• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

to be authentic, or not to be

performance
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
czas trwania:
1 godz. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
Festiwal Szekspirowski
5.2
8 ocen
Olo Walicki i Andrzej Seweryn (Polska)
to be authentic, or not to be
Performans muzyczno-teatralny

Premiera: 4 października 2014

Zainicjowane przez kontrabasistę i kompozytora Ola Walickiego spotkanie z aktorem i reżyserem Andrzejem Sewerynem podejmuje temat odrzucenia/zakwestionowania pewnej konwencji, jest próbą odteatralizowania samych siebie w kontekście relacji zawodowej i prywatnej. To spotkanie jest także zestawieniem odrębnych ludzkich postaw, charakterów i konstrukcji emocjonalnych.
Dwa media - słowo i muzyka - staną się, na przykładzie bohaterów dzieł Williama Szekspira, obszarem wyeksponowania ludzkiej autentyczności lub jej braku. Główną oś przestrzeni sceny, a także rodzaj środowiska wizualno-dźwiękowego spektaklu stworzy instalacja - Kontrabas Wodny. Podstawą brzmienia zaprojektowanej przez Ola Walickiego rzeźby-instrumentu jest stalowa, płaska misa, zastępująca drewniane pudło rezonansowe. Wydobywane ze strun instrumentu wibracje tworzą fale na powierzchni lustra wody. Dźwięk nabiera niespotykanej barwy, modulowany ruchem wody rozlanej w misie. Nakładające się na siebie fale dźwiękowe i wodne odzwierciedlają matematyczne i fizyczne zależności istniejące w muzyce.

Występują: Andrzej Seweryn, Olo Walicki
Koncepcja, scenariusz i muzyka: Olo Walicki
Współpraca: Natalia Cyrzan, Leszek Bzdyl
Realizacja video: Łukasz Boros
Grafika: Maciek Chodziński

-----

Andrzej Seweryn (ur. 1946) jest polskim aktorem teatralnym i filmowym oraz reżyserem. Studiował na warszawskiej PWST. Przez wiele lat mieszkał we Francji, gdzie został zatrudniony w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie - Comédie Française (od 1993 roku). W latach 1968-1980 roku związany był z Teatrem Ateneum. Dzięki rolom w Teatrze Telewizji aktor zyskał popularność, która pomogła mu w zdobywaniu ról filmowych. W 2006 roku zadebiutował w filmie Kto nigdy nie żył... w roli reżysera. Od 2011 roku jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie, w którym również gra w spektaklach i reżyseruje.

Olo Walicki (ur. 1974) jest kontrabasistą, kompozytorem i producentem. Jest twórcą projektów OW Kaszëbë, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca. Gra muzykę improwizowaną, komponuje do spektakli teatralnych i do filmu. Związany ze środowiskiem trójmiejskich i warszawskich artystów sceny offowej. Realizuje spektakle i projekty z teatrami tańca. Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Kilka autorskich projektów Walicki opublikował we własnym wydawnictwie (m.in. Metalla Pretiosa, Olo Walicki Kaszëbë). W ostatnich latach współpracuje z Andrzejem Sewerynem, Ingmarem Villqistem, Gabą Kulką, Maciem Morettim, Piotrem Pawlakiem, Kubą Staruszkiewiczem, Wojtkiem Mazolewskim, Warszawską Orkiestrą Rozrywkową, Teatrem Dada von Bzdülöw, Programem Drugim i Trzecim Polskiego Radia.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery