• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Architektura na miarę możliwości. Danuta i Daniel Olędzcy - Spotkanie z Błażejem Ciarkowskim

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej książki dra Błażeja Ciarkowskiego pt. "Architektura na miarę możliwości. Danuta i Daniel Olędzcy". Spotkanie poprowadzi Grzegorz Piątek, autor książki "Gdynia Obiecana".

On - potomek trójmiejskiej międzywojennej "arystokracji", syn inspektora celnego Wolnego Miasta Gdańska. Ona - córka urzędnika gminnego z białoruskiego Poczapowa. W czasie wojny on był starszym strzelcem w Powstaniu Warszawskim, a później więźniem obozu Altengrabow. Ona, jak sama wspomina, pasała krowy i toczyła bitwy na szyszki i patyki z sy-nami okolicznych chłopów. Spotkali się na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Daniel Olędzki i Danuta Sorgowicka (Olędzka) stanowili jedną z najbardziej niezwykłych par w świecie polskiej architektury. Ich wyjątkowość polegała na tym, że w odróżnieniu od Karda-szewskich, Piechotków czy nawet Brukalskich, oboje odnieśli znaczące sukcesy nie rezygnu-jąc przy tym z własnej indywidualności.

Zapisali się na trwałe w historii architektury powojennej Polski oraz w przestrzeni Trójmiasta. Daniel Olędzki projektował szereg gmachów użyteczności publicznej - Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny czy Opera Bałtycka. Dorobek Danuty to przede wszystkim budynki mieszkalne (słynne "falowce" na Przymorzu), ale także Dom Technika w Gdańsku.

Żyli razem, ale rzadko projektowali wspólnie ("przeważnie konkursy" - wspominała Danuta Olędzka), bo współpraca dwóch tak silnych osobowości wymagałaby od nich zbyt daleko posuniętych kompromisów. Tymczasem skala i jakość ich architektury oraz związane z nią historie dowodzą po-nad wszelką miarę, że architekci Olędzcy niechętnie rezygnowali z własnych koncepcji i pomysłów. Publikacja ma charakter naukowy, a zarazem dzięki prostemu językowi oraz elementom narracji jest bardzo ciekawa i wciągająca. Podczas spotkania będzie można nabyć publikacje wraz z autografem autora!

WSTĘP WOLNY - obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania ze strony www.bilety.muzeumgdynia.pl

Informacja o biletach

rejestracja

Opinie

Sprawdź się

Co w nazwie Teatru Dada von Bzdülöw oznacza człon "dada"?