Wiadomości

stat

Znamy laureatów 13. Nagrody Literackiej Gdynia

Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia.
Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Znamy już laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Uroczyste wręczenie Kostek Literackich odbyło się podczas piątkowej gali w Muzeum Emigracji. Nagrodzeni zostali Krzysztof Mrowcewicz, Dominik Bielicki, Paweł Sołtys i Sława Lisiecka.Nagroda Literacka Gdynia to jedna z ważniejszych nagród literackich w Polsce. W tym roku przyznana została już po raz trzynasty. Laureaci otrzymali statuetkę Kostki Literackiej oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

Piątkową galę rozpoczął występ zespołu Pablopavo i Ludziki, którego lider, Paweł Sołtys, był równocześnie jednym z nominowanych do nagrody. Zespół wykonał utwór "Ostatni dzień sierpnia", który nawiązywał do daty wydarzenia.

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 426 tytułów. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2017 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii. W piątkowy wieczór podczas uroczystej gali ogłoszeni zostali laureaci każdej z nich. Nagrody wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Jury Nagrody Literackiej Gdynia działa w tym samym składzie już od siedmiu lat i w naszej wspólnej pracy wyłonił się mocny wzór, który sprawia, że nasze wybory co roku podlegają tym samym ścisłym kryteriom. Po pierwsze, wybitna sprawność językowa. Po drugie, rozmaitość stylów i idiomów. Po trzecie, chyba najważniejsze, odwaga pisania dobrej literatury w czasach, kiedy język coraz bardziej degraduje się do zbioru zdartych liczmanów - powiedziała przewodnicząca Kapituły prof. Agata Bielik-Robson.
Jako pierwsza przyznana została nagroda w kategorii eseistyka. Otrzymał ją Krzysztof Mrowcewicz za esej "Rękopis znaleziony na ścianie".

- Jestem ogromnie zszokowany. To malutka książeczka, książeczka dla mnie ważna, bo bardzo osobista, napisana w przerwie pisania innej, dużo większej, poważniejszej książki - powiedział Mrowcewicz, dziękując za wyróżnienie.
W kategorii poezja uhonorowano Dominika Bielickiego za tom poetycki "Pawilony", a w kategorii proza nagroda została przyznana Pawłowi Sołtysowi za zbiór opowiadań "Mikrotyki". Lider zespołu Pablopavo i Ludziki wydawał się być tym faktem zaskoczony, czemu dał wyraz w swoim przemówieniu.

- Ta Kostka Literacka jest bardzo, bardzo ciężka i myślę, że jej ciężarem są wszystkie pozostałe książki nominowane w tej kategorii - mówił Paweł Sołtys. - Przypomniała mi się opowieść pewnego taternika o tym, jak ogłoszono konkurs na najpiękniejszy sposób wchodzenia na szczyty. Stwierdził on, że w momencie, kiedy ocenia się sposób zdobywania gór, to góry należy zburzyć.
W kategorii przekład na język polski zwyciężyła Sława Lisiecka za tłumaczenie "Chodzenia. Amras" Thomasa Bernharda.

Spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się w niedzielę (2 września) o godz. 18:30 w Konsulacie Kultury w Gdyni. W ten weekend czeka nas też dużo innych literackich atrakcji w ramach festiwalu Miasto Słowa, m.in. panele dyskusyjne, spotkania, debaty i koncert zespołu Pablopavo i Ludziki. Pełen program festiwalu znajduje się w naszym kalendarzu imprez.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (20)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03

lutego

Tango Show Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu

Kulinaria

Jemy na mieście: Ram Ram Ji to smaczne klasyki z Indii
Jemy na mieście: indyjski bar Ram Ram Ji

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy