• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więcej czułości na wiosnę!

2 kwietnia 2024, godz. 09:00 
Opinie
  • W "Śpiewie morza" główna bohaterka trafia na Starą Syrenę, która pomaga jej poradzić sobie z trudnymi emocjami. Na zdjęciu Jadwiga Sankowska (Stara Syrena) i Magdalena Gładysiewicz (Edwina).
  • W "Śpiewie morza" główna bohaterka trafia na Starą Syrenę, która pomaga jej poradzić sobie z trudnymi emocjami. Na zdjęciu Jadwiga Sankowska (Stara Syrena) i Magdalena Gładysiewicz (Edwina).
  • W "Śpiewie morza" główna bohaterka trafia na Starą Syrenę, która pomaga jej poradzić sobie z trudnymi emocjami. Na zdjęciu Magdalena Gładysiewicz (Edwina).
  • W "Śpiewie morza" główna bohaterka trafia na Starą Syrenę, która pomaga jej poradzić sobie z trudnymi emocjami. Na zdjęciu Magdalena Gładysiewicz (Edwina).

Co nas czeka do końca sezonu na jedynej scenie dla dzieci i młodzieży w Trójmieście? Teatr Miniatura planuje jeszcze dwie premiery, kolejne spotkania z cyklu Książka w roli głównej, wraca także spektakl "Atlas wysp odległych" dla młodzieży i dorosłych.Które z planowanych wydarzeń najbardziej cię interesuje?

W kwietniu i czerwcu odbędą się ostatnie premiery w ramach sezonu 2023/2024, który w Miniaturze upływa pod hasłem #czułość.

- Uważamy, że ta jakość jest teraz w świecie bardzo potrzebna - umiejętność patrzenia na siebie samych i innych z czułością, akceptacją i empatią. Bez czułości dla siebie i innych nie możemy się rozwijać, tworzyć dobrych relacji i zmieniać świata na lepsze. Czułość rozumiemy też jako uważność, przyglądanie się subtelnym rzeczom, mało widocznym na pierwszy rzut oka - opowiadała na początku sezonu Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka teatru.
Scenariusz do "Śpiewu morza" napisała gdańska pisarka Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Scenariusz do "Śpiewu morza" napisała gdańska pisarka Roksana Jędrzejewska-Wróbel.
Kwietniowa premiera - "Śpiew morza" - to spektakl mocno zakorzeniony w naszym regionie. Nawiązuje do postaci z mitologii krajów nadbałtyckich, czyli selkie, potrafiących zmieniać postać z ludzi w foki i odwrotnie. Współczesną historię o rodzeństwie z elementami realizmu magicznego napisała gdańska pisarka Roksana Jędrzejewska-Wróbel, znana z cyklu o Florce, a ostatnio także autorka serii "Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane", w której przypomina zapomniane baśnie ludowe, gdzie motywem przewodnim jest poszukiwanie szczęścia. Tym razem opowiada o Albercie, który jest selkie i potrafi świetnie pływać, oraz jego siostrze Edwinie, która pływa średnio i nie wie jeszcze, co potrafi. "Śpiew morza" to opowieść o relacjach rodzinnych, poszukiwaniu własnych talentów i odkrywaniu różnorodności. Reżyseruje Ewa Piotrowska, scenografię tworzy Magdalena Mucha, a muzykę Marcin Dymiter.

"Charlie zmienia się w kurczaka" to pierwsza powieść dla dzieci brytyjskiego autora Sama Copelanda. Szybko stała się bestsellerem, a autor napisał kolejne części opowieści o Charliem. W Polsce jego książki wydaje wydawnictwo Media Rodzina. "Charlie zmienia się w kurczaka" to pierwsza powieść dla dzieci brytyjskiego autora Sama Copelanda. Szybko stała się bestsellerem, a autor napisał kolejne części opowieści o Charliem. W Polsce jego książki wydaje wydawnictwo Media Rodzina.
W Dzień Dziecka Miniatura zaprosi na światową prapremierę bestsellerowej książki Sama Copelanda "Charlie zmienia się w kurczaka" o chłopcu, który pod wpływem stresu, lęku czy niepokoju zmienia się w różne zwierzęta. Powody do takich emocji zawsze się znajdą, więc próbuje ze szkolnymi przyjaciółmi znaleźć sposoby, żeby nad tą przypadłością zapanować. Powieść Copelanda jest pełna humorystycznych przygód, ale pozwala też czytelnikom odkryć przydatne narzędzia do radzenia sobie z własnymi emocjami. Premiera odbywa się w ramach sezonu pod hasłem #czułość, ale zapowiada już sezon 2024/2025 pod hasłem #chłopaki, skupiający się na tym, jak to jest być chłopakiem we współczesnych czasach. Sam Copeland jest brytyjskim pisarzem i agentem literackim, który pisze o sobie tak: "mieszka obecnie w Londynie z trzema smrodliwymi kotami, trójką smrodliwych dzieci i jedną całkiem przyjemnie pachnącą żoną. Pracuje jako zaklinacz kurczaków, podróżując po świecie i wykorzystując swój wyjątkowy talent do ujarzmiania dzikich kurczaków". Zapowiada, że przyjedzie na premierę.

Bartek Kieżun, podróżnik i bloger kulinarny, będzie gościem specjalnym pierwszego tegorocznego spotkania z cyklu Książka w roli głównej. Bartek Kieżun, podróżnik i bloger kulinarny, będzie gościem specjalnym pierwszego tegorocznego spotkania z cyklu Książka w roli głównej.
21 kwietnia spotkaniem z podróżnikiem, blogerem kulinarnym i specjalistą od kuchni śródziemnomorskiej Bartkiem Kieżunem rozpoczyna się trzeci sezon teatralnych spotkań z książką dla dzieci Książka w roli głównej. Tematem trzeciego sezonu są podróże, więc pojawią się goście, którzy opowiedzą o innych kulturach. 26 maja gościem specjalnym będzie reportażysta i dziennikarz pochodzący z Grecji Dionisios Sturis. Tak jak poprzednio w ramach cyklu zaproszeni goście wraz z aktorami i pedagogami teatru czytają wybrane książki dla dzieci, wciągając widownię w kreatywne zadania. Będzie też okazja do zadania pytań gościom oraz wzięcia udziału w warsztatach tematycznych, które w mądry sposób pogłębiają temat czytanej książki. Spotkania są dla dzieci w wieku 5-11 lat i ich rodzin. Są tłumaczone na Polski Język Migowy.

"Atlas wysp odległych" to "wyjątkowe, oryginalne widowisko, które jest niezwykle spójne w formie i treści" - pisała nasza recenzentka Magdalena Raczek. "Atlas wysp odległych" to "wyjątkowe, oryginalne widowisko, które jest niezwykle spójne w formie i treści" - pisała nasza recenzentka Magdalena Raczek.
Dla miłośników podróży i odkrywania świata Miniatura ma jeszcze jedną atrakcję - 6 i 7 kwietnia na scenę wraca spektakl dla młodzieży i dorosłych "Atlas wysp odległych" na podstawie wybranych opowieści z książki znakomitej niemieckiej autorki Judith Schalansky, która opisała pięćdziesiąt tajemniczych, mało znanych wysp. Reżyser Marek Zákostelecký w poetycki sposób opowiada między innymi o pilotce Amelii Earhart, która zaginęła na Oceanie Spokojnym w pobliżu wyspy Howland podczas próby okrążenia Ziemi wzdłuż równika, dramatycznej wyprawie Ferdynanda Magellana w 1520 roku, a także o wyprawie miłośników i badaczy ptaków na Wyspę Niedźwiedzią czy polowaniach w zatoce wielorybników na Wyspie Zwodniczej. Dokumentalne historie Judith Schalansky reżyser przenosi na scenę poprzez zaskakujące formy teatru plastycznego, wykorzystując efekty iluzji, projekcje, animację na żywo i teatr cieni.

Temu sezonowi w Miniaturze towarzyszy program rodzinnych warsztatów #czułość - poszukiwania, poszukiwana, gdzie badany jest temat czułości w nawiązaniu do nowych premier teatralnych. 26 kwietnia o godz. 18 punktem wyjścia będzie najnowsza premiera, czyli "Śpiew morza", opowieść o dwójce rodzeństwa inspirowana legendami o selkie, ludziach-fokach. Udział w warsztatach jest bezpłatny, można się zapisać przez formularz dostępny na stronie teatru na dwa tygodnie przed wydarzeniem.

6 i 7 kwietnia, godz. 15; 18 maja, godz. 20 i 22 (Europejska Noc Muzeów); 19 maja, godz. 15 Atlas wysp odległych

13 kwietnia, godz. 17 Śpiew morza | prapremiera

1 czerwca, godz. 17 Charlie zmienia się w kurczaka | prapremiera

Książka w roli głównej. Sezon 3. Podróże:
21 kwietnia, godz. 16 Bartek Kieżun, podróżnik i bloger kulinarny, specjalista od kuchni śródziemnomorskiej
26 maja, godz. 16 Dionisios Sturis, reportażysta i dziennikarz pochodzący z Grecji

26 kwietnia, godz. 18 #czułość - poszukiwania, poszukiwana - warsztaty rodzinne

REPERTUAR I BILETY ONLINE

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Książka w roli głównej: Bartek Kieżun

5 zł
czytanie performatywne, spotkanie, warsztaty

Czułość - poszukiwania, poszukiwana

spotkanie, warsztaty

Książka w roli głównej: Dionisios Sturis

5 zł
wieczór literacki, spotkanie, warsztaty

Miejsca

Spektakle

Zobacz także

Opinie

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście znajduje się Muzeum Kart Do Gry?

 

Najczęściej czytane