- 1 Uznany za winnego, ale w fundacji zostaje (64 opinie)
- 2 Narracje 2024: konkurs na kuratora festiwalu
- 3 Tak się w Gdańsku nie gra, a można (38 opinii)
- 4 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (10 opinii)
Najważniejsza nagroda miasta Gdańska w dziedzinie kultury obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. Szczęśliwymi laureatami jubileuszowej edycji Splendor Gedanensis zostali: dr Anna Sobecka, historyk sztuki, prof. Andrzej Szadejko, kompozytor i dyrygent, oraz Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy "Fangor. Poza obraz". Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska trafił do Bogumiły Soyki, Joanny Łepek i Alicji Soyki. Nagrodę Specjalną Splendor Gedanensis otrzymali: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosława Wlekły, twórcy spektaklu "1989".
Gdańsk od pół wieku honoruje wybitnych artystów i twórców. W trakcie gali nie zabrakło akcentów upamiętniających 50 lat tradycji.
Trójmiejskie plenery z 1973 r. na kadrach Polskiej Kroniki Filmowej
Przypomniano, że po raz pierwszy nagroda Splendor Gedanensis została wręczona 4 sierpnia 1973 r. Otrzymali ją wówczas: Zbigniew Baturo - dyrektor Teatru Miniatura, Stefan Herman - skrzypek i pedagog, Wojciech Święcicki - organizator Jarmarku Dominikańskiego, Jan Dramowicz - kierownik Miejskiego Domu Kultury zaangażowany w pracę z młodzieżą z Oruni, Alfons Łosowski - rzeźbiarz zaangażowany w odbudowę Gdańska po wojnie, Jerzy Stankiewicz - architekt, urbanista, konserwator zabytków, który brał udział w odbudowie miasta, m.in. kierował pracami nad projektem rekonstrukcji wnętrz Domu Uphagena i Kazimierz Lelewicz - fotograf, twórca dokumentacji zniszczonego Gdańska.
Aby przypomnieć, jak Nagroda Splendor Gedanesis wpisywała się w historię Gdańska i w życie tworzących tu artystów, uczestnicy gali mogli obejrzeć wideo zmontowane z filmów Polskiej Kroniki Filmowej z 1973 r., pokazujących trójmiejskie plenery. Projekcja ta dobitnie pokazała, jak wielkie zmiany zaszły na przestrzeni tych pięciu dekad i jak ogromny wpływ na rozbudowę regionu mieli ludzie kultury i sztuki.
Sprawdź nasze konkursy - do wygrania m.in. bilety na koncerty i spektakle
Laureaci Splendor Gedanensis za 2022 r.
Podczas rozdania nagród w formie animacji przedstawiono sylwetki wszystkich nominowanych. Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem Jana Peruckiego, w której skład wchodzili przedstawiciele wyższych uczelni w Gdańsku, prezydenta Gdańska oraz dwoje dziennikarzy lokalnych mediów.
Splendor Gedanensis otrzymali:
- dr Anna Sobecka - za książkę "Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta" - fascynującą lekturę prezentującą wyniki drobiazgowego śledztwa na temat gdańskich kolekcjonerów z XVII i XVIII wieku, będącą nowatorską propozycją interdyscyplinarnych badań nad kulturą mieszczańską północnej Europy,
- prof. Andrzej Szadejko - za album "Musica Baltica 9 - Johann Daniel Pucklitz" oraz wkład w promocję gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego w kraju i za granicą, m.in. rozwój festiwalu Organy Plus i zakończenie trzyletniego międzynarodowego projektu budowy organów w kościele Najświętszej Marii Panny na Piaskach w Wilnie, inspirowanych dziedzictwem XVIII-wiecznego budownictwa organowego w Gdańsku,
- Wojciech Zmorzyński - za przygotowanie wystawy "Fangor. Poza obraz" w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, która z niezwykłą wnikliwością pokazywała wszechstronny dorobek artysty, a także zyskała ogromną popularność - przez pięć miesięcy odwiedziło ją 60 tys. osób.
Nagrodzeni otrzymali dyplom autorstwa Piotra Kowalskiego oraz 25 tys. zł.
Nagroda Specjalna i dla mecenasów kultury
Mecenasami Kultury Gdańska za 2022 rok zostały Bogumiła Soyka, Joanna Łepek i Alicja Soyka za finansowe wsparcie wystawy "STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO" w Europejskim Centrum Solidarności - pierwszej kompleksowej wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.
Prezydent Gdańska, na wniosek Kapituły, przyznała także Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego za reżyserię, pomysł i scenariusz spektaklu "1989".
Oprawę muzyczną zapewnił zespół Trupa Trupa. Jedną z piosenek artyści zadedykowali zmarłemu przed kilkoma dniami Kacprowi Tekieliemu.
Zespół Trupa Trupa i złoty dźwig, który ma szansę stać się nową gdańską atrakcją
Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadał trójmiejski zespół Trupa Trupa w składzie: Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk i Wojtek Juchniewicz, którzy jako grupa muzyczna zostali laureatami Splendorów za 2016 rok. Artyści zadedykowali jeden z utworów Kacprowi Tekieliemu - gdańskiemu alpiniście, który przed kilkoma dniami zginął tragicznie w szwajcarskich Alpach .
Uczestnicy gali wyreżyserowanej przez Katarzynę Szyngierę mogli podziwiać scenografię autorstwa Mileny Czarnik i wizualizacje Natana Berkowicza. Za produkcję wydarzenia odpowiadała Melania Szymerowska.
Podczas gali na scenie można było oglądać złoty dźwig zaprojektowany przez Milenę Czarnik, autorkę scenografii do musicalu 1989. Został on wykonany przez rzemieślników z Teatru w Krakowie im. Juliusza Słowackiego, koproducenta tego spektaklu. Po uroczystości dźwig stanie na dziedzińcu Teatru Szekspirowskiego, jako pamiątka po rocznicowej gali z nadzieją, że być może przetrwa do stulecia Splendor Gedanensis.

Kulturalne Trójmiasto. Sprawdź swoją wiedzę
Rozpocznij quizMiejsca
Opinie wybrane
-
2023-05-22 18:45
Po Nikosiu wdowie powinni dać taki tytuł., za książkę o mężu
wszakże Zasłużonym dla Gdańska :) to były czasy...
- 19 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.