• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

(g)DZIE-CI FACECI (40 opinii)

spektakl dramatyczny spektakl muzyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr Wybrzeże
czas trwania:
2 godz. (jedna przerwa)
data premiery:
22 czerwca 2013
6.7
101 ocen
(g)DZIE-CI FACECI

One już od wielu lat nie tylko śpiewają - ale całkiem serio pytają, wołają, krzyczą - Gdzie ci mężczyźni?! Im jeszcze ciągle się wydaje, że kobietę trzeba trzymać krótko, z ułańską fantazją chodzą na piwko naprzeciwko i bawią się, jak szwoleżerowie - pocieszenie znajdując nie tylko w używkach i ramionach innych kobiet, ale i stwierdzeniu, że z dziewczynami to nigdy nie wie się... A przecież miał być ślub, a potem wesele...

Ale one już wcześniej deklarowały, że nie mają woli do zamęścia, żeby się o nie nie martwić, i że mają dość, że wymienią ich na lepsze modele. Szydziły, drwiły, wytykały, miały swoje małżeńskie filozofie. A oni odsłaniając swe wnętrza - oddawali im serca i ciała - a im ciągle było mało, i mało. I marzyły o księciu z bajki, dla którego będą jedną jedyną i niezauważalnie oddawały się w ręce zręcznych manipulatorek, które przewodziły im w budowie nowego, lepszego świata. Takiego bez paskudnych białych samców.

I teraz w tym krajobrazie po bitwie, na zgliszczach tego patriarchalnego porządku stanęły z lamentem samotnych, niechcianych, niezapłodnionych... I muszą się zmierzyć ze stadem oddających się dziecięcym subwersywnym zabawom, sfeminizowanych osobników marzących, jak i one o byciu... prawdziwą kobietą! No i gdzie ci faceci? Taki paskudnie niepoprawny, szowinistyczny scenariusz się nam ułożył z kilkudziesięciu popularnych i mniej znanych polskich piosenek, stworzonych przez naszych najwybitniejszych tekściarzy i kompozytorów. Że można było ułożyć inny? Pewnie tak, ale tym razem postaramy się śpiewająco przyjrzeć postępującemu tzw. kryzysowi męskości, ideologiom i ideolożkom feministycznym i wszelkim aspektom wojny płci - pół żartem - pół serio, ale najczęściej z campowym przymrużeniem oka.

Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Tomasz Krezymon
Inspicjent: Jerzy Kosiła

W spektaklu występują:
Dorota Androsz, Małgorzata Brajner, Ewa Jendrzejewska, Anna Kociarz, Małgorzata Oracz, Zbigniew Olszewski, Cezary Rybiński, Piotr Witkowski.

-----
Adam Orzechowski (ur. 1957) - reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-2005 dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2006 roku dyrektor Teatru Wybrzeże. Powołał do życia Festiwal Prapremier i Festiwal Wybrzeże Sztuki. W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował m.in. FARSĘ Z WALWORTH Endy Walsha, INTYMNE LĘKI Alana Ayckbourna, TAJEMNICZĄ IRMĘ VEP Charlesa Ludlama, FAZĘ DELTA Radosława Paczochy oraz BABĘ CHANEL Nikołaja Kolady.

Magdalena Gajewska (ur. 1973) - scenograf. Absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. Laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI. Jest autorką scenografii m.in. do FARSY Z WALWORTH, BABY CHANEL i FAZY DELTA w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Tomasz Krezymon (ur. 1971) - pianista, kompozytor, aranżer i producent. Współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (m.in. OŻENEK i RECHOT BRECHTA), Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Roma w Warszawie, Teatrem im. Jaracza w Olsztynie oraz Teatrem Syrena w Warszawie. Stypendysta "Kunstlerhaus Worpswede". Nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie współpracuje z Michałem Bajorem jako akompaniator.

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (40)

  • porażka - nuda wielka nuda (opinia sprzed 10 lat)

    Szkoda czasu, pieniędzy i zachodu na coś co sztuką na pewno nie jest, ani pomysłu reżyserskiego, ani wykonu (małe wyjątek Anna Kociarz i jedna piosenka, na którą można było zwrócić uwagę ) A co najgorsze kompletnie brak treści ... nie mogliśmy wytrzymać do końca...wyszliśmy ... nuda, nuda, nuda... porażka

    • 4 3

  • SUPER SPEKTAKL GODNY POLECENIA (opinia sprzed 10 lat)

    Doskonale zrobiony spektakl świetni aktorzy zaangażowani w to co robią.
    W piosenkach przewija się nutka humorystyczna , życiowa , melancholijna,
    satyryczna .Niektóre piosenki pobudzają do refleksji i zadumy.Doskonały spektakl
    inny niż pozostałe.Warto spędzić ten czas z aktorami Teatry Wybrzeże.
    Gorąco polecam.

