• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Znamy finalistów Nagrody Literackiej Gdynia

15 książek i 14 nominowanych ma szansę na Nagrodę Literacką Gdynia w 2013 roku. O tym, do kogo trafią tzw. Kostki Literackie, przekonamy się 22 czerwca.
15 książek i 14 nominowanych ma szansę na Nagrodę Literacką Gdynia w 2013 roku. O tym, do kogo trafią tzw. Kostki Literackie, przekonamy się 22 czerwca. mat. prasowe

Na liście nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia raczej nie znajdziemy niespodzianek. Po raz pierwszy w historii nagrody jeden autor nominowany został w tym samym roku do dwóch kategorii.Kiedy ostatnio przeczytałe(a)ś książkę?

Zobacz wyniki (160)
Tradycyjnie już podczas Warszawskich Targów Książki Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia ogłosiła swoje wyróżnienia za książki opublikowane w 2012 roku, w którym zgłoszono do konkursu rekordową liczbę tytułów. Nadesłano aż 339 książek. W ubiegłym roku było ich blisko 70 mniej. Niezmiennie zgłoszenia przyjmowane były wedle trzech kategorii: poezja, proza, eseistyka.

- Za każdym razem zaskakiwała nas liczba tomów poetyckich, tym razem nadesłano ich nieco mniej, co nie oznacza, że wybór finałowej piątki był łatwym zadaniem - komentuje prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący kapituły. - Za to ogromny przegląd dzieł w kategorii eseistyka sugeruje, że esej jako forma trzyma się bardzo mocno. Każdy z nominowanych w tej kategorii autorów pracuje nad formą książki, nie zamyka jej przed "zwyczajnym" czytelnikiem. Postanowiliśmy wskazać zarówno pozycje czysto literackie, jak i te godzące esej z nauką. Z kolei w prozie stawiamy na szeroki wachlarz: od debiutu, po współczesnego klasyka, jakim jest już niewątpliwie Andrzej Stasiuk.

Na szczególną uwagę zasługuje ewenement w ośmioletniej historii Nagrody, czyli dwukrotna nominacja w ramach tej samej edycji dla jednego autora. Andrzej Niewiadomski znalazł się w zestawieniu nominowanych poetów i eseistów.

- Tak się złożyło, że w minionym roku wydano dwie bardzo dobre książki Andrzeja Niewiadomskiego. Nie możemy go za to karać. To nie jest autor nieznany, choć dotąd chadzał ścieżką postronną, znajdując się poza głównym nurtem - dodaje prof. Śliwiński.

Laureatów Nagrody Literackiej Gdynia poznamy 22 czerwca podczas uroczystej Gali Finałowej w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Uroczystość poprzedzi trzydniowy Festiwal "Literaturomanie", podczas których będzie okazja m.in. do spotkania się z nominowanymi twórcami.

W tym roku również przyznana zostanie specjalna Nagroda Osobna. Laureaci każdej z kategorii otrzymają tzw. Kostki Literackie i nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł (osoba wskazana do Nagrody Osobnej otrzyma 10 tys. zł).

Nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia za 2012 rok:

Poezja:
1. Jerzy Kronhold, "Epitafium dla Lucy", Zeszyty Literackie;
2. Andrzej Niewiadomski, "Dzikie lilie", Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury;
3. Kacper Płusa, "Ze skraju i ze światła", Wydawnictwo Kwadratura, Łódzki Dom Kultury;
4. Andrzej Sosnowski, "Sylwetki i cienie", Biuro Literackie;
5. Dariusz Suska, "Duchy dni", Biuro Literackie.

Proza:
1. Dariusz Foks, "Kebab meister", Korporacja Ha!art;
2. Jerzy Kędzierski, "Opowieść mężczyzny, który zarabia śpiąc", Wydawnictwo Rosemaria;
3. Zyta Oryszyn, "Ocalenie Atlantydy", Weltbild Polska;
4. Andrzej Stasiuk, "Grochów", Wydawnictwo Czarne;
5. Szczepan Twardoch, "Morfina. Warszawa 1939: kobiety, narkotyki i zdrada", Wydawnictwo Literackie.

Eseistyka:
1. Adam Lipszyc, "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina", Wydawnictwo Universitas;
2. Andrzej Niewiadomski, "Mapa. Prolegomena", Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN";
3. Jerzy Pilch, "Dziennik", Wielka Litera;
4. Małgorzata Szpakowska, "Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich", Wydawnictwo W. A. B.;
5. Krzysztof Środa, "Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych", Wydawnictwo Czarne.

Opinie (6) 2 zablokowane

 • Bezstronny bez nominacji ?!

  • 5 0

 • i żadnej nominacji z tematyki smoleńskiej! to skandal, widać że elity bujają w obłokach. pardon zabrzmiało to jak bluźnierstwo....

  • 2 3

 • A gdzie książka Wojciecha Szczurka i Joanny Grajter " Gdynia stolicą modernizmu, designu"? Albo ta druga "Gdynia miasto przyszłości"?

  • 5 5

 • Jerzy Pilch, mój faworyt :))

  ... i jest tam i co nieco o Smoleńsku, jakby ktoś nie zauważył :))

  • 2 1

 • Grochów!

  Dobrze, że jest tu "Grochów" Stasiuka. Przepiękne, mądre opowieści, w których nie ma ani jednego zbędnego słowa. Kapituła gdyńskiej nagrody okazała się bardziej wyrobiona literacko od kapituły nagrody Nike - tam Stasiuk nie wszedł nawet do wczoraj ogłoszonej dwudziestki wstępnych nominacji.

  • 2 1

 • Ambermedia nadal w grze?

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak pierwotnie nazywało się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska?