• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

un esempio - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 344-05-73 w. 117
wystawia:
Scena Teatralna
data premiery:
13 czerwca 2007
10
1 ocena
un esempio
TEATR niebopiekło

Premiera: czerwiec 2007
Co stanie się z ludzkim bólem, jeśli rozedrzemy kryjące go serce, by na głos wypowiadać tajemnicę cierpienia? Co, gdy grubą, prostą linią oddzielimy dobro od zła i odwrócimy wzrok, kiedy dobro i zło spotkają się jednak w jednej i tej samej twarzy? Jaki może być los człowieka, gdy naucza się go dobra, wtłaczając go w ciasny kokon zasad? Co się dzieje, gdy wiara przeradza się w doktrynę. Te, i inne pytania, zadawaliśmy sobie pracując nad spektaklem "un esempio", budowanym na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Błogosławiona, święta". W spektaklu wykorzystano teksty: Gustawa Herlinga - Grudzińskiego, Jaana Krossa, Franza Kafki, Św. Pawła oraz członków zespołu.

Realizacja: Ewa Stołowska, Andrzej Szomszor, Andrzej Stróż

(...) z ciemności znienacka rozcinanej spotami światła i cierpliwie rozrywanej mantrą dźwięków bębna, pomiędzy publicznością rozsadzoną jakby do debaty - wyjawia się spektakl teatru niebopiekło bezkompromisowo podejmujący temat tabu: dyskusji o bólu, cierpieniu i o ludzkich zmaganiach z tymi doświadczeniami. Przesunięcie charakterystycznej dla utworów Herlinga-Grudzińskiego eksplicytnej publicystyki w rozszczelniający się w trakcie spektaklu obszar tego, co osobiste, jest dokonanym z chirurgiczną precyzją zabiegiem przygotowującym na dyskusję o bólu i cierpieniu, tę najbardziej intymną, prywatną, w pojedynkę i we dwoje...
(Danuta Milewska "Rzeczpospolita Kulturalna")

TEATR niebopiekło - powstał na początku 2003 roku w Bydgoszczy. Założycielem teatru jest Andrzej Stróż, wcześniej związany z działającym w latach 1983 - 2000 bydgoskim Trzecim Teatrem w Drodze. Trzeci Teatr w Drodze, prowadząc działalność stricte teatralną, był również organizatorem odbywającego się w latach 1991 - 2000: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego OFF PREZENTACJE TEATRALNE, cenionego w kraju i poza jego granicami. Andrzej Stróż był dyrektorem artystycznym wymienionego festiwalu. Był to jedyny kontakt bydgoskiego widza z europejskim i światowym teatrem alternatywnym. Działalność Trzeciego Teatru w Drodze została zakończona w 2000 roku. TEATR niebopiekło w pierwszym roku swej działalności organizował cykl warsztatów, treningów, spotkań, na które zapraszał młodzież studencką i pracującą. Wspólna praca pozwoliła na wyłonienie podstawowego składu zespołu, który skrystalizował się na przełomie marca i kwietnia 2005 roku. Od początku powstania, teatr szukał własnego miejsca. Niestety bez rezultatu. W związku z tym zdany został na pracę w dość przypadkowych miejscach, ograniczony czasem, warunkami przestrzennymi oraz częstokroć wymogami finansowymi właścicieli lokali. Mimo to członkowie teatru nie zrezygnowali z pracy nad premierą pierwszego przedstawienia. W maju 2005 roku rozpoczęto przygotowania do pierwszego spektaklu, wykorzystując opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Błogosławiona, Święta". Niestety prace zostały przerwane z powodu ponownego braku miejsca. W 2006 roku, zespół wydzierżawił jedno z pomieszczeń w Zakładach Chemicznych ZACHEM S.A. w Bydgoszczy z przeznaczeniem na stałe miejsce teatru. Wykorzystując własne środki i wspomagana przez nielicznych sponsorów, grupa w ciągu dwóch miesięcy przysposobiła byłą szatnię na potrzeby teatru. Od września 2006 roku do maja 2007 roku trwały intensywne prace nad pierwszym przedstawieniem.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery