stat
Impreza już się odbyła

Zofia Stryjeńska jako nieszablonowa artystka, żona i matka

12 - 29 października 2021, godz. 18:00

Wstęp wolny

22 października - 27 listopada 2021

Gdańsk, Ratusz Staromiejski, ul....
bilety 10 zł
Prywatnie była dwukrotnie zamężna (i dwukrotnie rozwiedziona): w latach 1916-27 była żoną architekta Karola Stryjeńskiego, z którym miała troje dzieci: córkę Magdalenę oraz bliźnięta - Jacka i Jana Kantego. Po raz drugi była zamężna w latach 1929-36 z Arturem Klemensem Sochą, z którym dzieci nie miała. Szczyt jej popularności przypadł na dwudziestolecie międzywojenne, kiedy to została okrzyknięta "księżniczką polskiego malarstwa". Jej barwne obrazy współgrały z barwną osobowością - niewątpliwie była artystką charyzmatyczną, obdarzoną dużym temperamentem. Walczyła o zdobycie i utrzymanie swojej pozycji w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn. Moje wystąpienie będzie próbą uchwycenia cech swoistych Zofii Stryjeńskiej jako artystki, żony i matki na podstawie jej twórczości malarskiej i pamiętnikarskiej. Pokażę, w jaki sposób Stryjeńska starała się godzić dwie skrajnie różne postawy - emancypacyjną, buntowniczą z postawą akceptacji (a nawet afirmacji) patriarchalnego porządku." Zapraszamy na doktowykład Anny Nadrowskiej.

Anna Nadrowska - mgr, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, słuchaczka Filologicznych Studiów Doktoranckich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Na seminarium prof. UG, dr hab. Barbary Zwolińskiej przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą pamiętników Zofii Stryjeńskiej. Zainteresowania naukowe - m.in.: autobiografizm, polski socrealizm, komizm w literaturze.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z ważnych polityków epoki PRL wstrzymał w latach 50. odbudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane