stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Znak twój - wykład i spotkanie z prof. Januszem Górskim

Serdecznie zapraszamy na promocje książki prof. Janusza Górskiego "Znak twój. Dzieje polskiego godła i herbu" połączone z wykładem autora oraz okolicznościową ekspozycją dzieł związanych z polskim godłem.

sie 1

niedziela, godz. 14:00

bilety 10 zł
ulgowy 5 zł
sie 19-22

czwartek - niedziela, godz. 9:00

Sopot, miasto
Wstęp wolny
Orzeł Biały - nasz znak. Towarzyszy Polakom od Piastów. W latach niewoli opleciony koroną cierniową, w czasie powstań dumnie wracał na sztandary. Jego historia jest pasjonująca, wystarczy przywołać emocje związane z obecnością lub brakiem korony albo jej formą. I jest to zarazem historia pełna piękna, o czym świadczą reprodukcje zgromadzone w tym albumie.

Książka na tle historycznym, społecznym i politycznym ukazuje przemiany heraldyczne i estetyczne, jakim podlegały godło i herb Polski. Zaczęło się od ptasiego, krępego orła Piastów. Wraz ze zmianą panującej dynastii zastąpił go dostojny, królewski orzeł Jagiellonów, któremu przez stulecia towarzyszyła litewska Pogoń. Ale piastowski orzeł nie dał się łatwo pokonać i wciąż wracał na tarcze herbowe. Choćby po II wojnie światowej, kiedy to władze uznały, że dziedzictwo Piastów lepiej koresponduje z ideałami Polski Ludowej. Jednak potem pełen godności orzeł jagielloński okazał się bardziej godny reprezentowania kraju i to on ostatecznie trafił na urzędowe pieczęcie i rewersy monet.

Pod sztandarami z Orłem Białym Polacy ginęli za wolność naszą i waszą. Z jego wizerunkiem w herbie budowali swoje "szklane domy". Mielibyśmy dzisiaj nic o nim nie wiedzieć?

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdzie przechowywany jest obecnie księgozbiór Johanna Uphagena?