• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Zegary i zegarki w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku

12 października 2023 (czwartek), o g. 17.30 zapraszamy do Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Mariacka 42, Gdańsk) na spotkanie z Anną Fietkiewicz-Baranowską i Lechem Łopuskim dotyczące wydania książki pt. "Zegary i zegarki w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku". Spotkanie poprowadzi Mateusz Piechnik.

Wśród niezliczonych przedmiotów wytwarzanych w ciągu minionych stuleci zegary zajmowały zawsze miejsce wyjątkowe: pozwalały opanować ten wymiar rzeczywistości, który wydawał się nieuchwytny. Umożliwiały coraz dokładniejszą rachubę czasu, a przez to zyskanie kontroli nad wieloma ludzkimi sprawami. Zegary nadały ramy naszej egzystencji i w jej wymiarze praktycznym, i w znacznie głębszym, związanym z nieuchronnym przemijaniem.

Konstruowanie precyzyjnych czasomierzy wymagało wielkiej pomysłowości i zręczności. Tę biegłość przez kilka stuleci wykazywali również gdańscy rzemieślnicy, a ich wytwory zaspokajały nie tylko wybredny rynek miejscowy, lecz także potrzeby dworów królewskich i magnackich. Równocześnie do Gdańska sprowadzano zegary z innych ośrodków. Wszystko to znalazło odbicie w zbiorach prywatnych i muzealnych gromadzonych w Gdańsku od kilku stuleci.

Publikacja ukazuje bogactwo przyrządów do pomiaru czasu, będących ważnymi pamiątkami historii, a także rzemiosła i inżynierii, zabezpieczonych dla potomności w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- czas: 12 października 2023 r. (czwartek), g. 17.30
- miejsce: Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Mariacka 42, Gdańsk)
- wstęp bezpłatny
- kontakt: Adam Majewski, tel. 502756 903, e-mail: a.majewski@mng.gda.pl

Opinie

Sprawdź się

Jeden najsłynniejszych sopockich rzeźbiarzy współczesnych (również długoletni wykładowca akademicki) to:

 

Najczęściej czytane