• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Merytorycznie i artystycznie o przyszłości w Europejskim Centrum Solidarności

Andrzej Seweryn to polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza został w 1990 uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965. Podczas niedzielnego spotkania w ECS zaprezentuje wybrane teksty, nawiązujące do tematyki wydarzenia, a więc do przyszłości.
Andrzej Seweryn to polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, dyrektor naczelny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Przez Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego i Zbigniewa Zapasiewicza został w 1990 uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965. Podczas niedzielnego spotkania w ECS zaprezentuje wybrane teksty, nawiązujące do tematyki wydarzenia, a więc do przyszłości. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Czy poznamy się nawzajem, gdy ściągniemy pandemiczne maski? A może ta wątpliwa, choć higieniczna ozdoba, ma swoje zalety? Jaki wpływ na nasze życie wywrze tocząca się na Ukrainie wojna? Czy polityka ma przyszłość? Jak mówić o przyszłości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących przyszłości będą starali się udzielić Robin Barnett, Andrzej Seweryn i Michał Rusinek, w ramach wydarzenia Stąd do przyszłości - spektakl słów, które odbędzie się w niedzielę 13 marca o godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności. Zaproszenia - cegiełki kosztują 150 zł, a cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie uchodźców i mieszkańców Ukrainy.Czy często myślisz o przyszłości?

Zobacz wyniki (113)
Przyszłość spędza nam sen z powiek jak nigdy wcześniej.

- Czy dwa lata temu, gdy jeszcze nie było pandemii, ktokolwiek by pomyślał, że czeka nas tak wiele zmian i tragicznych wydarzeń? I że o Ukrainie będziemy wkrótce rozmawiali głównie w kontekście toczącej się na jej terytorium wojny? - mówi Witold Bock, koordynator wydarzenia Stąd do przyszłości - spektakl słów. - Dziś żyjemy w zupełnie innym kontekście i Gdańsk, jako miasto wolności, ma powinność mówienia o przyszłości. W tych czasach, w tym miejscu nasączonymi symbolami, jakim jest ECS, wszystko, co było, jest i będzie, nabiera jeszcze większego sensu. Nadchodzi czas nowego spojrzenia na międzyludzką solidarność.
-  Dziś żyjemy w zupełnie innym kontekście i Gdańsk, jako miasto wolności, ma powinność mówienia o przyszłości. W tych czasach, w tym miejscu nasączonymi symbolami, jakim jest ECS, wszystko, co było, jest i będzie, nabiera jeszcze większego sensu. Nadchodzi czas nowego spojrzenia na międzyludzką solidarność - mówi Witold Bock, koordynujący Stąd do przyszłości - spektakl słów, który odbędzie się w niedzielę 13 marca w Europejskim Centrum Solidarności.
- Dziś żyjemy w zupełnie innym kontekście i Gdańsk, jako miasto wolności, ma powinność mówienia o przyszłości. W tych czasach, w tym miejscu nasączonymi symbolami, jakim jest ECS, wszystko, co było, jest i będzie, nabiera jeszcze większego sensu. Nadchodzi czas nowego spojrzenia na międzyludzką solidarność - mówi Witold Bock, koordynujący Stąd do przyszłości - spektakl słów, który odbędzie się w niedzielę 13 marca w Europejskim Centrum Solidarności. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Więcej niż prelekcjeNiedzielne wydarzenie będzie składało się z trzech prelekcji, ale nazywane jest spektaklem słów. Dlaczego?

- Prelekcja to termin bardzo wąski, ograniczający się do pewnego, ściśle określonego typu wystąpień - tłumaczy Witold Bock. - Nasze spotkanie określiłbym raczej jako wydarzenie sceniczne, bo jego charakter będzie unikatowy, a wystąpienia "na żywo" będą prezentowanymi na ekranie, przemówieniami 11. gdańskich ekspertów. Wszystko będzie dotyczyło przyszłości, ale zakres tematyczny będzie ogromny - podejmiemy tematy nauki, w tym uniwersyteckie, religii, przyrody, medycyny czy pracy.
Wydarzenie będzie składało się z trzech 20-minutowych wystąpień. Robin Barnett - prawnik, brytyjski dyplomata, były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce i ambasador Wielkiej Brytanii w Irlandii oraz Michał Rusinek - polski literaturoznawca, tłumacz i pisarz, będą odpowiadali na zadawane pytania dotyczące tego, czy polityka ma przyszłość, a Rusinek będzie starał się wytłumaczyć, jak mówić o przyszłości.

Koncerty, zbiórki i prelekcje na rzecz Ukrainy - Kalendarz imprezMerytorycznie i artystycznieWystąpienia obu panów przedzieli prezentacja aktora Andrzeja Seweryna, który wyrecytuje specjalnie wybrane na ten wieczór teksty. Wydarzenie uświetni też występ znakomitego gdańskiego kontrabasisty, Ola Walickiego.

Do każdego zaproszenia przypisana jest cegiełka w wysokości 150 zł (młodzież młodsza może wpłacić mniej). Cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany na wsparcie uchodźców i mieszkańców Ukrainy. Szczegółowe informacje zamieszczone w naszym Kalendarzu imprezna stronie facebookowej wydarzenia.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (59)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
15 zł
ulgowy 10 zł
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe
Zajęcia musicalowe
warsztaty
Gdynia, Virtuo
280 zł
ulgowy 180 zł

Sprawdź się

Sprawdź się

Akcja powieści "Hanemann" Stefana Chwina dzieje się w: