• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

4 mln zł dla Opery Bałtyckiej rocznie. Będzie współprowadzona przez Ministerstwo

Magdalena Raczek
2 marca 2023, godz. 14:00 
Opinie (55)
Opera Bałtycka w Gdańsku została kolejną samorządową instytucją kultury objętą współprowadzeniem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opera Bałtycka w Gdańsku została kolejną samorządową instytucją kultury objętą współprowadzeniem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opera Bałtycka w Gdańsku została kolejną samorządową instytucją kultury objętą współprowadzeniem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zawarto umowę na trzy lata i wygaśnie ona z końcem 2025 r. Zgodnie z tą umową Ministerstwo przekaże na działalność instytucji dotację podmiotową nie mniejszą niż 4 mln zł rocznie. Na co poza dodatkowymi funduszami może liczyć opera? Czy jest realna szansa na planowanie nowej siedziby? Sprawdzamy.


Opera na start Opera Bałtycka: repertuar na marzec

Co sądzisz o współprowadzeniu opery przez Ministerstwo?

Obecnie resort kultury współprowadzi 32 samorządowe instytucje artystyczne. Opera Bałtycka jest 17. instytucją objętą współprowadzeniem przez MKiDN od 2016 r. To kolejna instytucja kultury z Trójmiasta częściowo "przejęta" przez resort. Niedawno pisaliśmy o tym, że Muzeum Narodowe w Gdańsku zostało przejęte przez Ministerstwo, które wcześniej również było współprowadzone przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co to oznacza dla Opery? Czy zajdą jakieś zmiany w prowadzeniu placówki i czy jest realna szansa na planowanie nowej siedziby lub remont obecnej?

Muzeum Narodowe w Gdańsku przejęte przez Ministerstwo. W planach budowa nowego oddziału Muzeum Narodowe w Gdańsku przejęte przez Ministerstwo. W planach budowa nowego oddziału

Dodatkowe 4 mln zł dla operyUmowa o współprowadzeniu Opery Bałtyckiej w Gdańsku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwia finansowanie bieżących działań instytucji, w tym zadań statutowych oraz utrzymanie i remonty obiektów.

- Kolejny ważny krok w historii naszej Opery stał się faktem. Do Województwa Pomorskiego dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako współorganizator naszej instytucji. Ministerialna dotacja to dodatkowe 4 mln zł rocznie przez najbliższe 3 lata. Umożliwi ona wzbogacenie oferty repertuarowej i wykorzystanie w pełni potencjału Opery Bałtyckiej. Dodatkowe środki pozwolą na zwiększenie liczby premier i innych wydarzeń artystycznych, m.in. Bałtyckiego Festiwalu Operowego, na który już dziś zapraszamy w lipcu - komentuje sprawę kierowniczka Działu Promocji i Marketingu - Katarzyna Gigiewicz.

Marszałek nadal głównym organizatoremNie zmienia się na razie to, że Województwo Pomorskie pozostaje głównym organizatorem Opery. Czy Minister będzie miał wpływ na wybór dyrektora Opery? Zgodnie z zapisem statutowym, "Dyrektora Opery powołuje i odwołuje Zarząd Województwa w uzgodnieniu z Ministrem".

Warto tu również wspomnieć, że Opera jest najbardziej kosztowną instytucją zarządzaną przez samorząd. Zgodnie z ww. umową minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działalność instytucji każdego roku przekaże dotację podmiotową w wysokości nie mniejszej niż 4 mln zł rocznie.

Natomiast Województwo Pomorskie, jako główny organizator instytucji, przekaże w ciągu roku na działania Opery nie mniej niż 21 938 359 zł.

Porównując te kwoty, można by zadawać sobie pytanie, czy dla takich pieniędzy gra warta jest świeczki?

 • Foyer Opery Bałtyckiej.
 • Opera Bałtycka w Gdańsku.
 • Opera Bałtycka w Gdańsku.
 • Opera Bałtycka w Gdańsku.

