• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Afera Kryminalna 2023

W dniach 02.10.2023 - 08.10.2023 zapraszamy miłośniczki i miłośników powieści kryminalnych na kolejną odsłonę festiwalu Afera Kryminalna.

gru 14

czwartek, godz. 17:00 - 19:00

Wstęp wolny
gru 16

sobota, godz. 12:00

Wstęp wolny
To wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Gdańska, a jego organizatorami są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Wydawnictwo Afera. Partnerują nam: PAN Biblioteka Gdańska, Księgarnia Marpress, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Stacja Kultura - Biblioteka Rumia, Księgarnia Kameralna "Książka i Wino".

Kryminalne atrakcje z Czech
Co Was czeka w tegorocznej odsłonie festiwalu? Podpowiemy, że Krecik nie jest takim słodziakiem, na jakiego wygląda, sąsiedzi bywają groźni, a knedliczki i lentilki trafiają w gusta również osób z niecnymi zamiarami.

Nie chcąc Was dłużej trzymać w niepewności, uroczyście ogłaszamy - Afera Kryminalna będzie gościć autorów z Czech, a będą to znani w Polsce i za granicą:

 • Iva Procházková,

 • Jiří Březina,

 • Michal Sýkora.Główne wydarzenie festiwalu - panel Kryminalne Czechy - odbędzie się 07.10.2023 (sobota) o godz. 16:00 w Bibliotece Manhattan. Spotkanie autorskie z naszymi czeskimi gośćmi poprowadzi Marta Matyszczak, autorka lubianych komedii kryminalnych, a tłumaczkami będą Julia Różewicz i Martyna Lemańczyk. Na czytelników i czytelniczki będzie czekać czeski poczęstunek.

Również w sobotę zapraszamy na 11:00 na śniadanie z czeskim kryminałem do Księgarni Marpress mieszczącej się w samym sercu Gdańska (ul. Targ Rybny 10B). Martyna Lemańczyk porozmawia z Michalem Sýkorą m.in. o przetłumaczonej przez siebie książce jego autorstwa "Człowiek pana ministra". Na uczestników i uczestniczki spotkania czekać będzie słodki poczęstunek.

W niedzielę 08.10. o 11:00 zapraszamy wszystkie zaczytane maluchy do Księgarni Kameralnej "Książka i Wino" na warsztaty plastyczne (wiek dzieci: 5-9 lat; zapisy: promocja@wbpg.org.pl). Poprowadzi je Kasia Michałkiewicz Hansen, ilustratorka książki dla dzieci "Pyszna środa" Ivy Procházkovej.
Tuż po warsztatach swoje książki podpisywać będą Kasia Michałkiewicz-Hansen, Iva Procházková oraz Julia Różewicz. Następnie, o godz. 13:00 w tym samym miejscu, odbędzie się spotkanie dla dorosłych: "Zbrodniczy uśmiech. Czy kryminałom potrzebny jest humor?" , którego głównymi bohaterkami będą pisarki Iva Procházková oraz Marta Matyszczak.

Polscy autorzy kryminałów

Oczywiście nie zabraknie również polskich autorów popularnych kryminałów i znawców krwawej tematyki. W tym roku będą to:

 • Michał Wagner,

 • dr Jan Daniluk,

 • Michał Śmielak,

 • Mieczysław Gorzka,

 • Igor Brejdygant,

 • Tomasz Patora,

 • Sławek Gortych

 • Małgorzata Oliwia Sobczak,

 • Maciej Siembieda;

 • Cyryl Sone,

 • Marta MatyszczakFestiwal otworzymy uroczyście 2.10. (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Bibliotece Chełm. Podczas "Ostatniej imprezy na plaży" pożegnamy sezon oraz wystawę fotograficzną "Projekt Plaża" autorstwa Mirosława Pieślaka w znajdującej się w Bibliotece Chełm Galerii im. Macieja Kosycarza. Na gości czekać będą letnie specjały: gofry i lemoniada, a głównym punktem programu będzie spotkanie autorskie z Michałem Wagnerem, debiutantem i autorem komedii kryminalnej "Mów mi Kolt", której akcja dzieje się nad morzem.

W środę 04.10. poznamy zbrodniczą stronę dawnego Gdańska. O godz. 16:30 w PAN Bibliotece Gdańskiej (ul. Wałowa 15) dr Maria Michalska poprowadzi pokaz starych druków i innych zbiorów specjalnych. To jedyna okazja, by w kameralnym gronie zobaczyć prawdziwe skarby i białe kruki, mające kilkaset lat księgi i wspaniałe ryciny, które na co dzień strzeżone są w magazynach budynku historycznego biblioteki. Obowiązują zapisy: promocja@wbpg.org.pl).

Następnie, o godz. 17:30 w Czytelni Zbiorów Historycznych dr Jan Daniluk poprowadzi wykład i przedstawi prezentację pod tytułem: "Najgłośniejsze zbrodnie w Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)" (wstęp wolny).

W czwartek (05.10.) odbędą się spotkania autorskie z pisarzami: Michałem Śmielakiem (18:00 Biblioteka Kokoszki) oraz z Mieczysławem Goszką (18:00 Biblioteka Tczew). W piątek (06.10.) w Stacji Kultura w Rumi czytelnicy i czytelniczki spotkają się o 18:30 ze Sławkiem Gortychem, a w Bibliotece Oliwskiej o 18:00 wezmą udział w panelu "Zbrodnia bez granic" prowadzonym przez pisarkę, Zuzannę Gajewską. Jego głównymi bohaterami będą Igor Brejdygant i Mieczysław Gorzka.

