stat
Wydarzenie już się odbyło

Zrabowane polskie dzieła sztuki - ostatni jeńcy II wojny światowej

Serdecznie zapraszamy na spotkanie zatytułowane "Zrabowane polskie dzieła sztuki - ostatni jeńcy II wojny światowej" z dr Magdaleną Ogórek, autorką książki "Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków".

Spotkanie odbędzie się 6 marca br. (środa) o godzinie 17:00 w Sali Kinowej (poziom -3). W tym samym dniu, o godzinie 12:00 w Sali Wystaw Czasowych nastąpi Otwarcie wystawy czasowej "Dziedzictwo utracone".

Gdzie podziała się krakowska "Walka karnawału z postem" Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? Dokąd powędrowały zrabowane płótna Fałata, gotyckie i renesansowe meble, cenne numizmaty? W swej książce, historyk sztuki, Magdalena Ogórek, prowadzi brawurowe śledztwo, tropiące niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej. Ślady prowadzą m.in. do zamku pod Wiedniem, w którym gromadzono zagrabione skarby kultury polskiej. Właściciel, jeszcze 70 lat po wojnie podpisywał się "Horst von Wächter, syn gubernatora". Otto von Wächter, austriacki baron SS, przyjaciel Himmlera, był prawą ręka Hansa Franka w okupowanym Krakowie. Ideał aryjczyka, koneser sztuki - powiększa swoje kolekcje o dzieła złupione pod Wawelem, a później o trofea ze Lwowa, dokąd przenosi się by założyć Ukraińcom SS-Galizien. Po klęsce Niemiec, na lewych papierach, trafia na ścieżkę przerzutową nazistów z Europy do Brazylii. Znajduje schronienie w Watykanie.

Dr Magdalena Ogórek prezentuje nowo odkryte dokumenty CIA, Centrum im. Szymona Wiesenthala, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i archiwów Watykanu. Stara się wyjaśnić, kto stoi za tajemniczą śmiercią nad Tybrem. Kto oferuje na rynku antykwarycznym skarby zrabowane przez Wächtera? Kto zdecydował, że polscy urzędnicy nie chcieli przyjąć dzieł sztuki zwracanych Polsce przez syna zbrodniarza? Wielkie interesy, wielkie pieniądze. Śledztwo prowadzone w 8 krajach na 2 kontynentach. To nie teoria spiskowa. To "Akta Odessy" Fredericka Forsytha - w realu.

O Autorce:

Dr Magdalena Ogórek - publicystka, dr nauk humanistycznych, historyk Kościoła, wykładowca akademicki, komentatorka telewizyjna oraz dziennikarka. W 2017 r. dzięki jej staraniom powróciły do Krakowa trzy obiekty muzealne, wywiezione przez rodzinę Wächterów podczas II wojny światowej.

Wydawnictwo ZONA ZERO

Data: 6 marca 2019 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: sala kinowa (poziom -3)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wydarzenie organizowane w ramach ogólnopolskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Co to jest Monumental Art?