Nowy budynek realny?Kiedy tylko pojawiły się informacje o częściowym przejęciu przez MKiDN Opery, zaczęto spekulować na temat nowego budynku dla tej instytucji. Zakładano, że Ministerstwo będzie chciało zainwestować w nową siedzibę dla "swojej" instytucji. Jednak na tę chwilę nic nie wskazuje na to, by tak się miało stać, przynajmniej w najbliższym czasie. Nie padły żadne konkretne i oficjalne deklaracje czy decyzje. Trwają rozmowy.


- Temat nowej siedziby jest skomplikowanym i długofalowym procesem, w który zaangażowane jest wiele stron, m.in. władze miasta, samorządu województwa, teraz dołączył do tego grona minister kultury. Potrzeba, a wręcz niezbędność z pewnością jest, z uwagi na fizyczne i konstrukcyjne ograniczenia obiektu z ponad 100-letnią już historią. Wciąż stajemy przed koniecznością dokonywania podstawowych i cyklicznych remontów - mówi Katarzyna Gigiewicz.
W nowym statucie Opery istnieje jednak zapis, który jest niejako furtką do ubiegania się o fundusze docelowe na cel inwestycyjny. Jest mowa o tym, że zarówno Minister, jak i Województwo mogą przekazać dotację "celową na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji". Oczywiście nie jest to jednoznaczne z tym, że tak się stanie.

Przypomnijmy: budynek, w którym mieści się Opera Bałtycka, został oddany do użytku w 1915 r. Początkowo miał być ujeżdżalnią koni. W krótkim czasie stał się jednak salą widowiskowo-sportową. Nazywano go różnie, ale pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez kilka kolejnych lat. Po wojnie budynek po raz kolejny zmodernizowano. Nazywany był Teatrem Wielkim, a na jego scenie występowały nie tylko zespoły Opery i Filharmonii, ale również przez krótki czas zespół Teatru Wybrzeże.

Biletów brak. Dlaczego tak trudno dostać się do teatrów w Trójmieście? Biletów brak. Dlaczego tak trudno dostać się do teatrów w Trójmieście?

 • Budynek opery istnieje od 1915 r. Pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez wiele lat.
 • Budynek opery istnieje od 1915 r. Pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez wiele lat.
 • Budynek opery istnieje od 1915 r. Pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez wiele lat.
 • Budynek opery istnieje od 1915 r. Pod nazwą Sporthalle funkcjonował przez wiele lat.
 • Projekt nowego budynku Opery Bałtyckiej w dzielnicy Młode Miasto w Gdańsku. Praca konkursowa. Autor Joanna Sokołowska II Nagroda SARP.
 • Projekt nowego budynku Opery Bałtyckiej w dzielnicy Młode Miasto w Gdańsku. Praca konkursowa. Autor Joanna Sokołowska II Nagroda SARP.

Opera Bałtycka w Gdańsku dziśOpera Bałtycka (do 2012 r. funkcjonująca jako Państwowa Opera Bałtycka) jest najstarszą instytucją teatralno-muzyczną w północnej Polsce, o wielkim dorobku i wspaniałej tradycji. Jako największa samorządowa instytucja kultury w województwie pomorskim na przełomie 70 lat stała się istotnym ogniwem w środowisku teatrów operowych, a także integralną częścią gdańskiego środowiska świata kultury i sztuki.

Renomę instytucji potwierdzają realizowane projekty artystyczne oraz wybitne dzieła sztuki operowej i baletowej, uczestniczące w licznych zagranicznych festiwalach. Funkcję dyrektora Opery Bałtyckiej od 2018 r. pełni Romuald Wicza-Pokojski - ceniony reżyser, dramaturg, manager, doktor w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej. Od 1 stycznia 2023 r. zastępcą dyrektora ds. muzycznych został Yaroslav Shemet - jeden z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia.

Jarosław Szemet dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej Jarosław Szemet dyrektorem muzycznym Opery Bałtyckiej

Wydarzenia

Baltic Opera Festival

opera / operetka, festiwal teatralny

Katalog.trojmiasto.pl - Miejsca

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymuje:

 

Najczęściej czytane