Wiadomości

stat

Znamy laureatów 13. Nagrody Literackiej Gdynia

Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia.
Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Znamy już laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Uroczyste wręczenie Kostek Literackich odbyło się podczas piątkowej gali w Muzeum Emigracji. Nagrodzeni zostali Krzysztof Mrowcewicz, Dominik Bielicki, Paweł Sołtys i Sława Lisiecka.Nagroda Literacka Gdynia to jedna z ważniejszych nagród literackich w Polsce. W tym roku przyznana została już po raz trzynasty. Laureaci otrzymali statuetkę Kostki Literackiej oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

Piątkową galę rozpoczął występ zespołu Pablopavo i Ludziki, którego lider, Paweł Sołtys, był równocześnie jednym z nominowanych do nagrody. Zespół wykonał utwór "Ostatni dzień sierpnia", który nawiązywał do daty wydarzenia.

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 426 tytułów. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2017 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii. W piątkowy wieczór podczas uroczystej gali ogłoszeni zostali laureaci każdej z nich. Nagrody wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Jury Nagrody Literackiej Gdynia działa w tym samym składzie już od siedmiu lat i w naszej wspólnej pracy wyłonił się mocny wzór, który sprawia, że nasze wybory co roku podlegają tym samym ścisłym kryteriom. Po pierwsze, wybitna sprawność językowa. Po drugie, rozmaitość stylów i idiomów. Po trzecie, chyba najważniejsze, odwaga pisania dobrej literatury w czasach, kiedy język coraz bardziej degraduje się do zbioru zdartych liczmanów - powiedziała przewodnicząca Kapituły prof. Agata Bielik-Robson.
Jako pierwsza przyznana została nagroda w kategorii eseistyka. Otrzymał ją Krzysztof Mrowcewicz za esej "Rękopis znaleziony na ścianie".

- Jestem ogromnie zszokowany. To malutka książeczka, książeczka dla mnie ważna, bo bardzo osobista, napisana w przerwie pisania innej, dużo większej, poważniejszej książki - powiedział Mrowcewicz, dziękując za wyróżnienie.
W kategorii poezja uhonorowano Dominika Bielickiego za tom poetycki "Pawilony", a w kategorii proza nagroda została przyznana Pawłowi Sołtysowi za zbiór opowiadań "Mikrotyki". Lider zespołu Pablopavo i Ludziki wydawał się być tym faktem zaskoczony, czemu dał wyraz w swoim przemówieniu.

- Ta Kostka Literacka jest bardzo, bardzo ciężka i myślę, że jej ciężarem są wszystkie pozostałe książki nominowane w tej kategorii - mówił Paweł Sołtys. - Przypomniała mi się opowieść pewnego taternika o tym, jak ogłoszono konkurs na najpiękniejszy sposób wchodzenia na szczyty. Stwierdził on, że w momencie, kiedy ocenia się sposób zdobywania gór, to góry należy zburzyć.
W kategorii przekład na język polski zwyciężyła Sława Lisiecka za tłumaczenie "Chodzenia. Amras" Thomasa Bernharda.

Spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się w niedzielę (2 września) o godz. 18:30 w Konsulacie Kultury w Gdyni. W ten weekend czeka nas też dużo innych literackich atrakcji w ramach festiwalu Miasto Słowa, m.in. panele dyskusyjne, spotkania, debaty i koncert zespołu Pablopavo i Ludziki. Pełen program festiwalu znajduje się w naszym kalendarzu imprez.

Opinie (20) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Na czym polega poliamoria?
Na czym polega poliamoria?
Wędrujące dżinsy rozpoczęły podróż w Gdańsku
Wędrujące dżinsy rozpoczęły podróż

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Jemy na mieście: Ducha 66 dobre na śniadanie
Jemy na mieście: Ducha 66 w Gdańsku

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: