• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Złoty Yorick wędruje do Krakowa. Kto na Festiwalu Szekspirowskim?

Łukasz Rudziński
14 maja 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Opinie (6)
Spektakl "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie otrzymał Złotego Yoricka i zostanie pokazany na Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie otrzymał Złotego Yoricka i zostanie pokazany na Festiwalu Szekspirowskim.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku od lat jest okazją do wskazania najciekawszych i najbardziej wartościowych polskich spektakli opartych na twórczości Williama Szekspira. Tym razem najlepszym wybrano przedstawienie "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zwycięzcę zobaczymy w sierpniu w Gdańsku.Na Festiwal Szekspirowski przyjedzie też m.in. "Titus Andronicus" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na Festiwal Szekspirowski przyjedzie też m.in. "Titus Andronicus" w reżyserii Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Twórczość Williama Szekspira:

Jury Konkursu przyznało w tym roku nagrodę Złotego Yoricka Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl "Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, inspirowany "Troilusem i Kresydą" Williama Szekspira. Zwycięzca Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2012/2013 tradycyjnie już zapraszany jest na Festiwal Szekspirowski w Gdańsku.

- Agata Duda-Gracz zderzyła w swoim scenariuszu bohaterów "Troilusa i Kresydy" z klimatem innej dziwacznej, hybrydycznej sztuki Szekspira: "Tytusa Andronicusa". Jej oszałamiające, rozbuchane wizualnie przedstawienie operuje wszystkimi możliwymi tonacjami: od patosu po zgrywę, od oniryzmu po dynamikę i chaos. Nie było jeszcze chyba w polskim teatrze tak totalnej szekspirowskiej inscenizacji - uważa krytyk teatralny Łukasz Drewniak, selekcjoner konkursu.

Przyznano też trzy wyróżnienia dla: Teatru Polskiego we Wrocławiu w koprodukcji z Staatsschausspielhaus Dresden za "Titusa Andronicusa" w reżyserii Jana Klaty, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu za "Wieczór Trzech Króli albo co chcecie" w reżyserii Jacka Jabrzyka oraz Teatru Polskiego w Poznaniu za "Otella" w reżyserii Pawła Szkotaka. Na festiwalu zobaczymy tylko pierwsze z wyróżnionych przedstawień, które prezentowane będzie w ramach międzynarodowej konferencji "Języki władzy / Języki sztuki", odbywającej się w Gdańsku podczas Festiwalu Szekspirowskiego.

Podczas festiwalu oglądać będziemy również produkcje z Gruzji, Niemiec oraz Rumunii. Wiadomo już, że gruzińskim reprezentantem będzie gorąco przyjęty na Festiwalu "Globe to Globe" w Londynie w 2012 roku, gruziński Marjanishvili State Drama Theatre z Tbilisi z przedstawieniem "Jak wam się podoba".

Impreza poświęcona Williamowi Szekspirowi potrwa od 1 do 6 sierpnia w Gdańsku.

Zobacz listę wszystkich spektakli zgłoszonych do konkursu o Złotego Yoricka w minionym sezonie.

XVII Festiwal Szekspirowski odbędzie się w terminie 1-6 sierpnia 2013 r. Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w festiwal. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Myślą przewodnią tegorocznej edycji imprezy będzie związek pomiędzy językiem władzy a językiem sztuki, pretekstem do rozważań staną się prezentowane podczas festiwalu spektakle. Festiwalowi będzie towarzyszyła konferencja poświęcona tej problematyce gromadząca szereg wybitnych intelektualistów takich, jak: Partice Pavis, Maria Shevtsova, Eli Rozik, Michael Dobson, Erika Fischer-Lichte, Andrzej C. Leszczyński, Tadeusz Sławek, Wojciech Duda, Taras Woźniak czy Roman Dołżański.

Wydarzenia

XVII Festiwal Szekspirowski

spektakl dramatyczny, festiwal teatralny

Zobacz także

Opinie (6) 2 zablokowane

 • Tytus jest mocny...

  kto pamięta film z 99 z Hopkinsem i Jessica Lange? Mocna rzecz.

  • 10 0

 • Panie Profesorze,

  Dlaczego konkurs o Złotego Yoricka został już rozstrzygnięty? Skandal, poza tym ten spektakl Agaty Dudy-Gracz jest koszmarnym przedsięwzięciem parateatralnym... Dlaczego nie ma "Snu nocy letniej" z Zielonej Góry?

  • 5 5

 • Ile to kosztuje (1)

  i dla ilu osób jest? Co Szekspir ma wspólnego z Pomorzem Gdańskim i Gdańskiem?

  • 7 15

  • z tego co wiem teatry z Anglii wystawiały prozę Szekspira w Gdańsku jeszcze za jego życia, więc chyba ma coś wspólnego

   • 3 0

 • Krok do przodu i wciąż do tyłu

  Festiwal Szekspirowski od lat nie potrafi znaleźć dla siebie formuły. Jak zrobi w którymś sezonie krok do przodu, to w następnych kilku cofa się okrutnie do tyłu. W przypadku Złotego Yoricka już było dobrze: już w tamtym roku zaproszono kilka polskich spektakli i głosowano i nagradzano je dopiero w Gdańsku podczas finału. I po co znowu ta zmiana?! jakieś to wszystko smutne.

  • 3 3

 • brawa dla p. Dudy-Gracz

  Duda-Gracz to bodaj najbardziej niedoceniona i pomijana przez krytykę polska rezyserka. szkoda. brawa za decyzję o nagrodzie. Duda-Gracz realizuje swój teatr - niebanalny, plastyczny, wizjonorski... oparty na warsztacie, a nie modach czy trendach!

  • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Cenioną w środowisku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w 2010 roku otrzymał trójmiejski poeta...