    • 6 6

  • nie warto (1) (opinia sprzed 10 lat)

    Ja tez wczoraj bylam i nie zainteresowal mnie spektakl. Szacun dla kapeli,ktora przygrywala. Sama rezyseria chyba nieudana, a moze po prostu nie lubie musicali.

    • 9 13

    • masakra (opinia sprzed 10 lat)

      tez nie wytrzymaliśmy do końca..... żenada.

      Sztuka dla feministek i wariatek :)

      • 1 3

  • Co to za piosenka (1) (opinia sprzed 10 lat)

    Śpiewa ją Pani Małgorzata Brajner i mówi o nocy poślubnej ; ).

    • 1 0

    • (opinia sprzed 10 lat)

      Pierwszego dnia po ślubie od razu go w łeb !:)

      • 2 0

  • (opinia sprzed 10 lat)

    Jeżeli ktoś kojarzy teatr tylko z komedią, śmiesznymi dialogami itp. i nie lubi śpiewanych sztuk, to niech sobie daruje. Byłem, widziałem i drugi raz bym nie poszedł, nie mój gust.

    • 8 1

  • CIENKI BARSZCZYK (1) (opinia sprzed 10 lat)

    Ten spektakl mimo super aktorów występujących ( aktorzy z dużymi możliwościami - nie wykorzystani ) to cienki barszczyk na poziomie teatru
    objazdowego z Braniewa ( nie ubliżając miastu Braniewo )

    • 6 7

    • Niestety w Braniewie nie ma teatru! (opinia sprzed 10 lat)

      To może z siostrą z Braniewa mogę pójść na ten spektakl - będzie na naszym poziomie.

      • 0 0

  • (opinia sprzed 10 lat)

    To nie jest sztuka familijna. Nic gorszącego tam nie pamiętam, ale tematyka moim zdaniem interesująca głównie dorosłych.

    • 2 1

  • Tylko dla dorosłych? (opinia sprzed 10 lat)

    Czy ktoś może powiedzieć czy spektakl nadaję się dla 12-sto latków? Cieżko wywnioskować z opisów czy jest to sztuka familijna. Z góry dziękuję za pomoc.

    • 0 0

  • Proszę nie robić takich uwag... (opinia sprzed 10 lat)

    " "krytol", który zadał sobie tyle trudu w napisanie tak długiej i krytycznej opinii ma chyba jakieś osobiste animozje do reżysera. Może nie obasdził go w jakiejś roli :-) "

    odpowiadam więc=>

    Proszę mi nie robić takich uwag!!! Nic mnie nie łączy z całym tym pół-podziemnym światem show-biznesików dlatego jestem w swoich opiniach niezależny i autentyczny, raportuję na forum to co zobaczyłem dla czystej zabawy intelektualnej.

    • 1 6

  • Bardzo nierówny (opinia sprzed 10 lat)

    Na początku strasznie kiczowaty i nudny, myślałam czy nie wyjść z sali ale postanowiłam dać szansę i w pewnym momencie trochę się rozkręca. Niestety jest to ten moment kiedy pan Orzechowski postanawia zagrać na modną smoleńską nutę (doskonały pomysł dzień przed 11 listopada) i na scenie pojawia się zdekompletowany husarz razem z całą bandą podobnych obszarpańców oraz sponiewierany obraz Matki Boskiej dzierżony przez brzuchatą pannę młodą w błazeńskiej czapce. W ogóle pan Orzechowski posłużył się całym arsenałem tandetnych klisz, w tym miszmaszu jest wszystko - ciężarna panna młoda, kopulacja z misiem, ksiądz showman, kpiny z patriotyzmu, faceci przebrani za baby itp. Oczywiście musiał się również ktoś rozebrać i nie wiem za jakie grzechy padło na najlepszego aktora tego spektaklu czyli p. Cezarego - mam nadzieję, że się nie przeziębi w imię tego spektaklu bo ta sztuka, czy raczej sztuczka, nie jest warta takiego poświęcenia. Spektakl przypomina raczej benefis kabaretowy z mało śmiesznymi skeczami i niepowiązanymi ze sobą piosenkami. Dobrze śpiewają panie Kociarz i Brajner (zwłaszcza p. Kociarz), "gwiazda" p. Androsz nie dość że fałszuje to od oglądania jej skrzywionej twarzy można dostać niestrawności. Ogółem, raczej nie warto, bo dla paru dobrze wykonanych piosenek ("Niestety to nie ty", "Filozofia małżeńska", "Mam dość") trzeba przesiedzieć cały przydługawy i pozbawiony treści spektakl.

    • 8 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery