Wiadomości

Znamy laureatów 13. Nagrody Literackiej Gdynia

Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia.
Wszyscy nominowani wraz z Kapitułą Nagrody Literackiej Gdynia. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Znamy już laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Uroczyste wręczenie Kostek Literackich odbyło się podczas piątkowej gali w Muzeum Emigracji. Nagrodzeni zostali Krzysztof Mrowcewicz, Dominik Bielicki, Paweł Sołtys i Sława Lisiecka.Nagroda Literacka Gdynia to jedna z ważniejszych nagród literackich w Polsce. W tym roku przyznana została już po raz trzynasty. Laureaci otrzymali statuetkę Kostki Literackiej oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

Piątkową galę rozpoczął występ zespołu Pablopavo i Ludziki, którego lider, Paweł Sołtys, był równocześnie jednym z nominowanych do nagrody. Zespół wykonał utwór "Ostatni dzień sierpnia", który nawiązywał do daty wydarzenia.

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 426 tytułów. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2017 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii. W piątkowy wieczór podczas uroczystej gali ogłoszeni zostali laureaci każdej z nich. Nagrody wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Jury Nagrody Literackiej Gdynia działa w tym samym składzie już od siedmiu lat i w naszej wspólnej pracy wyłonił się mocny wzór, który sprawia, że nasze wybory co roku podlegają tym samym ścisłym kryteriom. Po pierwsze, wybitna sprawność językowa. Po drugie, rozmaitość stylów i idiomów. Po trzecie, chyba najważniejsze, odwaga pisania dobrej literatury w czasach, kiedy język coraz bardziej degraduje się do zbioru zdartych liczmanów - powiedziała przewodnicząca Kapituły prof. Agata Bielik-Robson.
Jako pierwsza przyznana została nagroda w kategorii eseistyka. Otrzymał ją Krzysztof Mrowcewicz za esej "Rękopis znaleziony na ścianie".

- Jestem ogromnie zszokowany. To malutka książeczka, książeczka dla mnie ważna, bo bardzo osobista, napisana w przerwie pisania innej, dużo większej, poważniejszej książki - powiedział Mrowcewicz, dziękując za wyróżnienie.
W kategorii poezja uhonorowano Dominika Bielickiego za tom poetycki "Pawilony", a w kategorii proza nagroda została przyznana Pawłowi Sołtysowi za zbiór opowiadań "Mikrotyki". Lider zespołu Pablopavo i Ludziki wydawał się być tym faktem zaskoczony, czemu dał wyraz w swoim przemówieniu.

- Ta Kostka Literacka jest bardzo, bardzo ciężka i myślę, że jej ciężarem są wszystkie pozostałe książki nominowane w tej kategorii - mówił Paweł Sołtys. - Przypomniała mi się opowieść pewnego taternika o tym, jak ogłoszono konkurs na najpiękniejszy sposób wchodzenia na szczyty. Stwierdził on, że w momencie, kiedy ocenia się sposób zdobywania gór, to góry należy zburzyć.
W kategorii przekład na język polski zwyciężyła Sława Lisiecka za tłumaczenie "Chodzenia. Amras" Thomasa Bernharda.

Spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się w niedzielę (2 września) o godz. 18:30 w Konsulacie Kultury w Gdyni. W ten weekend czeka nas też dużo innych literackich atrakcji w ramach festiwalu Miasto Słowa, m.in. panele dyskusyjne, spotkania, debaty i koncert zespołu Pablopavo i Ludziki. Pełen program festiwalu znajduje się w naszym kalendarzu imprez.

Opinie (20) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09

lipca

Kino Letnie w Orłowie - 10.... Gdynia, Scena Letnia w Orłowie

10

lipca

Kino po zachodzie słońca Gdańsk, Teatr Leśny

Rozrywka

Kulinaria

Ile zapłacimy za rybę w smażalni? Ceny w Trójmieście
Ile zapłacimy za rybę w smażalni?

Sprawdź się

Jak nazywa się styl architektoniczny, którego przykładem jest Zielona Brama w Gdańsku?