Wiadomości

Znamy laureatów 13. Nagrody Literackiej Gdynia

Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia.
Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Znamy już laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Uroczyste wręczenie Kostek Literackich odbyło się podczas piątkowej gali w Muzeum Emigracji. Nagrodzeni zostali Krzysztof Mrowcewicz, Dominik Bielicki, Paweł Sołtys i Sława Lisiecka.Nagroda Literacka Gdynia to jedna z ważniejszych nagród literackich w Polsce. W tym roku przyznana została już po raz trzynasty. Laureaci otrzymali statuetkę Kostki Literackiej oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

Piątkową galę rozpoczął występ zespołu Pablopavo i Ludziki, którego lider, Paweł Sołtys, był równocześnie jednym z nominowanych do nagrody. Zespół wykonał utwór "Ostatni dzień sierpnia", który nawiązywał do daty wydarzenia.

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 426 tytułów. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2017 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii. W piątkowy wieczór podczas uroczystej gali ogłoszeni zostali laureaci każdej z nich. Nagrody wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Jury Nagrody Literackiej Gdynia działa w tym samym składzie już od siedmiu lat i w naszej wspólnej pracy wyłonił się mocny wzór, który sprawia, że nasze wybory co roku podlegają tym samym ścisłym kryteriom. Po pierwsze, wybitna sprawność językowa. Po drugie, rozmaitość stylów i idiomów. Po trzecie, chyba najważniejsze, odwaga pisania dobrej literatury w czasach, kiedy język coraz bardziej degraduje się do zbioru zdartych liczmanów - powiedziała przewodnicząca Kapituły prof. Agata Bielik-Robson.
Jako pierwsza przyznana została nagroda w kategorii eseistyka. Otrzymał ją Krzysztof Mrowcewicz za esej "Rękopis znaleziony na ścianie".

- Jestem ogromnie zszokowany. To malutka książeczka, książeczka dla mnie ważna, bo bardzo osobista, napisana w przerwie pisania innej, dużo większej, poważniejszej książki - powiedział Mrowcewicz, dziękując za wyróżnienie.
W kategorii poezja uhonorowano Dominika Bielickiego za tom poetycki "Pawilony", a w kategorii proza nagroda została przyznana Pawłowi Sołtysowi za zbiór opowiadań "Mikrotyki". Lider zespołu Pablopavo i Ludziki wydawał się być tym faktem zaskoczony, czemu dał wyraz w swoim przemówieniu.

- Ta Kostka Literacka jest bardzo, bardzo ciężka i myślę, że jej ciężarem są wszystkie pozostałe książki nominowane w tej kategorii - mówił Paweł Sołtys. - Przypomniała mi się opowieść pewnego taternika o tym, jak ogłoszono konkurs na najpiękniejszy sposób wchodzenia na szczyty. Stwierdził on, że w momencie, kiedy ocenia się sposób zdobywania gór, to góry należy zburzyć.
W kategorii przekład na język polski zwyciężyła Sława Lisiecka za tłumaczenie "Chodzenia. Amras" Thomasa Bernharda.

Spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się w niedzielę (2 września) o godz. 18:30 w Konsulacie Kultury w Gdyni. W ten weekend czeka nas też dużo innych literackich atrakcji w ramach festiwalu Miasto Słowa, m.in. panele dyskusyjne, spotkania, debaty i koncert zespołu Pablopavo i Ludziki. Pełen program festiwalu znajduje się w naszym kalendarzu imprez.

Opinie (20) 2 zablokowane

 • brawo, kolejne kolko adoracji wzajemnej

  jakie to wspaniale, ze ludzie ktorzy sie lubią mogą jeszcze wreczyc sobie po nagrodzie. ekstra!

  • 21 13

 • Kolejny festyn w Gdyni za pieniądze mieszkańców.

  Szczurek festynowy prezydent jak zwykle ma okazję do lansu.

  • 16 11

 • powaznie tylko tyle wystarczy by wygrac wybory w Gdyni?

  szczurek gdzie jesteś jak sa prawdziwe problemy mieszkańców???

  • 16 8

 • inteligencja

  Matura była kiedyś przepustką do grupy zwanej "inteligencja".
  Potem studia. Teraz wszystko pożarła inflacja.
  Ktos dość kontrowersyjnie powiedział, że na miano inteligenta zasługuje ktoś mający w domu co najmniej 200 książek innych niż podręczniki szkolne i ksiązki potrzebne mu zawodowo.
  Pewnie są też inne kryteria...

  • 9 2

 • szczurek ile naszych pieniedzy wydałeś na reklamę tej imprezki?

  w radio Gdańsk reklamowali to przez tydzień co 15 minut. ile???

  • 14 10

 • Przynajmniej raz nie zgarnął wszystkiego Kopeć z ekipą ze szkoły filmowej :)

  • 7 1

 • Widzę ,że gdyńskie tematy do wyborów mocno są wszystkie negowane przez Pisowskich ,płatnych hejterów

  z pampersami w kroku , zresztą są oni też na stronach gdańskich i też mocno plują za pieniądze. Wszyscy niech rządzą naszymi miastami tylko nie Pis , bo nasze miasta to nie wieś która da się szybko poddać manipulacji

  • 14 11

 • Tak głosujmy dalej na szczura, ciag dalszy budowy pomników i zabawy.

  • 6 8

 • A, oprócz Szczura nie ma tam kogoś innego tylko Pisior ,bo Pisior zacznie wam budować

  kościoły, ulice i pomniki Kaczora

  • 5 6

 • kto?

  • 2 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

października

10 Tenorów Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Sztuka ozdabiania ciała: czarno-białe tatuaże
Czarno-biała sztuka ozdabiania ciała

Kulinaria

Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Nowe lokale: sushi, vongole i tatarskie smaki
Szampańsko i rybnie. Kolacja komentowana w Grand Blue
Kolacja komentowana w Grand Blue

Sprawdź się

Jakie wydarzenie artystyczne zainaugurowało działanie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu?