stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Żydzi gdańscy - Obrazy nieistniejącego świata (7 opinii)

Józef Czerniawski - Obrazy - wystawa

27 kwietnia - 7 czerwca 2019

Sopot,
Wstęp wolny
Wystawa prezentuje ponad dwieście fotografii przedstawiających Żydów gdańskich na przestrzeni od końca XIX wieku, aż po rok 1968. Pokazują one członków gdańskiej społeczności żydowskiej w ich codziennym, rodzinnym życiu: na wycieczkach, podczas zawodów sportowych, uroczystości rodzinnych i szkolnych, w czasie wypoczynku, zabawy i pracy.

Inna grupa fotografii prezentuje wybitnych obywateli Gdańska pochodzących z rodzin żydowskich. Byli wśród nich znakomici naukowcy, rabini i kantorzy, lekarze, senatorowie Senatu Wolnego Miasta Gdańska, prawnicy i kupcy, muzycy i aktorzy. Osobną grupę zdjęć stanowią fotografie ilustrujące życie polityczne gdańskich Żydów, szczególnie bardzo tu silne nurty syjonistyczne.
Tej części wystawy towarzyszą zdjęcia pokazujące budynki i miejsca związane z gdańskim życiem żydowskim: synagogi, szkoły, boiska sportowe, sklepy i domy towarowe.

Osobne przestrzenie wystawy poświęcone są Exodusowi i Zagładzie gdańskich Żydów z lat 1938-1945: wypędzenie żydowskich mieszkańców miasta, przymusowe transporty dzieci żydowskich do Anglii, niszczenie świątyń żydowskich, przejmowanie majątków żydowskich, a w końcu Holocaust.
Chronologicznie wystawę zamykają fotografie pokazujące próby odrodzenia życia żydowskiego w Gdańsku po wojnie oraz antysemicką nagonkę w marcu 1968 roku.

Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych archiwów dawnych gdańszczan, dziś rozproszonych po świecie (m.in. pani Iny Fryer z Londynu, pana Franka Meislera z Jaffy, pana Aleksandra Lewensztajna z Marlow pod Londynem) oraz z instytucji polskich i izraelskich: Biblioteki Gdańskiej PAN, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Muzeum Stutthof, Instytutu Żabotyńskiego z Tel-Awiwu, Stowarzyszenia Kindertransport w Londynie.


Czas wystawy: od 8 kwietnia do 1 maja 2008
od wtorku do niedzieli w godz. od 9.00 do 16.00
w poniedziałek wystawa zamknięta
od 1 maja do 31 maja 2008
od wtorku do piątku w godz. od 10.00 do 17.00
od soboty do niedzieli w godz. od 10.00 do 18.00
w poniedziałek wystawa zamknięta

(czas otwarcia wystawy może nieznacznie ulec zmianie)

Ceny biletów:

Normalny – 9zł
Ulgowy – 6 zł
Bilet Rodzinny – 18 zł

Opinie (7)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaka była pierwsza wystawa w Żaku w Gdańsku, podczas której pokazano m.in. wykopane karabiny z czasów wojny?