Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

bodyteller

teatr tańca
kasy:
58 344-05-73 w. 117
wystawia:
Klub ŻAK
data premiery:
10 kwietnia 2010
czas trwania:
ok. 20 min.
rezydencja / work in progress 2010
bodyteller

Ideą projektu "bodyteller" jest praca nad już istniejącym solowym spektaklem "Storyteller", który powstał podczas trzech tygodni coachingu z Rose Breuss w Austrii. Poprzez proces z Lindą i Józefem, Dorota Łęcka pragnie doświadczyć, w jaki sposób już istniejący spektakl może się rozwinąć, zmienić, przeistoczyć, jeśli zachowane zostają pierwotne idee, na podstawie których spektakl powstał. Jest to etap researchu, w którym tancerkę interesuje obserwacja wymiany, jaka zachodzi pomiędzy tancerzem, coachem oraz formą, jaką jest już egzystujący spektakl. W projekcie "bodyteller" artystka pragnie położyć większy nacisk na rozwój materiału ruchowego. Do tej pory jej metodą solowej pracy i performance'u była improwizacja o bardzo ścisłej strukturze. Teraz chciałaby zobaczyć, dokąd ten ruch prowadzi, co oznacza, jakie są jego możliwości, różnorodność, jakiego nabiera znaczenia, jeżeli wynikał (lub nie) z konkretnej intencji. Czy możliwe jest odarcie ruchu z intencji? Jaka jest logika, którą ruch chce sobą opowiedzieć, jaka jest pustka ruchu bez jakiejkolwiek logiki? Interesuje ją praca nad zagadnieniem intencji, z jaką performer/tancerz pracuje i w jaki sposób wpływa ona na odbiór samego tancerza oraz widowni. "Storyteller" miał bardzo konkretną strukturę, opartą na pracy z tekstem a w konsekwencji był zamknięty w ramach baśni braci Grimm. Jego główną ideą była "szczerość", bycie tu i teraz na scenie i podążanie za impulsem, który pochodzi z ciała a nie z umysłu. Jeżeli impuls zanika, zanika również ruch. W "bodyteller" tancerka chce kontynuować pracę z ruchem, który jawi się raczej jako "nigdy niekończąca się historia" a nie tak, jak do tej pory: "przypadkowy impuls". Prawdopodobnie będzie się posługiwać tekstem jako nośnikiem wspólnej myśli oraz inspiracji, jednak forma, w jakiej (i czy w ogóle) pojawi się na scenie, jest otwarta. W ten sam otwarty sposób, tancerka pragnie pracować z muzyką, która w obecnym stadium pracy jest raczej inspiracją niż ostatecznym wyborem.

Choreografia: Jozef Fruček i Linda Kapetanea (RootlessRoot Company Słowacja/Grecja), Dorota Łęcka
Taniec: Dorota Łęcka

o choreografach:
Jozef Fruček (Słowacja) - tancerz, choreograf, aktor, reżyser. Ukończył Akademię Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Bratysławie (VSMU), gdzie uzyskał także tytuł doktorski. Był członkiem Tanz Atelier Wien, kierowanym przez Sebastiana Prantla. W latach 2002 - 2005 pracował w Ultima Vez Company. W zespole Wima Vandekeybusa wziął udział w projektach: "Blush" oraz "Sonic Boom". Współpracował także m.in. z Simone Sandroni i Elen Weinzierl. Od 2003 roku współpracuje z Królewskim Teatrem w Brukseli (KVS). W latach 1998 - 2001 pracował w słowackiej Szkole Dramatycznej jako nauczyciel emisji głosu. Gościnnie uczył w Athens Dance State School oraz na swojej macierzystej uczelni - VSMU. Razem z Lindą Kapetaneą założył zespół Rootless Root, z którym stworzył spektakle "Sudden Showers of Silence", "Holdin' Fast", "Burned Tree Visiting Athens before Next Summer", "100 Wounded Tears", "UNA unknown negative activity". Na język tańca Fručka silny wpływ mają style sztuk walki Tai-Chi Chuan i San-Feng.

Linda Kapetanea (Grecja) - tancerka, choreograf; ukończyła Greek State School of Dance w Atenach oraz Merce Cunningham Dance Studio. Współpracowała m.in. z Irene Hultman, a w 2002 roku otrzymała tytuł "najlepszej tancerki sezonu" przyznawany przez greckie Ministerstwo Kultury. W latach 2002 - 2005 tańczyła w zespole Ultima Vez (spektakle: "Blush", "Sonic Boom", "Puur"). Aktualnie Kapetanea wykłada na Państwowej Szkole Tańca w Atenach. Razem z Jozefem Fručkiem założyła zespół Rootless Root, z którym stworzyła spektakle "Sudden Showers of Silence", "Holdin' Fast", "Burned Tree Visiting Athens before Next Summer", "100 Wounded Tears", "UNA unknown negative activity".

W grudniu 2009 roku Klub Żak ogłosił ogólnopolski konkurs "rezydencja / work in progress 2010" adresowany do tancerzy, którzy chcieliby poszerzyć oraz udoskonalić swoje umiejętności pod okiem cenionego tancerza oraz choreografa. W kwietniu zostanie zaprezentowany jeden ze zwycięskich projektów BODYTELLER Doroty Łęckiej, będący efektem pracy pod kierunkiem uznanych tancerzy i choreografów: Jozef Fruček i Linda Kapetanea (RootlessRoot Company - Słowacja/Grecja).

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery