Wydarzenie

Zofia Artymowska. Przestrzeń i konstrukcja

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
14 lipca - 10 września 2017
miejsce:

Zielona Brama  mapa

adres:
Gdańsk, Długi Targ 24
bilety:
10 zł , ulgowy 6 zł
sprzedaż:
58 307-59-12 w.102
PATRONAT

Zapraszamy na wystawę ZOFIA ARTYMOWSKA.PRZESTRZEŃ I KONSTRUKCJA zorganizowaną w roku obchodów 100-lecia Awangardy w Polsce.czas trwania: 14.07.2017 - 10.09.2017
miejsce: Odział Zielona Brama/ Muzeum Narodowe w Gdańsku

wernisaż: 13.07.2017, godz. 18.00

Na ekspozycji można zobaczyć prace artystki, której droga twórcza wiodła od informelu do abstrakcji geometrycznej, wywodzącej się z konstruktywizmu.
Początkowo Artymowska budowała kompozycje z prostych elementów jak kreski, paski czy kręgi. Badała relacje przestrzenne w obrazie i z matematyczną dokładnością wyznaczała miejsce każdemu elementowi. Konsekwentnie trzymała się ascetycznej linii, gdzie jeden motyw kompozycyjny powtarzała w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Multiplikacja jednego modułu, silne akcentowanie trójwymiarowości, oraz barwy połączonej z metalicznym lśnieniem, stały się najbardziej charakterystycznymi cechami jej obrazów i trwale wpisały Artymowską w sztukę op-artu - abstrakcji geometrycznej skupiającej się na wrażeniach wzrokowych i działaniach optycznych, których efektem są obrazy o jednolitej formie oraz dynamicznej i wyrafinowanej kolorystyce.
W latach 70-tych głównym "modułem" kompozycji stał się walec, potraktowany jednostkowo lub jako fragment większego układu. Ta cylindryczna forma była podstawowym elementem w budowaniu przestrzeni i ukazywaniu ruchu na dwuwymiarowej powierzchni obrazu. Malarka zmniejszała lub zwiększała moduł, wydłużała go lub ścieśniała, stosowała układy symetryczne i asymetryczne, zestawiała kontrastowo bądź łagodnie zmieniała barwę. W ten sposób powstał cykl "Poliformy", a w kolejnej dekadzie cykl "Przestrzeń zwielokrotniona".
Jest to malarstwo skupione na warstwie wizualnej, nie wymaga szukania ukrytych znaczeń, pozwala odbiorcy na wpisanie w obraz własnych emocji i nastrojów.

Kuratorka: Małgorzata Ruszkowska-Macur
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij