• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Chór Kameralny Soboru Smolnego

Już siódmego maja na Ołowiankę zawita słynny Chór Soboru Smolnego z Petersburga. Muzycy pod batutą Vladimira Begletsova wykonają utwory rosyjskich kompozytorów , żyjących na przełomie wieków XIX i XX. W programie: "Cztery koncerty na chór i solistów" Pawła Czesnokowa, fragmenty "Wielkiego Tygodnia" Aleksandra Greczaniowa oraz "Nieszpory" Siergieja Rachmaninowa.

Kolejna okazja do zobaczenia i posłuchania prawdziwych mistrzów rosyjskiej sceny nadarzy się już 18 maja -podczas koncertu o tym samym tytule. W programie znajdą się m.in. kompozycje: Bacha, Haendla czy Moniuszki.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Melomani będą mieli okazję wysłuchać kompozycji czterech rosyjskich kompozytorów, żyjących między połową XVIII a początkiem XX wieku. Wymienić tu można takie osobistości jak: Dmitry Bortniansky, Aleksander Warłamow, Siergiej Taniejew oraz Aleksander Greczaninow.

W ramach koncertu pojawi się także polski akcent w postaci dwóch utworów autorstwa kompozytora, dyrygenta, pedagog i o czym niewielu wie - także organisty - Stanisława Moniuszki. Oprócz wspomnianych europejskich wirtuozów muzyki poważnej oraz rosyjskich mistrzów, audytorium wysłucha także XVI-wiecznej kompozycji Jakuba Sowy, stworzonej do średniowiecznej, łacińskiej antyfony ku czci Maryi Panny - Salve Regina. Nie zabraknie także członków innych nacji: zabrzmią utwory Czecha, Leošza Janáčeka oraz Amerykanina, Charlesa Ivesa, żyjących na przełomie wieków XIX i XX.

Gwiazdami wieczoru będzie dwójka wspaniałych artystów rosyjskich. Przy organach zasiądzie Ludmiła Gołub, pianistka i organistka znana w całej Europie. Towarzyszyć jej będzie baryton - równie wspaniały artysta, Jurij Laptev, reżyser i solista Teatru Maryjskiego w Kirovie.

Majowe spotkania z muzyką rosyjską zakończy koncert Orkiestry Muzyki Estradowej w wykonaniu Orkiestry Estradowej z Białorusi. Koncert poprowadzi Wiaczesław Bortnowski - jeden z czołowych dyrygentów Białorusi, znany szerokim kręgom miłośników muzyki klasycznej. Sama orkiestra jest znana z występów na Białorusi, w Rosji, Polsce, Serbii, na Litwie oraz na Łotwie. Tym razem to gdańscy melomani będą mieli okazję zapoznać się z jej repertuarem i wysokim poziomem wykonawczym.





Sala Kameralna na Ołowiance

Wystąpią:
Chór Kameralny Soboru Smolnego
VLADIMIR BEGLETSOV - dyrygent

Program:
P. Czesnokow - Cztery koncerty na chór i solistów
A. Greczaninow - Wielki tydzień (fragmenty)
S. Rachmaninow - Nieszpory

----
Chór Kameralny Soboru Smolnego został założony w 1991 r. i jest jednym z najbardziej znanych chórów w St. Petersburgu. Występuje w wielu świątyniach St. Petersburga, prócz Soboru Smolnego m.in. w Katedrze św. Izaaka oraz w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego. Na początku swojego istnienia chór prowadzony był przez profesora Stanislava Legkova, a kolejnymi dyrygentami byli Andrei Petrenko i Edward Krotman. Od 2004 roku przewodnictwo nad chórem obejmuje utalentowany Vladimir Begletsov. Pełni on funkcję głównego dyrygenta oraz dyrektora artystycznego.

W repertuarze chóru znajdują się utwory takich klasyków jak np.: Bacha, Mozarta, Haydna, Mendelsona, Brahmsa, chór wykonuje również z powodzeniem muzykę współczesną. Chór Kameralny Soboru Smolnego w ramach projektu "Muzyczne Forum Wschodu i Zachodu - polskie arcydzieła muzyczne w Sankt Petersburgu" wykonał "Jutrznię" Krzysztofa Pendereckiego. Chór Kameralny Soboru Smolnego koncertował m.in. w Holandii, Hiszpanii, Polsce, Słowenii, Estonii, Niemczech. Współpracuje z Rosyjska Filharmonią i Akademicką Orkiestrą Symfoniczną.

Opinie

Sprawdź się

Jak brzmi nazwisko XVI-wiecznego tajnego agenta protestanckiego królującego w Dworze Artusa razem z Pamienką z Okienka?