądać w marcu, kwietniu i czerwcu, a pokazowi 26 marca będą towarzyszyły warsztaty rodzinne zatytułowane "Kierunek: mapy uczuć" z cyklu #podróżemałeiduże prowadzone przez pedagożkę teatru Monikę Tomczyk. Jak rzeczywistość staje się mapą, płaskim odwzorowaniem? I co się dzieje po drodze? Podczas warsztatów przetestujemy to na własnej skórze, tworząc światy bliskie i dalekie.

Twórcy:
na podstawie książki Judith Schalansky
przekład: Tomasz Ososiński | Wydawnictwo Dwie Siostry
reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký
muzyka: Martin Husovský
współpraca dramaturgiczna: Agnieszka Kochanowska

Obsada:
Magdalena Bednarek
Magdalena Gładysiewicz
Kamil Marek Kowalski
Jacek Majok
Piotr Srebrowski//Jakub Ehrlich

Uwaga! Zmiana kategorii wiekowej: spektakl dla widzów od 13 lat.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery