Impreza już się odbyła

Zbigniew Oksiuta - Studiolo. Kosmiczne ogrody - wystawa

Wystawa Zbigniewa Oksiuty, pioniera sztuki bioart w Polsce, "Studiolo. Kosmiczne Ogrody", którą można oglądać w Nowym Porcie jest prezentowana w ramach cyklu "Art+Science Meeting".

25 marca - 3 maja 2020, godz. 10:00 - 16:00

bilety 12 zł
ulgowy 8 zł

19 września - 2 października 2020, godz. 18:00

Gdańsk,
WERNISAŻ: piątek, 9 sierpnia o 18.00, wstęp wolny
WYSTAWA: 10 sierpnia - 4 października, godziny otwarcia: http://www.laznia.pl/zaplanuj-wizyte/

Studiolo (z włoskiego) oznacza małe studio, gabinet, który służy do nauki, doświadczeń i badan. Zyskało popularność w dobie renesansu, jednak wywodzi się ze średniowiecza, kiedy tak określano przestrzeń do eksperymentów alchemicznych. W tym znaczeniu studiolo jest zalążkiem współczesnego laboratorium. Na wystawie "Studiolo. Kosmiczne ogrody" będzie prezentowane współczesne studiolo, eksperymentalna przestrzeń do badań i hodowli roślin w nietypowych warunkach. Rośliny i tkanki roślinne będą hodowane w sterylnym środowisku i poddane zmiennym wpływom grawitacji, światła i hormonów w celu uzyskania masy roślinnej o nowych funkcjach i niespotykanych w naturze formach i kształtach.

---
Zbigniew Oksiuta jest artystą, architektem i badaczem urodzonym w Mulawiczach na białostocczyźnie. W latach 1970-78 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1981-2010 r. mieszkał i pracował w Kolonii w Niemczech. Od 2010 wykłada na Wydziale Architektury, Rensselaer Polytechnic Institute w Troy, New York w USA. Artysta pracuje nad wizją biologicznej przyszłości. Jego projekty stanowią interdyscyplinarne przenikanie się elementów sztuki, architektury i nauk przyrodniczych. Brał udział w wielu wystawach międzynarodowych, między innymi: w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, na Międzynarodowych Targach Designu w Kolonia, w ArchiLab w Orleanie we Francji. W 2004 reprezentował Polskę na wystawie zbiorowej na Biennale Architektury w Wenecji. Prezentował swoje projekty na Ars Electronica w Linz w Austrii, na Biennale Sztuki Elektronicznej w Perth w Australii, w FACT Foundation for Arts and Creative Technology w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, na Biennale for Electronic and Unstable Art w Stavanger w Norwegii, w Galerii Arsenał w Białymstoku oraz w Broad Art Museum w Lansing w USA.  Wykładał gościnnie na wielu międzynarodowych uniwersytetach, w instytucjach artystycznych i naukowych.

Wystawa przygotowywana we współpracy z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Kierownik Katedry Biotechnologii i Zakładu Ochrony i Biotechnologii Roślin: prof. Ewa Łojkowska 
Konsultacje z zakresu biotechnologii: dr Anna Ihnatowicz i Izabela Perkowska
Realizacja z zakresu biotechnologii: Izabela Perkowska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?