Na godzinę 19:00, również do Biblioteki Oliwskiej, zapraszamy na spotkanie z mistrzem reportażu, Tomaszem Patorą, który odkrył słynną aferę "łowców skór". W sobotę (07.10.) pojedziemy z kryminałem nad morze i w góry - a to wszystko w jednym miejscu: naszej najchętniej odwiedzanej filii, Bibliotece Manhattan. O 13:30 w nadmorskiej odsłonie powieści kryminalnej wezmą udział Małgorzata Oliwia Sobczak, Maciej Siembieda i Cyryl Sone. O 14:30 o górskich szlakach zbrodni opowiedzą Sławek Gortych i Michał Śmielak.

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie przygotowaliśmy dla Was zabawy i konkursy.

Patroni wydarzenia: Czeskie Centrum Warszawa, Zupełnie Inna Opowieść, Zbrodnie w Bibliotece, Pierwsza Książka i Radio Gdańsk.
Szczegółowy program Afery Kryminalnej 2023
Poniedziałek 2.10.

Otwarcie festiwalu. Ostatnia impreza na plaży - godz. 18:00 Biblioteka Chełm (ul. Dragana 26)
spotkanie z Michałem Wagnerem, debiutantem i autorem komedii kryminalnej "Mów mi Kolt", której akcja dzieje się nad morzem,
finisaż wystawy "Projekt Plaża" autorstwa Mirosława Pieślaka w znajdującej się w Bibliotece Chełm Galerii im. Macieja Kosycarza,
nadmorski poczęstunek m.in. gofry, lemoniada i ciepłe promienie słońca na policzkach.

Środa 4.10.
Zbrodnia w dawnym Gdańsku
PAN Biblioteka Gdańska (ul. Wałowa 15)
16:30 Zbrodnia i kara, dr Maria Michalska (zapisy: promocja@wbpg.org.pl).

Pokaz starych druków i innych zbiorów specjalnych. To jedyna okazja, by na kameralnym pokazie zobaczyć prawdziwe skarby i białe kruki, mające kilkaset lat księgi i wspaniałe ryciny, które na co dzień strzeżone są w magazynach budynku historycznego PAN Biblioteki Gdańskiej.

17:30 Najgłośniejsze zbrodnie w Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939), dr Jan Daniluk, wykład oraz prezentacja w Czytelni Zbiorów Historycznych.

Czwartek 5.10.
Zbrodnia na trasie Gdańsk- Tczew

Biblioteka Kokoszki (ul. Azaliowa 18)
18:00 Spotkanie z Michałem Śmielakiem. Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz,

Miejska Biblioteka w Tczewie
18:00 Spotkanie z Mieczysławem Gorzką

Piątek 6.10.
Zbrodnia na trasie Gdańsk - Rumia
Biblioteka Oliwska

18:00 Zbrodnia bez granic. Spotkanie z Igorem Brejdygantem i Mieczysławem Gorzką. Prowadzenie: Zuzanna Gajewska

19:00 Raport z miejsca zbrodni. Wokół sprawy łowców skór. Spotkanie z Tomaszem Patorą - dziennikarzem śledczym i reporterem. Prowadzenie: Natalia Soszyńska

Stacja Kultura. Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi
18:30 Spotkanie ze Sławkiem Gortychem. Prowadzenie: Anna Jackowska

Sobota 7.10.
W podróży z kryminałem
Księgarnia Marpress (ul. Targ Rybny 10B)
11:00 Śniadanie z czeskim kryminałem. Menu:
spotkanie z Michalem Sýkorą. Prowadzenie: Martyna Lemańczyk, tłumaczka jego powieści
słodki poczęstunek

Biblioteka Manhattan (Al. Grunwaldzka 82)

13:30 Nad morze z kryminałem: Małgorzata Oliwia Sobczak, Maciej Siembieda, Cyryl Sone. Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz

14:30 W góry z kryminałem:Sławek Gortych i Michał Śmielak. Prowadzenie: Zuzanna Gajewska

16:00 Wydarzenie główne festiwalu
Kryminalne Czechy
Goście specjalni: Iva Procházková, Michal Sýkora, Jiří Březina
Prowadzenie: Marta Matyszczak
Tłumaczenie: Julia Różewicz i Martyna Lemańczyk. Na wszystkich przybyłych czekać będzie czeski poczęstunek.

Niedziela 08.10.
Kryminalnie-kameralnie
Księgarnia kameralna "Książka i wino" (ul Stary Rynek Oliwski 19)
11:30 Coś ci na głowie wyrosło! Warsztaty z ilustratorką Kasią Michałkiewicz-Hansen. Wiek uczestników: 5-9 lat. Zapisy: promocja@wbpg.org.pl

Inspiracja: książka dla dzieci "Pyszna środa" Iva Procházkova, do której ilustracje stworzyła Kasia Michałkiewicz-Hansen. Warsztat ma na celu pobudzenie wyobraźni dzieci i zachęcenie ich do narratywnego myślenia, wykorzystując ich naturalny potencjał również do abstrakcyjnego myślenia. Przed każdym z warsztatów ilustratorka opowie o tajnikach swojej pracy. Pokaże też swoje szkicowniki.

Motto warsztatów: przy pracy twórczej należy bazgrać i nie bać się, że czasem coś nie ma kształtu ani nie wygląda prawdziwie.
Po warsztatach: podpisywanie książek: Iva Procházková, Kasia Michałkiewicz-Hansen, Julia Różewicz.

13:00 Zbrodniczy uśmiech. Czy kryminałom potrzebny jest humor? - spotkanie z Ivą Procházkovą i Martą Matyszczak. Prowadzenie: Julia Różewicz.

Serdecznie zapraszamy!

Opinie

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?