• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

20 mgnień wolności (1 opinia)

3 - 30 sierpnia 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
"20 MGNIEŃ WOLNOŚCI" - wystawa, Instytut Sztuki Wyspa
18 sierpnia - 20 września 2009
Video, instalacje, malarstwo, fotografia
Otwarcie 18 sierpnia o godz. 18.00

"(...) prawdziwie polityczna Europa może istnieć jedynie w odniesieniu do innych politycznych całości, jako część wielobiegunowego świata. Jeśli Europa może odgrywać istotną rolę w tworzeniu nowego porządku światowego, to nie przez propagowanie kosmopolitycznego prawa, któremu miałaby podporządkować się cała "rozumna" ludzkość, ale przez przyczynianie się do ustanowienia równowagi między regionalnymi biegunami, których swoiste problemy i tradycje będą postrzegane jako wartościowe, i gdzie odmienne lokalne modele demokracji będą akceptowane.

(...)obrona i radykalizacja projektu demokratycznego wymaga uznania polityczności w jej antagonistycznym wymiarze i porzucenia marzenia o pogodzonym świecie, który będzie ponad władzą, suwerennością i hegemonią.", Chantal Mouffe, "Polityczność"

20-lecie wolnej demokratycznej Polski, przypomina nam, że dzisiaj jesteśmy częścią Europy do której wnieśliśmy wkład ruchu Solidarność i obalenie komunistycznej dyktatury. Wolności uczymy się przez popełniane błędy, które jednak dają szanse na nowe rozwiązania i muszą one być postrzegane w szerszej perspektywie bez gubienia lokalnego polskiego kontekstu. Wystawa będzie istotnym elementem projektu poszerzającym kontekst kulturowy i społeczno-polityczny miejsca jakim jest Stocznia, oraz przybliżającym w wybranych pracach polskie spojrzenie na rzeczywistość ostatnich 20 lat. Obrazy, instalacje, prace video, obiekty w zróżnicowany sposób powiązane tematycznie z refleksją nad demokracją, wolnością słowa, przestrzenią publiczną, rynkiem i religią w kilku przebłyskach naświetlą polski krajobraz.

artyści:
Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Grzegorz Klaman, Karolina Kowalska, Marek Sobczyk, Jarosław Modzelewski, Hektor Mamet, Joanna Maltańska, Hubert Czerepok, Twożywo, Jaro Dufek, Leszek Knaflewski, Rafał Jakubowicz, Tomek Kopcewicz, Zorka Wollny i inni...

MODELARNIA AFTERPARTY prezentuje "Ogórek" start godz.21
wizualizacje autorstwa De Pisuar.
AFTERPARTY WYŁĄCZNIE DLA OSÓB PEŁNOLETNICH (wstęp 4 złote)
zapisy i info pod: cucumbermodelarnia@gmail.com

Opinie (1)

  • lepsze byloby 21

    w nawiazaniu do postulatow z ktorych zaden nie zostal spelniony

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaka telewizja nagrała i wyemitowała musical "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka?