• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żegnaj laleczko, witaj prawdziwa kobieto?

Jakub Knera
3 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Część swoich murali Roy Lichtenstein stworzył na przystanku metra w Nowym Jorku. Jakie wydźwięk będą miały ich zmienione wersje w Gdańsku? Część swoich murali Roy Lichtenstein stworzył na przystanku metra w Nowym Jorku. Jakie wydźwięk będą miały ich zmienione wersje w Gdańsku?

Dzień przed Dniem Kobiet w Gdańsku zawisną murale opowiadające o roli kobiety w sztuce. Punktem wyjścia będą prace artysty, który kobiety przedstawiał jako uległe i poddane mężczyźnie. Czy "Żegnaj Laleczko" będzie pożegnaniem z tym wizerunkiem?



Inspiracją do sportretowania kobiet w przestrzeni miejskiej w formie murali były dzieła Roya Lichtensteina, czołowego obok Andy'ego Warhola przedstawiciela pop-artu. W jego komiksowych obrazach dominował portret mężczyzny władczego i górującego nad uległą, zapłakaną i łatwo przyjmującą swoją rolę kobietą. Artysta prezentował swoje prace także w przestrzeni publicznej - głośno było o jego muralach, które znalazły się na nowojorskim przystanku metra przy Times Square.

Prace amerykańskiego twórcy zainspirowały trójmiejską artystkę Magdalenę Czajkowską, która w 2008 roku zaprezentowała wystawę "...Gdyby Lichtenstein był kobietą", feministyczną wersję obrazów tego artysty.

- Kilka lat temu znajoma poprosiła żebym namalowała jej portret, sugerując stylistykę dzieł tego amerykańskiego twórcy - opowiada Magdalena Czajkowska. - Kiedy zaczęłam przeglądać jego dzieła okazało się, że w większości przypadków znajdują się na nim destrukcyjne, płaczące kobiety i wcielający się w rolę macho mężczyźni. Postanowiłam zmienić wydźwięk tych prac poprzez zorganizowanie mojej wystawy - wyjaśnia.

Później przedsięwzięcie zaowocowało międzynarodowymi warsztatami dla młodzieży w Gruzji. Kolejna odsłona projektu pod nazwą Żegnaj Laleczko" odbędzie się w Gdańsku, od 3 do 7 marca. 20 młodych twórców z Polski, Grecji, Słowacji i Włoch będzie dyskutować o roli kobiety w sztuce i kulturze masowej. Ale nie tylko.

- Zadaniem młodych twórców będzie dorysowanie zakończenia do historii z komiksów Lichtensteina. Będą malować na płytach, które 7 marca zawisną na płocie przy ul. Stągiewnej - opowiada Aleksandra Księżopolska, koordynatorka projektu.

- Akcja, która organizujemy ma być prowokacją - opowiada Czajkowska. - Chcemy się przeciwstawić dyskryminacji kobiet w sztuce. Zarówno jeśli chodzi o wizerunek kobiety w sztuce, jak i kobiety-artystki. Chcemy, aby murale, które stworzymy podczas warsztatów były bardziej pozytywne i dały kobietom alternatywę - wyjaśnia artystka.

Równolegle z akcją odbędą się imprezy towarzyszące m.in. konferencja pt. "Kobieta w kulturze. Kobieta, mężczyzna, miłość" organizowana przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, wykłady w Galerii Pionovej i Starym Browarze we Wrzeszczu czy wreszcie Manifa, która 8 marca wyruszy na ulice Gdańska spod kina Krewetka.

Wernisaż projektu "Żegnaj laleczko" odbędzie się 7 marca przy ulicy Stągiewnej o godz. 16.

Imprezy towarzyszące akcji "Żegnaj laleczko"

- 4 marca Konferencja "Kobieta w kulturze. Kobieta, mężczyzna, miłość", Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
- 6 marca godz. 18:00 "Czarno - białe; Obraz kobiety w XVI i XVII wiecznej grafice niemieckiej, niderlandzkiej i holenderskiej" wykład w języku angielskim Magdaleny Mielnik; Galeria Pionova, Olejarna 2
- 7 marca godz. 16:00 wernisaż projektu "Żegnaj Laleczko" w przestrzeni miejskiej ul. Stągiewna (róg ul. Chmielnej)
- 8 marca, godz. 14:00 Manifa, początek: Karmelicka 1, koło Kina Krewetka
- 8 marca godz. 17:00 "Artystyczny wyraz kobiecych działań na rzecz pokoju - na przykładzie Greenham Common", wykład w języku angielskim Zofii Łapniewskiej (Feministki na rzecz pokoju); Kultura Miejska, Browar we Wrzeszczu, Budynek byłej Dyrekcji, Kilińskiego 1

Miejsca

  • GAK Gdańsk, Dworcowa 9

Wydarzenia

Opinie (12)

  • Nie dyskryminacja kobiet w sztuce, tylko co najwyżej dyskryminacja kobiet w sztuce Roya Lichtensteina. Jak widać gdyby kobiet nie zdyskryminował, to artystki nie musiałyby inspirować się jego sztuką :)))

    • 1 6

  • pier...... Twoje kwiaty, szanuj mnie codziennie

    podobala mi sie wystawa prac w Sanatorium, i mysle ze ten pomysl tez jest dobry, chociazby ze wzgledu na ozywienie czesto szarej przestrzeni Gdanska. Mam nadzieje ze efekt koncowy bedzie smaczny, u silniejszych kobiet wywola usmiech na Twarzy, a inne zdopinguje do zmian :) organizatorom zycze powodzenia!

    • 10 1

  • a ja myslalem ze chodzi o zmiane kryteriow wpuszczania na trojmiejskie balety ...

    • 0 0

  • trojmiejskie balety

    w toaletach z syfem dziekuje

    • 0 1

  • murale

    państwo wybaczą nadmierny puryzm, ale czy murale mogą zawisnąć? jeżeli dobrze kojarzę termin, to mural, jak sama nazwa wskazuje, to "coś" namalowane na ścianie, murze, czy tego typu powierzchni. więc chyba albo "mural", albo "zawiśnie"...

    • 0 0

  • to takie pseudo artystki

    tylko etaty urzednikow im dac

    • 0 1

  • tylko czemu pokoj

    ao tego wykorzystywac wystarczy toatel\ta

    • 0 0

  • super pomysł

    Byłam tam dziś i bardzo mi się podobało. Obrazy wiszą na płocie na rogu Chmielnej. Świetny pomysł, aby zaprezentować to na świeżym powietrzu i w dodatku zasłaniając obskurny płot. brawo!!!

    • 4 0

  • dobre

    oby więcej takich pomysłów

    • 3 0

  • Do garów. (1)

    Nie dość że to popłuczyna Lichtensteina .To jeszcze o dyskryminaciia kobiet w sztuce .Mam zaczynać listę w której to kobiety dyskryminują sztukę swoją głupotą. Po pierwsze artykuł wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Wprost - Trening umysłu i można poczytać Rozmowa z Jamesem Flynnem, najbardziej znanym badaczem inteligencji cytat ,,Mężczyźni lepiej sobie radzą w zadaniach wymagających orientacji przestrzennej, słabsza jest u nich zdolność posługiwania się językiem. Ciekawe, że Żydzi, podobnie jak kobiety, słabiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi wyobraźni przestrzennej, a Chińczycy odwrotnie. ''
    Do garów kobiety ,do garów.
    A co do kobiet i tej moje listy nie będę się rozpisywał gdyż jest ich pełno tylko jeden.
    Justyna Kabala
    To tylko fragment z jej strony.
    Laureatka Stypendium Ministra Kultury za rok akademicki 2004/2005. Laureatka nagród w konkursie Grafika Warszawska. W listopadzie 2006 zdobyła "Złotą Gałązkę" Agencji Artystycznej.
    A to obrazy z jej strony. Cykl EWTBW- "Maska" i Cykl EWTBW- "Dziewczynki" .Postacie kobiet tuz przy krawędzi obrazów zakomponowane są symetrycznie.
    A teraz mężczyźni jak to robią i robili.
    Rembrandt Wymarsz Strzelców (Straż nocna).Postacie po lewej i po prawej stronie asymetria. Innych już nie będę przytaczał jego obrazów.
    Może jeszcze jeden mężczyzna.
    E.Manet ,,Śniadanie w pracowni''. Brodacz jest zakomponowany asymetrycznie.
    Moja lista kobiet jest długa .Kobiety do garów bo swoją głupotą dyskryminujecie sztukę.

    • 0 6

    • oby ci garem jakaś baba w łeb przy....

      oby ci garem jakaś baba w łeb przy....bała koleś

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto występuje w tradycyjnym teatrze japońskim Kabuki ?

 

Najczęściej czytane