• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zorka Wollny i Krzysztof Arszyn Topolski - wystawa instalacji artystycznych

Od do zapraszamy do doświadczania instalacji artystycznych łączących elementy wizualne z warstwą dźwiękową. Zaprezentujemy dwie prace Zorki Wollny, artystki działającej na pograniczu muzyki, teatru i sztuk wizualnych, oraz pracę artysty dźwiękowego Krzysztofa Arszyna Topolskiego. Choć proponują różne podejścia i metodologie, instalacje uzupełniają się, tworząc ciekawe środowisko dźwiękowe pełne szumów, burczeń i pomruków.

lip 13-14

sobota - niedziela, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny

7 czerwca - 21 września 2024, godz. 18.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
instalacja dźwiękowa
Instalacja dźwiękowa wykorzystująca zapis performansu, jaki Zorka Wollny przeprowadziła z udziałem kobiet mieszkających w słowackiej Bańskiej Szczawnicy mieście znanym z tradycji górniczych. Performans skomponowany został jako sytuacja dźwiękowa reagująca na specyficzne warunki przestrzenne, historyczne i naturalne kopalń. Zdarzenie odbyło się w szybie kopalni Bartolomej na początku maja 2019 roku.
Performans opisywany był jako Podziemny koncert w krainie ciemności, świecie wyciosanym ludzkimi ambicjami i wyrzeźbionym chciwością, zamieszkałym przez ogniste jaszczurki i chronionym przez gnomy. Kompozycja dla ciał, minerałów, owadów i bakterii wibrujących w jelitach Ziemi, poza zasięgiem Słońca, porządku i racjonalności.

instalacja dźwiękowa
Instalacja zaprasza do swojego wnętrza. Usłyszycie w niej głosy ponad pięćdziesięciu osób z trzech krajów. To oni formułowali melodie, szepty, krzyki i pomruki, w których ujawniają się egzystencjalne lęki, codzienne kłopoty, zwątpienia, refleksje, nadzieje, emocje, utopie i marzenia. Każda nić artykulacji wokalnej wnosi osobisty rys w fakturę grupowej ekspresji. Przebudzanki łączą muzykę chóralną, piosenkę dla dzieci, wokalny hałas, pejzaż dźwiękowy i słuchowisko radiowe. Wejdź, umość się i posłuchaj.
Sesje nagraniowe do tego projektu odbywały się na przestrzeni kilku lat w Kleine Humboldt Galerie (Berlin, 2018), Galerie Knoll (Wiedeń, 2018), na Warszawskim Biennale i w Muzeum Polin (Warszawa, 2019).
kompozycja: Zorka Wollny i Christine Schörkhuber

Prezentowane w IKM instalacje Zorki Wollny powstały na potrzeby jej wystawy retrospektywnej, jaka odbyła się w Kunsthaus Dresden w 2023 roku. Ekspozycji towarzyszyło przyznanie artystce nagrody za całokształt pracy twórczej.

ZORKA WOLLNY artystka działająca na pograniczu muzyki, teatru i sztuk wizualnych. Jej prace są ściśle związane z przestrzenią i architekturą. Współtworzy w trybie reżyserskim z muzykami, aktorami i tancerzami, ważnym elementem jej działań jest współpraca z osobami tworzącymi lokalne społeczności. Jej prace wystawiane były w najbardziej prestiżowych instytucjach sztuki współczesnej w Polsce. Wiele projektów zrealizowała za granicą. Pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka w Berlinie.

instalacja kinetyczno-dźwiękowa
Cymatyka - (gr.κῦμα,kŷma fala) dział akustyki, badający kształt fal akustycznych.
Poprzez wprawienie w rezonans płynów, koloidów lub ciał stałych uzyskuje się wizualne wzory, których kształty uzależnione są od częstotliwości dźwięku oraz właściwości ośrodka wprawianego w rezonans. Podczas tego procesu powstają zarówno statyczne jak i dynamiczne formy geometryczne. Twórcą teorii cymatyki jest Ernst Chladni, który w 1787 roku opublikował pracę Entdeckungen über die Theorie des Klanges. W 1967 roku Hans Jenny, zwolennik antropozoficznej doktryny Rudolfa Steinera, opublikował dwa tomy zatytułowane Kymatic (1967 i 1972), w których, powtarzając eksperymenty Chladniego, głosił istnienie subtelnej mocy zawartej w symetrycznych obrazach wytwarzanych przez fale dźwiękowe.

Artysta badać będzie zachowanie fali akustycznej w wodzie. W rezultacie zaprezentowana zostanie instalacja kinetyczno-dźwiękowa, która wpisze się charakterem w przestrzeń architektoniczną budynku IKM i nawiąże do wodnych inspiracji miejsca.

KRZYSZTOF ARSZYN TOPOLSKI artysta dźwiękowy, perkusista, autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise, soundscape i groove. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym. Tworzy instalacje dźwiękowe. Gra w zespole Synchrotrony. Jako artysta dźwiękowy i edukator współpracował z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce. Prowadził warsztaty, grał koncerty, brał udział w wystawach i festiwalach w kraju i za granicą.

Opinie

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?