stat
Wydarzenie już się odbyło

Zygmunt Miłoszewski - spotkanie autorskie

Stacja Kultura zaprasza 3 kwietnia 2019 r. o godz. 18:30 na spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim. Rozmowę poprowadzi Anna Burzyńska.

Zygmunt Miłoszewski to pisarz i publicysta oraz współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, ale także... pasjonat i znawca gier komputerowych.

Karierę zawodową rozpoczął w 1995 od pisania sprawozdań z sal sądowych do "Super Expressu". Pracował w kilku miejscach jako dziennikarz i redaktor, stając się m.in. specjalistą od podróży, piłki nożnej i biografii Jana Pawła. Od 2004 r. związany z Newsweekiem jako redaktor i felietonista.

Debiutował w 2005 roku powieścią utrzymaną w konwencji horroru "Domofon", po której krytycy okrzyknęli go "polskim Stephenem Kingiem". Punktem zwrotnym w jego karierze było świetne przyjęcie wydanego w 2007 roku "Uwikłania", które zapoczątkowało cykl kryminalny o prokuratorze Szackim. "Uwikłanie" zostało wyróżnione nagrodą Wielkiego Kalibru na Festiwalu Kryminału w Krakowie. Krytycy i czytelnicy docenili także kolejne kryminały z prokuratorem Tadeuszem Szackim: "Ziarno prawdy" (2011) , "Bezcennego" (2013) oraz "Gniew" (2014). W 2017 roku Zygmunt Miłoszewski wydał powieść "Jak zawsze", przedstawiającą historię małżeństwa, które ma okazję na nowo przeżyć swój związek, oraz narodu, który może na nowo napisać swoją historię.

Jerzy Pilch zachwycił się na łamach "Dziennika" - "W literaturze polskiej pojawił się nie lada majster: Zygmunt Miłoszewski - pisarz rasowy."

Jeden z nominujących do Paszportu "Polityki" 2011, Robert Ostaszewski, tak uzasadniał wybór: "Miłoszewski potwierdził po raz kolejny, że powieść kryminalna przestaje być gatunkiem li tylko rozrywkowym. Śledztwo prowadzone przez prokuratora Szackiego jest pretekstem do opowieści o arcypolskich, wstydliwych demonach antysemityzmu. A do tego w ramach bonusu Miłoszewski dodaje w "Ziarnie prawdy" bardzo smakowity opis Sandomierza."

Marta Mizuro pisała z kolei: "Już (...) "Uwikłaniem" udowodnił, że na polskiej bazie historycznej i społeczno-obyczajowej da się oprzeć współczesną powieść kryminalną, która śmiało może stanąć w szranki z najlepszymi produkcjami europejskimi."

Źródła tekstu:
https://culture.pl/pl/tworca/zygmunt-miloszewski
https://www.gwfoksal.pl/autor/590705/Mi%C5%82oszewski+Zygmunt.html

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Relikty Zamku Krzyżackiego w Gdańsku można oglądać w...?