• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zofia Orczyńska - wystawa malarstwa zatytułowana "Kreska i Plama"

Zapraszamy na wystawę Zofii Orczyńskiej - "Kreska i Plama". Wystawa rozpocznie się wernisażem 3.09.2021 o godz. 18:00. Wystawa będzie czynna od 3.09-29.09.2021 w godz. 12:00-17:00 od poniedziałku do piątku.

paź 4

wtorek, godz. 18:00

Wstęp wolny
paź 12

środa, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Kuratorka wystawy: Maria Jędrzejczyk
Relacja z otwarcia wystawy i wywiad z artystką będą dostępne na stronie ZPAP i w mediach społecznościowych. Wystawę można zwiedzać z zachowaniem procedur sanitarnych, wymaganych podczas pandemii COVID-19, zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.zpap-gdansk.pl.

Zofia Orczyńska - absolwentka Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej. Całe zawodowe życie zajmowała się projektowaniem, ale równolegle rysowała i malowała, co było, jak twierdzi jej pasją "od zawsze". Umiejętności rysunkowe i malarskie zdobywała w ogniskach plastycznych prowadzonych przez A. Suchanka i S. Rolicza, a doskonaliła na rodzimej uczelni pod kierunkiem prof. W. Lama, A. Gerżabka, E. Elstera i innych artystów. W swojej twórczości posługuje się różnymi technikami. Maluje akwarelą, farbą olejną ,ale jej ulubioną techniką jest suchy pastel.

Łącząc w sobie walory rysunku (żywa spontaniczna kreska) i malarstwa (mięsiste nasycone plamy) pozwala na rejestrację motywu w sposób świeży, pełen wrażliwości. Maluje głównie w plenerze, gdzie czerpie inspirację do pracy twórczej. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i zagranicznych.

Ważniejsze plenery to: Norwegia, Grecja, Włochy, Paryż, oaz w kraju: Kazimierz, Kraków, Chełmno, Ustka, Gdynia Port. Tematami jej prac są ukochana architektura, pejzaż, zwłaszcza marynistyczny, kwiaty. Tworzy także portrety. W dorobku artystycznym ma ponad 20 wystaw indywidualnych (pierwsza w 1997r.), oraz udział w ponad 30 wystawach zbiorowych, na których zdobywała nagrody i wyróżnienia. Ważniejsze wystawy to: Wejherowskie Centrum Kultury - 2015r, Zamek w Sztumie -2010r, Gdańsk-siedziba SARP-2006, Gdynia siedziba Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA-2012r, Gdynia w "Tyglu"- siedzibie ERA ART-2021rJej prace znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ,zbiorach prywatnych oraz zbiorach gdyńskich i zagranicznych firm portowych.

Udziela się społecznie, od lat przewodzi Kołu Plastyków im. W. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni. Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenia Marynistów Polskich,a od 2017 Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka i tworzy w Gdyni.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku ukończono budowę gmachu Opery Bałtyckiej?