Wiadomości

stat

Zmarł Janusz Uklejewski

Zmarł Janusz Uklejewski - jeden z najwybitniejszych dokumentalistów okresu powojennego Trójmiasta. Wspaniały artysta fotografik, fotoreporter, świadek historii Gdańska i Pomorza.Zawsze na posterunku, zawsze z aparatem. Janusz Uklejewski miał 86 lat.
Zawsze na posterunku, zawsze z aparatem. Janusz Uklejewski miał 86 lat. fot. Zbigniew Kosycarz / KFP
Pogrzeb odbędzie się dzisiaj (22 lutego) o godz. 13.30 na cmentarzu witomińskim. O godz. 12.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Stefana Batorego 19 rozpocznie się Msza żałobna. Po skończonej mszy będzie podstawiony autokar do przewiezienia osób chcących uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu Janusza na cmentarzu witomińskim.

Kiedy miał 20 lat przyjechał na Wybrzeże, aby zostać marynarzem. Był rok 1945, kiedy ujrzał ulicę Długą w Gdańsku i zrozumiał, że to jest właśnie ten moment, który trzeba zatrzymać w kadrze. I tak, zamiast marynarzem, został reporterem "Gazety Morskiej", a potem "Marynarza Polskiego, "Morza" i "Bandery". Wydał kilkadziesiąt albumów fotograficznych, w tym m.in. o ORP "Błyskawicy", "Darze Pomorza" i "Darze Młodzieży".

Był człowiekiem niezwykłym, z ogromnym dorobkiem artystycznym, uhonorowanym za swoją działalność wieloma odznaczeniami państwowymi i branżowymi. Odszedł skromny i wrażliwy artysta, o wyjątkowo pogodnym usposobieniu. Był aktywny do niemal ostatnich dni swojego życia. Gdy w wieku 80 lat stracił wzrok i nie mógł już fotografować, porządkował swoje archiwum, przekazywał zbiory do muzeów, wydawnictw i wystawiał na wystawach indywidualnych.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03

lutego

Tango Show Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
Światełko dla Pawła na Targu Węglowym
To ta piosenka wybrzmiała na Długim Targu podczas wiecu
Pieśn-hymn żałoby na Długim Targu

Kulinaria

Jemy na mieście: Ram Ram Ji to smaczne klasyki z Indii
Jemy na mieście: indyjski bar Ram Ram Ji

Planuj z nami tydzień

Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy
Planuj Tydzień: czas smutku i zadumy