Zobacz ECS od kuchni. W sobotę dzień otwarty

Jedną z atrakcji dnia otwartego w ECS będzie możliwość przejażdżki stoczniowym wózkiem akumulatorowym.
Jedną z atrakcji dnia otwartego w ECS będzie możliwość przejażdżki stoczniowym wózkiem akumulatorowym. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Europejskie Centrum Solidarności organizuje w sobotę, 14 maja, dzień otwarty. Pośród wielu atrakcji znalazły się m.in. wycieczka rowerowa po Stoczni, przejażdżka oryginalnym wózkiem akumulatorowym czy wizyta w archiwum pamiątek po Solidarności.Niecodzienną atrakcją będą z pewnością dwa ciężarowe, milicyjne Stary.
Niecodzienną atrakcją będą z pewnością dwa ciężarowe, milicyjne Stary. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Podczas imprezy ECS udostępni do oglądania swoje archiwa oraz będzie zbierał pamiątki z okresu Solidarności.
Podczas imprezy ECS udostępni do oglądania swoje archiwa oraz będzie zbierał pamiątki z okresu Solidarności. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
- Chcemy pokazać naszą pracę od kuchni - tłumaczy Alicja Mongird z biura prasowego Europejskiego Centrum Solidarności. - Impreza odbędzie się zarówno w budynkach Sali BHP i byłej dyrekcji Stoczni, jak i na przylegających terenach stoczniowych.

We wnętrzach będzie można m.in. przyjrzeć się codziennej pracy ECS oraz zobaczyć plany budzącej wiele emocji wśród gdańszczan nowej siedziby instytucji i prezentację nowej stałej wystawy. Będą również pokazy archiwalnych fotografii i filmów poświęconych tematom solidarnościowym. W planach jest m.in. projekcja filmu "Świetlik" o założonej przez młodych opozycjonistów spółdzielni wykonującej prace na wysokościach, w której pracował Donald Tusk. Specjalnie dla zwiedzających zostaną też otwarte archiwa ECS.

- W zbiorach mamy około 32 tysiące fotografii - mówi Mongird. - Będzie można również zobaczyć plakaty, ulotki, fotogramy, sitodruk kalendarza z 1981 roku, pocztę internowanych czy znaczki pocztowe z poczty podziemnej.

Najciekawsze atrakcje zaplanowano jednak na świeżym powietrzu. Zostanie odsłonięta przedstawiająca historię upadku komunizmu wystawa "10 lat, 10 miesięcy, 10 tygodni, 10 dni", która właśnie wróciła z podróży po całej Europie. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy edukacyjne oraz warsztaty malowania graffiti. Niecodzienną atrakcją będą z pewnością udostępnione zwiedzającym dwa ciężarowe, milicyjne Stary. Jeden z nich w przyszłości trafi na nową wystawę stałą ECS i powstanie w nim specjalne stanowisko multimedialne, poświęcone stanowi wojennemu.

- Będzie można też przejechać się typowym wózkiem akumulatorowym, wykorzystywanym podczas stoczniowych strajków. Udało nam się znaleźć jeden z najstarszych egzemplarzy ze Stoczni im. Lenina - opowiada Mongird. - Uruchomiona zostanie również Subiektywna Linia Autobusowa, która zabierze gości na zwiedzanie Stoczni autobusem-ogórkiem. Przygotowaliśmy także godzinną wycieczkę rowerową z przewodnikiem po najciekawszych miejscach stoczni, czyli dźwigach, pochylniach czy warsztatach robotników.

Dzień Otwarty ECS odbędzie się w sobotę, 14 maja, w godz. 13-16. Wycieczka rowerowa po Stoczni startuje o godz. 14.

Podczas imprezy ECS będzie zbierał pamiątki z okresu Solidarności i działalności opozycji antykomunistycznej: dokumenty, pisma, listy, zdjęcia, nagrania, znaczki okolicznościowe czy wszelkie inne przedmioty, które składają się na dziedzictwo Solidarności.

Utrudnienia w ruchu podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Europejskie Centrum Solidarności.

