Znamy program festiwalu Feta

Francuski teatr Ilotopie specjalizuje się w spektaklach rozgrywanych na wodzie. Do Gdańska przywiezie swoją największą produkcję - "Water Fools", którą pokaże na zakończenie festiwalu.
Francuski teatr Ilotopie specjalizuje się w spektaklach rozgrywanych na wodzie. Do Gdańska przywiezie swoją największą produkcję - "Water Fools", którą pokaże na zakończenie festiwalu. mat. prasowe

Tegoroczny festiwal Feta zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Zobaczymy bardzo różnorodny repertuar - od tryskającej sztucznej krwi i zdejmowanych skalpów, przez różne formy tańca, po piękny, liryczny spektakl na wodzie. Dzieci zachwyci kolorowa karuzela. A wszystko to od 14 do 17 lipca.Jako pierwsi publikujemy pełny program najbliższej Fety. Zobacz, jak wygląda szczegółowy program XV edycji festiwalu.


Gwiazda pierwszego wieczoru - niemiecki Titanick pokaże piękną, ale obfitującą w sceny drastyczne inscenizację "Odysei". Krew będzie się lała strumieniami.
Gwiazda pierwszego wieczoru - niemiecki Titanick pokaże piękną, ale obfitującą w sceny drastyczne inscenizację "Odysei". Krew będzie się lała strumieniami. mat. prasowe
Belgów z Theater Tol poznaliśmy w ubiegłym roku dzięki produkcji "Tarts". Tym razem pokażą niezwykłe "odlotowe" anioły, który zawisną wysoko nad Bastionem Żubr. Pomoże im w tym dźwig.
Belgów z Theater Tol poznaliśmy w ubiegłym roku dzięki produkcji "Tarts". Tym razem pokażą niezwykłe "odlotowe" anioły, który zawisną wysoko nad Bastionem Żubr. Pomoże im w tym dźwig. mat. prasowe
Loutop to pierwszy szwajcarski teatr w Fecie. Taneczny spektakl "Attache" zobaczymy na koniec drugiego dnia festiwalu.
Loutop to pierwszy szwajcarski teatr w Fecie. Taneczny spektakl "Attache" zobaczymy na koniec drugiego dnia festiwalu. mat. prasowe
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest jedną z ciekawszych letnich atrakcji Gdańska. Organizatorzy z Klubu Plama od lat dbają o to, by w programie wydarzenia znalazły się pokazy adresowane do dużych i małych, spragnionych ambitniejszego teatru lub po prostu udanej rozrywki. Podczas jubileuszowej, piętnastej Fety, kolejny raz odbywającej się na bastionach i Starym Przedmieściu, nie może być inaczej.

- Staraliśmy się tak ułożyć program, żeby codziennie można było zobaczyć jakąś gwiazdę europejskiego formatu. Duże spektakle od początku planowaliśmy pod specjalne przestrzenie. Oczywiście największe spektakle plenerowe odbywają się nocą - tłumaczy Aleksandra Twardowska z Klubu Plama, selekcjonerka Fety.

I wyjątkowych wydarzeń nie zabraknie. Dwie największe gwiazdy zobaczymy na koniec pierwszego i ostatniego dnia festiwalu.

"Odysee" (czwartek, 14 lipca, godz. 22:30) na podstawie "Odysei" Homera będzie zupełnym novum na Fecie. Rzadko zdarzają się produkcje plenerowe wykorzystujące tak rozbudowane inscenizacje - Niemcy w historii Odyseusza akcentują sceny drastyczne.

- Widzowie zobaczą odcinane kończyny i tryskającą sztuczną krew, a nawet... zdejmowanie skalpów. To świetny spektakl, ale makabryczny. Na pewno nie dla dzieci - przestrzega Twardowska.

Festiwal zakończy pierwszy w Polsce pokaz ogromnego spektaklu wodnego francuskiej formacji Ilotopie - "Water fools" (niedziela, 17 lipca, godz. 23:30), w którym samochód, łóżko, rower, uliczne latarnie i wiele innych przedmiotów poruszać się będzie po wodzie.

- Sprowadzenie Ilotopie to dla nas wielkie wydarzenie. Myśleliśmy o tym od kilku lat. Spektakl, oprócz wielu pięknych obrazów, pełen jest też pirotechniki. Jesteśmy przekonani, że godnie w ten sposób uczcimy jubileusz festiwalu - przyznaje Twardowska.

Drugi dzień festiwalu zakończą pokazy dwóch różnych teatrów tanecznych (piątek, 15 lipca, godz. 23). Hiszpańskie Senza Tempo ze spektaklem "A+ cosas que nunca te conté" wniesie żywiołowość i południowy temperament, z kolei spektakl "Attache" szwajcarskiego Loutop będzie jego przeciwieństwem. Zresztą teatry tańca będą mieć na tegorocznej Fecie mocną reprezentację - z nową premierą "FRUU" wystąpi bardzo rzadko tańczący w plenerze Teatr Dada von Bzdülöw (piątek, 15 lipca), Good Girl Killer pokaże "Dziewczynki w czerwonych bucikach" (sobota, 16 lipca), a Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz zaprezentuje "Hungriege Herzen" (niedziela, 17 lipca).

Trzeci dzień festiwalu zamknie kolejna gwiazda - belgijski Theater Tol, który w ubiegłym roku bardzo udanie wystąpił na Bastionie Św. Gertrudy. Belgowie przywiozą przedstawienie "Corazon de Angeles" (sobota, 16 lipca, godz. 23:30).

- Teraz zobaczymy ich nieporównywalnie większą produkcję, chociaż ponownie wykorzystującą śpiewy operowe i wymyślną pirotechnikę. Rok temu zajęli cały bastion, teraz wypełnią powietrze - śmieje się selekcjonerka Fety.

Feta to dla ciebie:

Zobacz wyniki (257)
Podobnie jak w ubiegłym roku wyglądać będzie oferta gastronomiczna festiwalu. Staną dwie polowe restauracje - jedna przy Centrum Festiwalowym, druga obok piekarni na wysokości Bastionu Żubr.

- Myślimy jeszcze o naleśnikarni - dodaje szefowa Fety, Elwira Twardowska. - Chcemy też otworzyć punkt z rękodziełem artystycznym. Nieopodal Centrum Festiwalowego odbywać się będą dwa wydarzenia - przez dwa dni działać będzie śliczna karuzela dla dzieci, a w czasie całego festiwalu francuski jednoosobowy kabaret. Oba te wydarzenia musimy niestety biletować, bo na karuzelę wejdzie jednocześnie tylko 12 dzieci, a do namiotu, gdzie odbywać się będzie kabaret, ledwie siedmiu widzów.

W tym roku sen z powiek organizatorom spędzała trudna sytuacja finansowa tegorocznej edycji, o której pisaliśmy w marcu.

- Rozważaliśmy nawet skrócenie Fety o jeden dzień, ale na pierwszą gwiazdę - "Odysee" niemieckiego teatru Titanick, otrzymaliśmy bardzo wysokie dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej - tłumaczy Elwira Twardowska, szefowa Fety. - Wiele rzeczy udało się załatwić po kosztach - nasz program wygląda tak, jakbyśmy mieli trzykrotnie wyższy budżet. Chociaż wciąż liczymy na pozyskanie dodatkowych środków.

Wstęp na karuzelę i kabaret (Cie Kabaret de Poche) kosztować ma 5 zł. Wszystkie pozostałe wydarzenia będą bezpłatne.

Zobacz, jak było na Fecie w 2010 roku.

Opinie (19) 1 zablokowana

 • super super super !!! bede na pewno :D

  • 17 3

 • Super, Gdańska Feta to jeden z najciekawszych i zaskakujących festiwali w Trójmieście. Z roku na rok coraz lepszy i łączacy widzów w różnym wieku i z rożnymi gustami. Wiecej wydarzeń na ulicy!

  • 13 3

 • Nie wiem czym wy się podniecacie ?

  Byłem na zaszłorocznej i musze stwierdzić, że jest to "impreza" dla ograniczonych ludzi.

  • 10 38

 • Jak zwykle będę - od fet na zaspie ie opuściłem żadnej - od kilku lat tak planuję przyjazd do Gdańska, żeby zalapać się na FETĘ - pozdrawiam organizatorów i do zobaczenia!

  • 9 1

 • Szkoda, że w terminie tegorocznej Fety będę poza Gdańskiem

  • 3 2

 • Gdańsk jest przecież stolicą Kaszubów (3)

  Kaszubów teatry nie obchodzą. Kaszubska rozrywka to upić się do nieprzytomności

  • 11 5

  • W miejsce "kaszubska" (pisana z małej litery, bo przymiotnik) (1)

   wpisz cokolwiek innego, też będzie pasować. Rewelacyjna opinia.

   • 0 4

   • Poprawka

    "Kaszubska" to początek zdania. Wycofuję. (Brakuje edycji postów...)

    • 1 2

  • Denny koment na poziomie autora

   • 2 0

 • Feta powinna być przeniesiona dalej, w stronę Sobieszewa, a informacje

  o spektaklach powinny zostać już całkowicie utajnione. W tą stronę to zmierza.

  • 2 5

 • Feta

  uczestniczę od lat , zawsze można znaleźć coś dla siebie , i na to Budyń niech wydaje pieniądze a nie na jakieś ECS-y.

  • 6 0

 • jak nie urodzę to przyjdę (1)

  z wielkim brzuchem,....no moze sobie odpuszcze ostatni spektakl finałowy, bo mi dziecko wycisną..:)))
  Czasami dantejskie sceny odchodzą.. i to nie na scenie:)) ale i tak uwielbiam FETĘ:)

  • 6 1

  • :)

   Dzielna dziewczyna :D

   • 2 1

 • PLAKAT (1)

  Ale plakat w tym roku jest okropniasty ;] Zbieram plakaty z FETY od kilku lat i zawsze były ciekawe, przykłuwające uwagę, ale niestety tegoroczny to jakaś wtopa.

  • 4 2

  • racja, jest paskudny...

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu
wystawa
gru 7-27.03
Gdańsk, Muzeum Bursztynu
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Rozrywka

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Nestor trójmiejskich scen, Ryszard Ronczewski, obchodził w 2010 roku w Sopocie okrągły jubileusz pracy twórczej. Który?

 

Najczęściej czytane