Wiadomości

Znamy termin premiery "Chłopów" w Teatrze Muzycznym

"Lalka" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (na zdjęciu) okazała się wielkim sukcesem teatru i uznana została za jedno z największych wydarzeń teatralnych w Polsce w 2010 roku. Jak będzie z "Chłopami", które zainaugurują działalność Dużej Sceny Muzycznego po rozbudowie, przekonamy się we wrześniu.
"Lalka" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (na zdjęciu) okazała się wielkim sukcesem teatru i uznana została za jedno z największych wydarzeń teatralnych w Polsce w 2010 roku. Jak będzie z "Chłopami", które zainaugurują działalność Dużej Sceny Muzycznego po rozbudowie, przekonamy się we wrześniu. fot. Anna Szczodrowska / trojmiasto.pl

Pomimo braku dyrektora, Teatr Muzyczny w Gdyni przygotowuje kolejne spektakle. Niebawem ruszą próby do pierwszego spektaklu Muzycznego w nowym sezonie, który zainauguruje otwarcie Dużej Sceny po rozbudowie teatru. Premierę "Chłopów" w reż. Wojciecha Kościelniaka zaplanowano na 6 września.Czy interesują Cie musicalowe adaptacje wielkich dzieł literackich?

tak, zwłaszcza, że czasem powstają takie perełki jak "Lalka" 69%
raczej tak, ale wolę poczekać na recenzje i opinie innych czy warto je oglądać 12%
raczej nie, teatr i tak nigdy nie dorówna książce 8%
nie, musical nie jest gatunkiem dla ambitnych przedsięwzięć, liczy się rozrywka i efektowne widowisko 11%
zakończona Łącznie głosów: 154
Wojciech Kościelniak kojarzy się w Gdyni bardzo dobrze. To jego spektakle pomogły Teatrowi Muzycznemu uzyskać w ostatnich latach renomę jednej z najlepszych w Polsce scen musicalowych. Zachwycało jego "Hair", głośno było o "Śnie nocy letniej", dostrzeżono autorskie propozycje - "Francesco" i przede wszystkim wybitną "Lalkę". Teraz Kościelniak sięga po kolejną lekturę szkolną, rzadko kiedy lubianą przez uczniów.

"Chłopi" Władysława Reymonta (za którą pisarz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 1924 roku) prezentuje życie wiejskiej społeczności wsi Lipce w cyklu pór roku. Adaptacji potężnej powieści Reymonta podjął się sam reżyser. Spektakl realizuje w niemal identycznym składzie jak "Lalkę". Autorem muzyki będzie Piotr Dziubek, za scenografię i animacje odpowiada Damian Styrna, kostiumy przygotowuje Katarzyna Paciorek, zaś o teksty piosenek zadba Rafał Dziwisz. Jedyną "nową twarzą" w zespole realizatorów będzie Ewelina Adamska-Porczyk, która ułoży choreografię do spektaklu.

- Premierę "Chłopów" dedykuję dyrektorowi Teatru Muzycznego w Gdyni. To będzie nasz wspólny hołd: mój, realizatorów i całego zespołu teatru, dla dyrektora, artysty i wspaniałego człowieka, jakim był Maciej Korwin - mówił Wojciech Kościelniak, podczas mowy pogrzebowej, w trakcie pożegnania śp. Macieja Korwina.

W "Chłopach" w głównych rolach zobaczymy Renię GosławskąKarolinę Trębacz (będą się zamiennie wcielać w rolę Jagny Paczesiówny, ukochanej Boryny), Bernarda Szyca (jako nestora rodu, Macieja Borynę), zaś Rafał Ostrowski zagra Antka Borynę (syna Macieja). W musicalu wystąpi niemal cały zespół aktorski teatru, balet i adepci Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni.


Pierwsza próba muzyczna z kompozytorem dla całej obsady odbędzie się dnia 19 lutego. Pierwszą próbę z reżyserem zaplanowano na 23 kwietnia. Premiera spektaklu odbędzie się 6 września na Dużej Scenie Teatru Muzycznego.

Opinie (24) 3 zablokowane

 • - oby się tylko modernizacja i rozbudowa nie opóźniła?

  więc trzymam kciuki za premierę tak terminowego otwarcia TM, jak i spektaklu oraz innych działań kulturalnych w tym magicznym miejscu.

  • 16 1

 • hmm

  Ja przyjdę, potrzebny jeszcze jeden.

  • 4 4

 • Lalka

  Byłam na "Lalce", coś wspaniałego !
  Gdyby wtedy bilety były tańsze bym poszła parę razy.

  Mam nadzieję, że "Chłopów" równie doskonale wystawią !

  • 13 2

 • obawa

  Obawiam się, ze ceny będą "zaporowe".
  Kogo z młodzieży stać na bilet po stówie, a pewnie to będzie taki poziom cenowy?

  • 5 2

 • siema

  byłem pierwszy raz w życiu na sztuce typu lektura...ale "Lalka" to było więcej niż lektura. Świetnie zagrana historia, dobry aranż no i super aktorzy. Na prawdę czekam na premierę Chłopów. Pozdrawiam!

  • 8 3

 • Gratuluję pani Reniu!!! Jestem przekonana, że Pani rola będzie równie wspaniała jak w Lalce

  • 10 3

 • Co myślicie o obsadzie? Byłam pewna, że K. Trębacz zagra Jagnę ale Renia to niespodzianka.

  • 5 0

 • Myślę, że Renia to dobry wybór. Potrafi zaskoczyć. Liczyłam, że jeszcze Magda Smuk będzie Jagną, bo myślę, że idealnie pasuje. Szkoda, że Szyc zagra Borynę- to było do przewidzenia, będzie taki sam, jaki jest we wszystkich spektaklach, a to jest już po prostu nudne...

  • 5 3

 • No po obsadzie widać, że mimo wielkiej tragedii...w teatrze nic sięnie zmieniło..szkoda. Ale i tak przyjdę zobaczyć. Z ciekawości.

  • 3 2

 • A co się miało zmienić? Mieli wywalić połowę aktorów, dlatego, że dyrektor nie żyje? Przecież Baduszkowa ma bardzo dobry zespół.

  • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni
Śmiechem w marne czasy. Felietoniści wykpili miniony rok
Felietoniści wykpili miniony rok

Kulinaria

Ostry Cień Mgły i Forfiter. Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki
Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki

Sprawdź się

Jak pierwotnie nazywało się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska?

 

Najczęściej czytane