Organizacja ruchu podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ECS.
Organizacja ruchu podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ECS. graf. trojmiasto.pl
Od godz 6 do godz. 16 w sobotę zostaną całkowicie wyłączone z ruchu ulice: Wały Piastowskie zobacz na mapie Gdańska, Doki zobacz na mapie Gdańska, Łagiewniki zobacz na mapie Gdańska (na odcinku Wałowa - Wały Piastowskie), Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska (na odcinku Wały Piastowskie - Węzeł Kliniczna).

Dojazd do Nowego Portu i ul. Marynarki Polskiej możliwy będzie Al. Zwycięstwa i Al. Hallera.

Od godz. 4 do ok. godz. 16 autobusy linii dziennych, kończących bieg na pętlach "Jana z Kolna" i "Wałowa", będą miały skróconą trasę do przystanku "Dworzec Główny". Autobusy zawracać będą na ul. Błędnik zobacz na mapie Gdańska.

Ze względów bezpieczeństwa od godz. 7:30 do godz. 13:30 wokół miejsca uroczystości wygrodzona zostanie barierkami strefa zamknięta. Wstęp do tej strefy możliwy będzie wyłącznie za okazaniem zaproszenia lub specjalnego identyfikatora. Wejścia do strefy znajdować się będą od strony ul. Wały Piastowskie i przez most od strony węzła Brama Oliwska zobacz na mapie Gdańska.

oprac. Maciej Naskręt

Opinie (76) 6 zablokowanych

 • Adamowicz oddawaj podatnikom pieniadze!!! (10)

  Nie chcemy finansować ani twojego pomnika ani pomnika grupy ludzi, która regularnie doprowadza ten kraj do bankructwa

  • 76 12

  • a ja chce żeby finalizował ECS ! (3)

   Bardzo dobrze, że powstaje.

   • 4 38

   • (2)

    to płać sam...oddawaj swoje dochody...a ja nie chce..

    • 17 3

    • Penwie na zdrowie, drogi i gospodarkę też nie chcesz płacić .... (1)

     Jak nie pasuje tobie masto to się wyprowadź.

     • 1 16

     • to ty jesteś w mniejszości.

      • 10 1

  • Adamowicz oddaj moją kasę!

   • 15 3

  • (4)

   ale wy macie problem z tym ECSem... wyprowadźcie się do Ełku albo do Tczewa. tam tego typu inwestycji długo nie będzie.

   • 3 8

   • (3)

    jakiej inwestycji... do ecs trzeba bedzie tylko iwylacznie doplaca

    • 9 1

    • (2)

     inwestować można również w kulturę, a pojęcie kultury zakłada istnienie jakiejś ludzkiej społeczności, więc nas. życie to nie tylko asfalt na drodze do pracy, zupa, dwa piwka przed telewizorem i spać. tzn. nie dla wszystkich.

     • 1 3

     • To czemu nie można tego zrobić w ramach MHMG? Tak wielka placówka jest NIEPOTRZEBNA. Inne muzea mogą z powodzeniem przekazać idee Solidarności. Co prawda bez Bazyla i wózków widłowych ale za to z kompetentnymi ludźmi.

      • 1 0

     • no tak, tylko że kulturę można uprawiać z głową albo na pohybel. Zamiast stawiać giga muzeum za 300 mln można by było rozbudować już istniejące, albo nowe postawić i tylko z jego części zrobić ECS. Ale po co? Przecież tak można załatwić kilkadziesiąt posad dla rodziny i znajomych (dożywotnich).

      Ja jestem za planem budowy Wspaniałego Muzeum Wolnego Miasta Gdańska - niech wyburzą Żabi Kruk i tam postawią, proponuję 500 mln zł na początek!

      • 0 0

 • Ciekawe czy Lech Wałęsa potrafi jeszcze uzupełnić kwas w akumulatorach? (6)

  Jak myślicie.
  Budowa ECS kosztem dróg i szkół w Gdańsku to skandal.
  Obsadzenie cudzoziemca wydawcy książek obecnego premiera Tuska Donalda jako szefa ECS to hańba dla związku Solidarnośc i dla Gdańszczan.
  Czy wszędzie musi być kumoterstwo kolesiostwo i nawet w tak ważnych sprawach nie może zwyciężyć rozum?
  Kim jest Adamowicz Paweł że wciska gdańszczanom ECS kosztem dróg i szkół zamiast skorzystać z finasowania inwestycji przez państwo a nie przez miasto odpowiedzcie sobie sami.
  Kim jest Tusk Donald który wciska na stanopwisko szefa muzeum Solidarności wydawcę swoich książek obcokrajowca niezwiązanego z Polską już wiecie?

