Wiadomości

stat

Zwycięzcy Sztormów ogłoszeni

Wojciech Kościelniak
Wojciech Kościelniak
Jakobe Mansztajn
Jakobe Mansztajn
Karol Schwarz
Karol Schwarz
Katarzyna Hołysz
Katarzyna Hołysz
Iwona Zając
Iwona Zając
Maciej Szupica
Maciej Szupica

"Gazeta Wyborcza Trójmiasto" ogłosiła zwycięzców swojego corocznego plebiscytu Sztorm Roku.Uroczystość wręczenia zwycięskich statuetek odbyła się tradycyjnie w siedzibie TVP Gdańsk i była przez nią transmitowane. Nagrody rokrocznie przyznaje redakcja działu kultury "Gazety Wyborczej Trójmiasto" twórcom, którzy wyróżnili się szczególnymi działaniami i osiągnięciami na polu kultury.

Plebiscyt składa się z dwóch części - przed końcem roku dziennikarze "Gazety" przygotowują listę nominacji w siedmiu kategoriach: teatr, literatura, sztuki plastyczne, muzyka klasyczna, rock-jazz-muzyka alternatywa, film i multimedia oraz organizator. Zwycięzców wśród nich wybierają czytelnicy, a dodatkową nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku przyznają dziennikarze.

W kategorii "Teatr" zwyciężył Wojciech Kościelniak, za reżyserię "Lalki" według tekstu Bolesława Prusa w teatrze Muzycznym w Gdyni, w której sprawnie zaadoptował tekst, przekładając literaturę na język teatru i reżyserując porywające widowisko, sprawnie łączące najlepsze elementy teatru musicalowego i dramatycznego.

Nagrodę w dziedzinie "Literatura" otrzymał Jakobe Mansztajn, który wcześniej został już wyróżniony jako debiutant Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Mansztajn przeszło rok temu wydał swój debiutancki tom poetycki "Wiedeński high-life" w którym wiersze to zapis trudnych do wyrażenia emocji, związanych z miłością, umieraniem i dojrzewaniem.

Karol Schwarz zdobył statuetkę w kategorii "Rock/pop/jazz/muzyka alternatywna". Schwarz prężnie działa w labelu Nasiono Records, który promuje młode trójmiejskie zespoły, ponadto pomaga w organizacji wielu trójmiejskich imprez plenerowych, a pod koniec ubiegłego roku ukazała się reedycja świetnej płyty "100 filmów" zespołu Karol Schwarz All Stars, którego jest liderem.

Za najlepszego twórcę w kategorii "Muzyka klasyczna" została uznana Katarzyna Hołysz. Jak uzasadniali dziennikarze "Gazety", za nośny, pełny ciepła i blasku głos, fenomenalną technikę wokalną oraz talent aktorski, którym urzeczywistnia na scenie Opery Bałtyckiej trudne postaci kochających do szaleństwa kobiet - Halki w operze Moniuszki oraz Lady Makbet w dziele Verdiego.

Statuetka w kategorii "Sztuki plastyczne" powędrowała do Iwony Zając, twórczyni projektu Idealna, opowiadającego o obrzędach, autorytetach i przyjaźni wśród współczesnych kobiet różnego pokolenia. Poza tym artystka stale popularyzuje street art w Trójmieście i poza nim, dzięki czemu skutecznie potrafi zmieniać przestrzeń miejską

Najlepszym twórcą w kategorii "Film i Multimedia" okazał się Maciek Szupica, jeden z najbardziej znanym trójmiejskich twórców wideo. W minionym roku tworzył klipy reklamujące Gdańsk jako kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury, uczestniczył w wystawie "Na korytarzu", a z Olem Walickim i Gabą Kulką przygotował projekt The Saint Box

Najlepszym organizatorem została uznana Filharmonia Bałtycka, która poszerzyła muzyczny profil o wydarzenia z kręgu innych dziedzin sztuki i kultury, dyskusje pt. "Europa w Polsce, Polska w Europie", cykl "Poezja na Ołowiance", Dni Tischnerowskie, wystawy oraz za atrakcyjną serię wydarzeń przygotowanych z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Dziennikarze "Gazety Wyborczej Trójmiasto" za najlepsze wydarzenie uznali koncert "Możdżer+" w ramach festiwalu Solidarity of Arts, określając je jako jedyne w swoim rodzaju widowisko muzyczne pod dowództwem Leszka Możdżera, podczas którego w Gdańsku na trzech scenach wystąpiły największe gwiazdy światowego jazzu.

Opinie (41) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29

marca

Gdańskie Targi Książki Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

04

kwietnia

Koncert poświęcony pamięci ... Gdańsk, Stary Maneż

06

kwietnia

Rozrywka

Dream Club kończy działalność
Dream Club kończy działalność
Food trucki opanowały parking Stadionu Energa Gdańsk
Udane rozpoczęcie sezonu z barobusami

Kulinaria

Food trucki opanowały parking Stadionu Energa Gdańsk
Udane rozpoczęcie sezonu z barobusami

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: wiosenne poruszenie
Planuj tydzień: wiosenne poruszenie

Czy wiesz...

Aktorka Dorota Lulka debiutowała w: