stat

Zdarzyło się na morzu... Obrazy pozyskane z Polskich Linii Oceanicznych

10 lutego - 31 grudnia 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł
Od 16 listopada 2018 roku zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę czasową, prezentującą obrazy marynistyczne nabyte przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku od Polskich Linii Oceanicznych. Kolekcja ta formowała się przez lata i jej obecny kształt jest pochodną potrzeb przedsiębiorstwa w dziedzinie wystroju wnętrz. - Trudno dopatrywać się tu jednolitości stylistycznej czy nawet funkcjonalnej.

Z całą pewnością można określić ją jako eklektyczną. Składają się na nią obrazy, które zdobiły polskie statki pasażerskie i handlowe, a także oraz reprezentacyjne gabinety w siedzibie głównej PLO oraz pokoje w gdyńskim Domu Marynarza, gdy służył marynarzom oczekującym na wypłynięcie w rejs - mówi dr Monika Jankiewicz - Brzostowska z Działu Sztuki Marynistycznej NMM - Co ciekawe, niektóre obrazy pochodzące ze statków zachowały charakterystyczne mocowania w postaci zaczepów umieszczonych przy górnej i dolnej krawędzi oprawy, co zapobiegało kołysaniu się obrazu podczas złej pogody na morzu.

Wśród autorów prezentowanych prac dominują artyści związani ze środowiskiem trójmiejskim, przede wszystkim Marian Mokwa, którego nazwisko stało się w II połowie XX w. właściwie synonimem marynisty. Znajdziemy też na wystawie prace Antoniego Suchanka i malarzy związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, jak Kazimierz Śramkiewicz, Władysław Lam czy Stanisław Michałowski.
Po raz pierwszy szeroka publiczność ma możliwość obejrzenia dwóch prac pochodzących z oryginalnego wystroju m.s. "Batory", nad którego przygotowaniem pracował zespół kilkudziesięciu malarzy, rzeźbiarzy i projektantów. Należą one do nielicznych zachowanych elementów artystycznego wystroju legendarnego transatlantyku. Pierwsza z nich to gwasz Zofii Stryjeńskiej zatytułowany "Pejzaż nadrzeczny". Niewielka, kameralna praca przedstawia zakochaną parę nad rzeką podczas pełni Księżyca, w ulubionej przez artystkę ludowej stylizacji. Drugim obrazem pochodzącym z "Batorego" jest pejzaż autorstwa Jana Betleya - pogodna scenka przedstawiająca plażowiczów wypoczywających nad Wisłą. W zbiorach Muzeum zachowały się fotografie wykonane w 1936 roku, które przedstawiają wspomniane obrazy na ścianach luksusowych kabin pasażerskich "Batorego".

Na wystawie znalazły się także dwa wizerunki samego "Batorego". Jeden jest dziełem Jana Gasińskiego, malarza marynisty od początku lat trzydziestych związanego z Gdynią. Autor drugiej pracy, bliżej nieznany, nawiązał do tradycyjnych ujęć tzw. portretów kapitańskich - popularnych w środowisku ludzi morza od XVIII w. reprezentacyjnych wizerunków statków, ukazywanych zazwyczaj od strony burty, na otwartym morzu.

Na wystawie nie zabrakło też widoków starego portu w Gdańsku autorstwa Mariana Mokwy, Władysława Lama czy Eugeniusza Dzierzenckiego. Dają one okazję do dokonywania ciekawych spostrzeżeń co do tego, jakie elementy pejzażu przyciągały uwagę poszczególnych twórców. Są też, nie wymienione tu, wizerunki statków w portach, przy nabrzeżach i na pełnym morzu, jakich można spodziewać się w kolekcji firmy, która przez wiele lat była jednym z najważniejszych polskich armatorów.

Zdarzyło się na morzu...
Obrazy pozyskane z Polskich Linii Oceanicznych
Wystawa czasowa w Narodowym Muzeum Morskim 16.11.2018 - 31.03.2019
Spichlerze na Ołowiance

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czy Czarna Sala Teatru Wybrzeże im. Stanisława Hebanowskiego to inicjatywa zupełnie nowa?