Wiadomości

stat

Znany nieznany Beksiński. Nowa wystawa w Gdańsku

Zdjęcia i grafiki komputerowe Zdzisława Beksińskiego można oglądać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim do 4 lutego.
Zdjęcia i grafiki komputerowe Zdzisława Beksińskiego można oglądać w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim do 4 lutego. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

"Nieznany" to słowo klucz, które doskonale definiuje nową wystawę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Nie znajdziemy tu słynnych obrazów Zdzisława Beksińskiego, z których jest najczęściej kojarzony. Poznamy za to rzadziej prezentowane oblicze artysty: fotografa oraz miłośnika grafiki komputerowej. Wystawa będzie gościć w Gdańsku do 4 lutego. Warto.Ci, którzy liczą na spotkanie z wizjonerskimi, przepełnionymi symbolami śmierci oraz rozpadu obrazami Beksińskiego z okresu fantastycznego, mogą się rozczarować. Nie oznacza to wcale, że wystawa nie zasługuje na uwagę. Wręcz przeciwnie. Przybliża ponad 100 mniej znanych prac artysty, także z początku jego kariery oraz udowadnia, jak wszechstronnym, chłonnym i otwartym na nowe technologie był twórcą.

Co istotne, zanim Beksiński stał się jednym z najważniejszych polskich malarzy, zajmował się właśnie czarno-białą fotografią. Już w latach 50. objawił nie tylko swój talent, ale też zamiłowanie do mrocznych i niepokojących kadrów. Zaś w drugiej połowie lat 90. zachwycił się możliwościami, jakie daje grafika komputerowa.

Spacer po świecie BeksińskiegoWystawa w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zajmuje kilka pomieszczeń na dwóch piętrach budynku. W pierwszym na gości czekają czarno-białe zdjęcia. Idąc zgodnie z kierunkiem zwiedzania można zaobserwować, jak zmieniał się styl fotografii Beksińskiego: od dokumentujących codzienne życie mieszkańców Sanoka, rodzinnego miasta artysty, przez subtelne akty ukochanej żony Zofii, aż po motywy religijne oraz naturalistyczne ujęcia m.in. zdeformowanych ludzkich ciał i perwersyjnej erotyki.

Brakuje jednak w pierwszej sali krótkiego wprowadzenia, które przybliżyłoby kontekst prezentowanych prac. Nie każdy musi wiedzieć, że Beksiński pochodził z Sanoka i początkowo fotografował miasto, a bohaterką aktów była jego żona. Przydałyby się również choćby orientacyjne daty powstania zdjęć. Dopiero w drugiej sali zwiedzający mogą obejrzeć tablice z wyszczególnionymi okresami twórczości Beksińskiego oraz reprezentującymi je najważniejszymi dziełami.

Podczas spaceru po świecie Beksińskiego warto zatrzymać się choć na chwilę i obejrzeć filmy dokumentalne, w których narratorem często jest on sam. Materiał filmowy jest tak bogaty, że ci, którzy chcą zobaczyć całość, muszą poświęcić na to kilka godzin. Jednak największą multimedialną atrakcją wystawy jest pokaz VR (Virtual Reality), który pozwala poprzez specjalne gogle spojrzeć na grafiki komputerowe i fotomontaże Beksińskiego w zupełnie nowy, wielowymiarowy sposób - niemal "wejść" do jego prac, a co zatem idzie, nieodgadnionego umysłu.

Oprócz tego w programie znajdziemy również wykłady multimedialne. Ciekawie zapowiada się zwłaszcza "Beksiński a sztuka współczesna" (20 stycznia o godz. 16).

Bilety w cenie 12 zł za osobę dla grup zorganizowanych oraz 15 zł dla osób indywidualnych. 25 zł zapłacimy za bilet, który uprawnia do wejścia na wystawę oraz pokaz VR, zaś koszt udziału w wykładzie "Beksiński a sztuka współczesna" to 20 zł.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny - fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach 90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (32)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

października

Musical Kosmos Gdańsk, Teatr Szekspirowski

25

października

Fajans włocławski | koLEKCJE Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

28

października

Paweł A. Nowak - Akordeon b... Gdańsk, Oliwski Ratusz Kultury

Rozrywka

Orzeł (i to jak) wylądował. Recenzja filmu "Pierwszy człowiek"
Recenzja filmu "Pierwszy człowiek"
Wielka Giełda Płytowa we Wrzeszczu
Wielka Giełda Płytowa we Wrzeszczu

Kulinaria

Smaki deluxe: jesienne menu w trójmiejskich restauracjach
Jesienne menu w restauracjach
Sztuczka doceniona w konkursie Wine&Food Noble Night
Sztuczka laureatem Wine&Food Noble Night

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: trochę jesiennego wyciszenia
Planuj tydzień: trochę jesiennego wyciszenia