• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

10. lecie Gedanopedii i promocja serii wydawniczej Źródła do dziejów Gdańska

10. lecie Gedanopedii i promocja serii wydawniczej Źródła do dziejów Gdańska. Przywileje Kazimierza Jagiellończyka.

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny
maj 25

sobota, godz. 14:00

Wstęp wolny
Gedanopedię zna każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Gdańska. To podstawowe i rzetelne źródło wiedzy o ponadtysiącletnim mieście, umieszczone na jednej ogólnodostępnej stronie internetowej. Prace się rozpoczęły w 2013 r., a została oddana w ręce Internautów 26 lipca 2014 r. podczas IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. Gedanopedia liczy dzisiaj ponad 6000 haseł opracowanych przez ponad 250 autorów. Skorzystało z niej już 48 475 615 użytkowników.

Jak zmieniła się Gedanopedia przez tę dekadę? Jakie stawia przed sobą cele i czym zaskoczy w przyszłości? Jubileusz najważniejszej gdańskiej internetowej encyklopedii to świetna okazja do podsumowania działalności, ale i śmiały krok w przyszłość.

Przygotowana przez Muzeum Gdańska publikacja "Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska w okresie wojny trzynastoletniej" w tłumaczeniu dr. Marcina Grulkowskiego wraz ze wstępem, opracowaniem i komentarzem, jest pierwszą od ponad stu lat kompleksową monografią poświęconą temu zagadnieniu. Zawiera również aneks z pełną edycją wspomnianych dokumentów oraz ich pierwszym całościowym tłumaczeniem na język polski. Stanowi ona pierwszy tom nowej serii wydawniczej Muzeum Gdańska "Źródła do Dziejów Gdańska".

Podczas uroczystości dr Marcin Grulkowski (Instytut Historii PAN), prof. Edmund Kizik (Uniwersytet Gdański) i prof. Roman Czaja (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) porozmawiają, jak dzięki przywilejom Gdańsk stał się jednym z najludniejszych i najbardziej tętniących życiem miast Korony Królestwa Polskiego oraz dawnej Rzeczypospolitej.

Opinie

Sprawdź się

Który znany polski pisarz zamieszkał niedawno w Brzeźnie?

 

Najczęściej czytane