  • 50 12

  • sądzisz

   że powinien trenować uzupełnianie kwasu?
   Co do pozostałych masz rację. Atrakcja za kilka setek: wózki akumulatorowe i fotografie.
   Buda jarmarczna

   • 8 2

  • (4)

   Odpowiedź na twoje pierwsze pomówienie: ECS budowany jest z budżetu państwa i środków UE. Gdyby nie budowano ECSu, ani złotówka nie byłaby przesunięta na, jak piszesz, budowy szkół, dróg (populizm siejesz), bo to zupełnie inny budżet - zanim się wypowiesz, zaczerpnij trochę wiedzy na temat, a nie domysłami siejesz zamęt.

   Odpowiedź na drugie kłamstwo: Skąd wiesz, że to Donald Tusk "wcisnął" obecnego szefa ECSu na to stanowisko? Jakie masz dowody, przedstaw choć jeden!

   I trzecie kłamstwo: Obecny szef ECS był i jest związany z Polską. To właśnie on promował Polskę za granicą, to on przyczynił się do tego, że na obchodach upadku muru berlińskiego planową rolę grał Lech Wałęsa. Gdyby nie Kerski, w świat poszedłby przekaz, że komunizm obalili Niemcy wraz z murem, a o Polsce i jej bohaterach (i nie mam na myśli tylko Wałęsy, ale cały dziesięciomilionowy ruch lat '80) nikt nie wspomniałby ani słowem.
   Zresztą Polak, nie Polak, co to ma do rzeczy? Co wg. ciebie jest miarą Polskości i co to ma wspólnego z zarządzaniem instytucją kultury?

   • 7 12

   • Według Ciebie Wałęsa "obalił komunę" ? (1)

    Razem z Panią Profesor Krzywonos ?

    • 4 0

    • czytaj ze zrozumieniem, gdzie to masz niby napisane?

     • 0 0

   • ECS budowany jest z budżetu państwa i środków UE.

    A środki z budżetu państwa to PIENIĄDZE Z MOJEJ KIESZENI.
    A środki z UE to w dużym procencie już również polska składka, czyli PIENIĄDZE Z MOJEJ KIESZENI.
    Obecny szef ECS był i jest związany z Polską. - a to akurat niewiele mnie obchodzi, ważne, że co miesiąc weźmie dychę za pracę, która nikomu nie jest potrzebna.

    • 4 0

   • zanim się wypowiesz, zaczerpnij trochę wiedzy na temat,

    Zanim się wypowiesz, zastanów się, po co państwo polskie wyciąga Ci z kieszeni pieniądze, a potem zobacz, na co je wydaje i komu je rozdaje. I odpowiedz sobie też na pytanie: NAPRAWDĘ tego chcesz? Naprawdę chcesz defraudowania publicznych pieniędzy na nikomu niepotrzebne „inwestycje” (cudzysłów celowy, ponieważ inwestycja jest to coś, co przynosi przychody wyższe od kosztów)?

    • 1 1

 • O rozumkach polskich i jemu podobnych co o sobie piszą w liczbie mnogiej, my. (6)

  Odpowiem Tobie "rozumku polski". Szkoły byś budował tam gdzie stojące pustoszeją z braku uczniów, tak? Budowanych dróg nie widzisz pewnie bo rozumek chowasz pod piaskiem gdzie byś się nie ruszył w Gdańsku. Za mały rozumek masz by ogarnąć, ze pierwsza Solidarność rozsławiła nasz kraj bardziej niż cokolwiek innego po II wojnie światowej. Przypuszczam, ze ani rozumek ani jego rodzice nie zrobili nic dla obalenia komuny.Ja nigdy tak bardzo nie byłem dumny z tego, ze jestem Polakiem jak po powstaniu pierwszej Solidarności. To ze obecny NSZZ Solidarność kojarzy się z kibolami Lechii , mnie nie martwi. ESC nie jest dla nich ani o nich. Jest dla rozumnych Polaków a nie dla rozumków polskich. ZAF

  • 24 29

  • jakie było bezrobocie w 1980 roku (1)

   jakie teraz? do dzisiejszych bezrobotnych wypadało by dodać tych co pracują za granicą, chyba że podarki w Polsce płacą

   • 2 10

   • To co przeczytlaem to zart?

    Jak mozna porownac rzeczywistosc 1980 roku z obecna ? To juz jakas paranoja. J

    • 8 2

  • Lp

   Zdzisław może i solidarność rozsławiła nasz kraj ale uzasadnij takie wielkie wydatki na muzeum o histori zaledwie sprzed 40 lat która już dziesięć lat temu się skończyła.Jak to jest że jeszcze nie ma niczego a w ECS jest 70 etatów + wyłoniony w "konkursie" szef za 14000 miesięcznie? Przejażdżki wózkiem aku atrakcją? dołożyłbym 5 minutowe pałowanie pracowników ECS i rzucanie kamieniami do celu. Za nie swoje to kazdy potrafi. Pozdrawiam

   • 10 3

  • Adamowicz,to ty?

   • 1 0

  • Zdzisławie! Zdzis! Rozumek nie postuluje budowy szkół na Ksieżycu. A czym bedzie ECS (1)

   i po co to budować wciąż nie wiadomo. Wiadomo, ze I Solidarnosć to Lech Walęsa, Bogdan Lis - jako realne postacie i jako znaki. Jesli Wałęsa wycofuje sie z patronowania ECSowi to duzo znaczy. nie ma żadnej refleksji na ten temat. Solidarność zbanalizowano i zohydzono. robią to głównie ci co wtedy byli w tle. oni z tego politycznie żyją, wiec to sie nie prędko skończy. Kto udżwignie ECS? Kerski? Adamowicz? zaden z nich nie wykazuje odpowiednich przesłanek ani cech. zapyziałych i pustych muzeów mamy nadmiar. nie ma powodu robić kolejnego. to ostatecznie pogrzebie całą I Solidarność. na tym polega problem

   • 0 0

   • Po co to budowac?

    Społeczności tak krajowe jak i międzynarodowe lubią zapominać o tym co naprawdę tworzyło historię. Wiedzą o tym nudni historycy albo naoczni świadkowie do jakich należę. B.Lis był członkiem PZPR i ZMS w swoim Elektromontażu. Swoje wizytówki w 1980 r. przyozdobił własnym zdjęciem,
    mam taką. Jego kolega zaś Andrzej Gwiazda założył Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża które zorganizowały sierpniowy strajk.Potem jakby Wałęsa ukradł Gwiezdzie show. I dobrze bo bardziej nadawal sie do roli. A kto obalił mur Berliński? Berlińczycy tylko. A nie dlatego ze Rosjanie mieli już utrwalona glasnosc i pieriestrojke? A czy doszłoby do pierestrojki gdyby nie było 15 miesięcznego festiwalu wolności w Polsce. I czy bez pierestrojki doszłoby u nas do okrągłęgo stołu?
    I w koncu czy bez demokratycznego rządu Mazowieckiego w Polsce, Niemcy odważyliby się brać za mur? Ukradli nam show, prawda. Dlatego trzeba przypomniać wlaśnie przy pomocy ECS ze to nasz czyn zapoczatkowal upadek systemu komunistycznego zbudowanego przez Lenina.

    • 0 1

 • O rozumkach polskich i jemu podobnych co o sobie piszą w liczbie mnogiej, my. (3)

  Odpowiem Tobie "rozumku polski". Szkoły byś budował tam gdzie stojące pustoszeją z braku uczniów, tak? Budowanych dróg nie widzisz pewnie bo rozumek chowasz pod piaskiem gdzie byś się nie ruszył w Gdańsku. Za mały rozumek masz by garnąc, ze pierwsza Solidarnosc rozsławiła nasz kraj bardziej niż cokolwiek innego po II wojnie światowej. Przypuszczam, ze ani rozumek ani jego rodzice nie zrobili nic dla obalenia komuny.Ja nigdy tak bardzo nie byłem dumny z tego, ze jestem Polakiem jak po powstaniu pierwszej Solidarności. To ze obecny NSZZ Solidarność kojarzy się z kibolami mnie nie martwi. ESC nie jest dla nich ani o nich. Jest dla rozumnych Polaków a nie dla rozumków polskich. ZAF

  • 13 26

  • (1)

   To ja wole pozostać wśród tych ,których masz za nierozumnych, tych którzy nie rozumieją po co budować budynek za 300 mln dla instytucji, która nawet niema jasno nakreślonych zadań, a jej głównym przedsięwzięciem jest organizowanie przejażdżek wózkami akumulatorowymi,

   • 5 1

   • Ekhmm a jak uważasz czy osoba która zrzekła się obywatelstwa i nie uczestniczyła w działalności "S" powinna być szefem ecs? Bo o dzieciach milicjantów na stanowiskach to nawet nie warto wspominać.

    A wózkiem akumulatorowym jeździłem na dniach otwartych stoczni

    Wierz mi nikt tam nie będzie chodził bo 60% powierzchni ECS to ma być administracja więc na wystawy będzie baaaardzo mało

    • 0 0

  • Cóż idea Solidarności była piękna, niestety została zatracona przez kupczyków, tchórzy i intelektualnych impotentów...tyle w

   tym temacie. :/

   • 2 0

 • rozumku mały (2)

  na pewno jesteś również przeciwny Teatrowi Szekspirowskiemu, Centrum Hewelianum i wszystkim innym przedsiewzięciom które mają związek z kulturą i rozwojem społeczeństwa oraz stanowią ciekawą atrakcje i formę promowania miasta... ale cóż tacy jak ty zawsze tylko płaczą drogi, drogi, wszystko na drogi i chyba tylko nam zostaną kina samochodowe... jeśli miałbym na coś zwrócić uwagę to raczej na konieczność powstawania jeszcze większej liczby ogólnodostępnych boisk, kortów, placów zabaw dla dzieci itp.

  • 18 12

  • Rozumiem, ze kolega rozsadny o hierarchii potrzeb nigdy nie slyszal? Kto bedzie chodzil do tych przybytkow kultury skoro wiekszosc nie zaspokaja swoich podstawowych potrzeb? Ludzie mysla o tym jak przezyc miesiac i co do gara wlozyc a nie o kulturze.

   • 4 1

  • tak. jestem przeciw rozdętemu architektonicznie teatrowi szekspirowskiemu!

   za mało w tym kultury za dużo nadęcia i urzędniczenia. żeby budować wielka skrzynię niszczącą panoramę Gdańska trzeba mieć żywy teatr. nie ma go. bedzie skrzynia.

   • 1 0

 • czy to jest potrzebne w takiej formie jak zaplanowano?

  roczne utrzymanie 17 mln zł? są ważniejsze rzeczy do zrobienia w tym konającym mieście.

  • 28 0

 • BOJKOT (4)

  Nie dość, że wbrew znakomitej większości Adamowicz wywala masę kasy na ten pomnik bałwochwalstwa, to jeszcze mają czelność ZAMYKAĆ na czas "uroczystości" objazd... No szczyt szczytów samouwielbienia.

  Apeluję o bojkot dni otwartych ECS!!!

  • 26 9

  • Znakomita większość go wybrała na prezydenta (3)

   więc mów za siebie

   • 0 0

   • Fakt całe 18% uprawnionych do tegoż wyboru.... ;) (1)

    • 3 0

    • fenomen

     głupsza mniejszość dyktuje warunki większości...

     • 0 0

   • bo to było głosowanie negatywne

    wybór mniejszego zła

    ale z ECS przesadza!!!

    • 0 1

 • (3)

  Żart chyba z tymi atrakcjami. Niech te nieroby a szczególnie syn milicjanta weźmie się do roboty. Dobre nie? Syn milicjanta będzie dbał o pamięć solidarnoiści

  PS sam bym poszedł protestować przeciwko budowie ECS ale nie chcę mieć nic wspólnego z tym

  • 8 3

  • (1)

   hmmm dziedzictwo Solidarności to również brak cenzury...

   • 2 2

   • Juź ONI ci zafundują brak cenzury :-)

    Czekaj tatka latka. Komuchy prlowskie to przy nich będzie mały pikuś.

    • 2 1

  • a będzie kukła wróbelka dżaruzelka?

   • 1 0

 • to Prezydent będzie wmurowywał kamień węgielny o 12 a zwiedzanie od 13?

  to co ludzie mają robić przez tą godzinę??

  • 3 0

 • a w jakim celu zamyka sie ul Jana z Kolna?

  • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak często wręczana jest wymyślona w Gdańsku nagroda Europejski Poeta Wolności?