• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

4 mln zł dla Opery Bałtyckiej rocznie. Będzie współprowadzona przez Ministerstwo

Magdalena Raczek
2 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (55)
Opera Bałtycka w Gdańsku została kolejną samorządową instytucją kultury objętą współprowadzeniem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opera Bałtycka w Gdańsku została kolejną samorządową instytucją kultury objętą współprowadzeniem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opera Bałtycka w Gdańsku została kolejną samorządową instytucją kultury objętą współprowadzeniem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zawarto umowę na trzy lata i wygaśnie ona z końcem 2025 r. Zgodnie z tą umową Ministerstwo przekaże na działalność instytucji dotację podmiotową nie mniejszą niż 4 mln zł rocznie. Na co poza dodatkowymi funduszami może liczyć opera? Czy jest realna szansa na planowanie nowej siedziby? Sprawdzamy.


IMPREZY I WYDARZENIA Opera Bałtycka: repertuar na marzec

cze 16
Opera na start
Kup bilet

Co sądzisz o współprowadzeniu opery przez Ministerstwo?

Obecnie resort kultury współprowadzi 32 samorządowe instytucje artystyczne. Opera Bałtycka jest 17. instytucją objętą współprowadzeniem przez MKiDN od 2016 r. To kolejna instytucja kultury z Trójmiasta częściowo "przejęta" przez resort. Niedawno pisaliśmy o tym, że Muzeum Narodowe w Gdańsku zostało przejęte przez Ministerstwo, które wcześniej również było współprowadzone przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co to oznacza dla Opery? Czy zajdą jakieś zmiany w prowadzeniu placówki i czy jest realna szansa na planowanie nowej siedziby lub remont obecnej?

Muzeum Narodowe w Gdańsku przejęte przez Ministerstwo. W planach budowa nowego oddziału Muzeum Narodowe w Gdańsku przejęte przez Ministerstwo. W planach budowa nowego oddziału

Dodatkowe 4 mln zł dla operyUmowa o współprowadzeniu Opery Bałtyckiej w Gdańsku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwia finansowanie bieżących działań instytucji, w tym zadań statutowych oraz utrzymanie i remonty obiektów.

- Kolejny ważny krok w historii naszej Opery stał się faktem. Do Województwa Pomorskiego dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako współorganizator naszej instytucji. Ministerialna dotacja to dodatkowe 4 mln zł rocznie przez najbliższe 3 lata. Umożliwi ona wzbogacenie oferty repertuarowej i wykorzystanie w pełni potencjału Opery Bałtyckiej. Dodatkowe środki pozwolą na zwiększenie liczby premier i innych wydarzeń artystycznych, m.in. , na który już dziś zapraszamy w lipcu - komentuje sprawę kierowniczka Działu Promocji i Marketingu - Katarzyna Gigiewicz.

Marszałek nadal głównym organizatoremNie zmienia się na razie to, że Województwo Pomorskie pozostaje głównym organizatorem Opery. Czy Minister będzie miał wpływ na wybór dyrektora Opery? Zgodnie z zapisem statutowym, "Dyrektora Opery powołuje i odwołuje Zarząd Województwa w uzgodnieniu z Ministrem".

Warto tu również wspomnieć, że Opera jest najbardziej kosztowną instytucją zarządzaną przez samorząd. Zgodnie z ww. umową minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działalność instytucji każdego roku przekaże dotację podmiotową w wysokości nie mniejszej niż 4 mln zł rocznie.

Natomiast Województwo Pomorskie, jako główny organizator instytucji, przekaże w ciągu roku na działania Opery nie mniej niż 21 938 359 zł.

Porównując te kwoty, można by zadawać sobie pytanie, czy dla takich pieniędzy gra warta jest świeczki?

 • Foyer Opery Bałtyckiej.
 • Opera Bałtycka w Gdańsku.
 • Opera Bałtycka w Gdańsku.
 • Opera Bałtycka w Gdańsku.

Nowy budynek realny?Kiedy tylko pojawiły się informacje o częściowym przejęciu przez MKiDN Opery, zaczęto spekulować na temat nowego budynku dla tej instytucji. Zakładano, że Ministerstwo będzie chciało zainwestować w nową siedzibę dla "swojej" instytucji. Jednak na tę chwilę nic nie wskazuje na to, by tak się miało stać, przynajmniej w najbliższym czasie. Nie padły żadne konkretne i oficjalne deklaracje czy decyzje. Trwają rozmowy.


- Temat nowej siedziby jest skomplikowanym i długofalowym procesem, w który zaangażowane jest wiele stron, m.in. władze miasta, samorządu województwa, teraz dołączył do tego grona minister kultury. Potrzeba, a wręcz niezbędność z pewnością jest, z uwagi na fizyczne i konstrukcyjne ograniczenia obiektu z ponad 100-letnią już historią. Wciąż stajemy przed koniecznością dokonywania podstawowych i cyklicznych remontów - mówi Katarzyna Gigiewicz.
W nowym statucie Opery istnieje jednak zapis, który jest niejako furtką do ubiegania się o fundusze docelowe na cel inwestycyjny. Jest mowa o tym, że zarówno Minister, jak i Województwo mogą przekazać dotację "celową na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji". Oczywiście nie jest to jednoznaczne z tym, że tak się stanie.

Przypomnijmy: budynek, w którym mieści się Opera Bałtycka, został oddany do użytku w 1915 r. Początkowo miał być ujeżdżalnią koni. W krótkim czasie stał się jednak salą widowiskowo-sportową. Nazywano go różnie, ale pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez kilka kolejnych lat. Po wojnie budynek po raz kolejny zmodernizowano. Nazywany był Teatrem Wielkim, a na jego scenie występowały nie tylko zespoły Opery i Filharmonii, ale również przez krótki czas zespół Teatru Wybrzeże.

Biletów brak. Dlaczego tak trudno dostać się do teatrów w Trójmieście? Biletów brak. Dlaczego tak trudno dostać się do teatrów w Trójmieście?

 • Budynek opery istnieje od 1915 r. Pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez wiele lat.
 • Budynek opery istnieje od 1915 r. Pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez wiele lat.
 • Budynek opery istnieje od 1915 r. Pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez wiele lat.
 • Budynek opery istnieje od 1915 r. Pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez wiele lat.
 • Projekt nowego budynku Opery Bałtyckiej w dzielnicy Młode Miasto w Gdańsku. Praca konkursowa. Autor Joanna Sokołowska II Nagroda SARP.
 • Projekt nowego budynku Opery Bałtyckiej w dzielnicy Młode Miasto w Gdańsku. Praca konkursowa. Autor Joanna Sokołowska II Nagroda SARP.

Opera Bałtycka w Gdańsku dziśOpera Bałtycka (do 2012 r. funkcjonująca jako Państwowa Opera Bałtycka) jest najstarszą instytucją teatralno-muzyczną w północnej Polsce, o wielkim dorobku i wspaniałej tradycji. Jako największa samorządowa instytucja kultury w województwie pomorskim na przełomie 70 lat stała się istotnym ogniwem w środowisku teatrów operowych, a także integralną częścią gdańskiego środowiska świata kultury i sztuki.

Renomę instytucji potwierdzają realizowane projekty artystyczne oraz wybitne dzieła sztuki operowej i baletowej, uczestniczące w licznych zagranicznych festiwalach. Funkcję dyrektora Opery Bałtyckiej od 2018 r. pełni Romuald Wicza-Pokojski - ceniony reżyser, dramaturg, manager, doktor w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej. Od 1 stycznia 2023 r. zastępcą dyrektora ds. muzycznych został Yaroslav Shemet - jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia.

Jarosław Szemet dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej Jarosław Szemet dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej

Miejsca

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Autorką bestsellerowej powieści "Opowieść niewiernej" jest:

 

Najczęściej czytane