Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Český díplom - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 620-31-15
wystawia:
Teatr Miejski
czas trwania:
1 godz. 50 min. (bez przerw)
w ramach wydarzenia:
13. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
Český díplom
9.0 2 oceny 1 10
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Český díplom
Piotr Rowicki

spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła powstał jako przedstawienie dyplomowe studentów wydziału lalkarskiego PWST i został na stałe włączony do repertuaru Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Premiera: 17 marca 2018

Český díplom to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach. Owe historie niezwykłych bohaterów - ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów - starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem.

Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną. Marta Kubišová - popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lída Baarová - aktorka kolaborująca z nazistami, Otakar Švec - nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach - polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu Miłość blondynki, to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom... Ćesky díplom... I to jest najważniejsze... Ahoj!

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Reżyseria formy: Wojciech Brawer
Współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska
Dramaturgia ruchu: Arkadiusz Buszko
Muzyka: Mateusz Winsław
Scenografia i kostiumy: Marianna Lisiecka
Asystent reżysera: Hubert Waljewski

Występują: Wiktoria Czubaszek, Anna Gabrysz, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Tomasz Tywoniuk, Kornel Sadowski, Jędrzej Wielecki

-----

"(...) zderzają ze sobą narodowe stereotypy, sprawdzając, co się kryje pod ich podszewką.
A bywa tam i śmiesznie, i strasznie. Jest dystans do własnych słabości i tego dystansu przeciwieństwo, które skutkuje tragedią. Jest gorący apel braci Czechów do Polaków katolików o jedną niedzielę bez kościoła i vice versa - napomnienie skierowane do naszych południowych sąsiadów, żeby choć raz, na próbę, uwierzyli.", Magda Piekarska, "Gazeta Wyborcza - Wrocław online"

"(...) komicznie przerysowują stereotypy utrwalone w Polsce: że kraj niewielki, ale naród wesoły, że bez końca popijają piwo i nigdy nie schodzi im z ust uśmiech, a wiosna, praska wiosna... nie, praskiej wiosny nie było. Tak wprowadzony kontrapunkt jest zapowiedzią rozwijanej w dalszej części spektaklu kompozycji. Komiczną atmosferę przełamuje się tonem serio, biografiami Czechów wyłamujących się z naszego pojmowania południowych sąsiadów.", Piotr Urbanowicz, Nowa Siła Krytyczna, www.e - teatr.pl

Recenzja Trojmiasto.pl

Alfabet R@Portu. Podsumowanie festiwalu Alfabet R@Portu. Podsumowanie festiwalu

Alfabet R@Portu. Podsumowanie festiwalu (9 opinii)

Jaki był tegoroczny Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port? Podsumowujemy największą...

21 maja 2018

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery