• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zaplanujcie ciekawy weekend z dzieckiem

Anna Żukowska
10 marca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Warsztaty "Edukator Architektoniczny" pozwolą odkryć dzieciom swoje pasje związane z projektowaniem budynków. Warsztaty "Edukator Architektoniczny" pozwolą odkryć dzieciom swoje pasje związane z projektowaniem budynków.

W ten weekend jest co robić - przede wszystkim skorzystajcie z tego, że mieszkacie w Trójmieście i wybierzcie się do Gdyni na Kolosy. Raz w roku podróżnicy, żeglarze i alpiniści spotykają się i opowiadają o swoich przygodach - może to zainspiruje wasze maluchy do pierwszych podróży za kilka lat. To jednak nie wszystkie atrakcje.Ale zanim przejrzymy program tegorocznych Kolosów, wejdźmy do sal projektowych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej (ul. G. Narutowicza 11/12) zobacz na mapie Gdańska. W sobotę rusza cykl spotkań dla dzieci w wieku 6-12 lat "Edukator Architektoniczny". Są to zajęcia edukacyjne, które mają na celu zainteresować dzieci przestrzenią, w której żyją. Teraz są co prawda za małe, żeby ją kształtować w znaczącym zakresie, ale za kilkanaście lat będą decydować, jak ich otoczenie będzie wyglądać. A kto wie, czy nie złapią bakcyla projektowania budynków lub wnętrz i w przyszłości nasze miasta zupełnie się zmienią.

- Wykładam projektowanie architektoniczne na Politechnice Gdańskiej i często na zajęciach ze studentami pierwszego roku pytałam ich, dlaczego wybrali akurat ten kierunek - mówi dr Elżbieta Marczak, koordynatorka programu. - Często odpowiadali, że są znudzeni szarymi budynkami wokół nich i chcą to zmienić. A później okazywało się, że już tak wsiąkli w zastaną rzeczywistość, że ich projekty niewiele się różnią od tych stworzonych przez ich starszych kolegów. Wierzę w to, że jeśli wcześniej zaczniemy pokazywać dzieciom, jakie są możliwości w architekturze, to w przyszłości będą odważniejsze w dokonywaniu zmian.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu - oprócz marca, kiedy będą dwa spotkania - i potrwają do czerwca. Maluchy zasiądą w sali projektowej, w której na co dzień pracują studenci i po krótkim wstępie teoretycznym zajmą się budowaniem makiet. Pierwszym omawianym tematem będzie stworzenie wymarzonego placu zabaw, kolejne spotkania będą dotyczyć miasta, budowania mostów czy domowego recyklingu. Koszt zajęć 30 zł + 6 zł na materiały potrzebne na zajęciach. Sobota, godz. 11.00, Gmach Główny PG.

Od piątku w Gdyni trwa święto podróżników, żeglarzy i alpinistów. Dlaczego warto wybrać się na tegoroczne Kolosy z dzieckiem? maluchy od około piątego roku życia będą się już mogły skupić na prezentacjach podróżników, natomiast młodsze - przy okazji zabawy z rówieśnikami - będą chłonąć atmosferę wydarzenia. Jestem przekonana, że i maluchy i ich rodzice dużo na tym skorzystają. Dlatego wybrałam się w piątek na kilka godzin z moim półtorarocznym synkiem. Kiedy on się bawił z nowymi koleżankami i kolegami (grupa żłobkowo-przedszkolna spontanicznie stworzyła się w okolicach pierwszego rzędu, na parterze) ja próbowałam jak najwięcej skorzystać z prezentacji podróżników.

W programie weekendowym jest kilka wypraw, w których uczestniczyły dzieci. Siedmiomiesięczne niemowlę brało udział w sztafecie przez Afrykę śladami słynnego polskiego podróżnika, Kazimierza Nowaka. Dwie rodziny (w tym siedmioro dzieci od 3 do 14 lat) zwiedziło Tadżykistan i Uzbekistan. Sześcioletni Jaś razem z trzy lata młodszą siostrą na rowerze przejechał 5 tysięcy kilometrów, w tym półtora tysiąca kilometrów - na własnym rowerze. Takie historie robią duże wrażenie i inspirują do planowania własnych wypraw. Sobota, niedziela, od godz. 10.00. Wstęp bezpłatny. Hala Gdynia (ul. Kazimierza Górskiego 8) zobacz na mapie Gdyni.

Nie przegapcie też ważnego wydarzenia jakim jest otwarcie nowej biblioteki w C.H. Manhattan (al. Grunwaldzka 82). Sobota to drugi z dni otwartych najnowocześniejszej takiej placówki w Trójmieście. Nowością jest otwarcie pierwszej publicznej mediateki - podobne placówki już od kilku lat funkcjonują w Warszawie czy we Wrocławiu i cieszą się tam ogromną popularnością. Od rana będzie można zagrać w gry - planszowe, rpg czy komputerowe. Oprócz tego ciekawie zapowiadają się bitwy komiksowe czy teatrzyk kukiełkowy dla dzieci. Sobota, godz. 10.00-18.00. Pełen program znajdziecie tutaj.

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (11) 5 zablokowanych

 • Ojciec (6)

  Główną przyczyną wszystkich patologii rodzin, błędów wychowawczych jest zagubione ojcostwo. W tym stwierdzeniu o ranie "marnotrawnego ojca" jest mowa także o wykrzywianiu osobowości córek, przyszłych matek. Kiedy ojciec zawodzi w życiu córki, powoduje to głębokie skutki społeczne, kulturowe, praktyczne i duchowe. Córki odbierają odepchnięcie od ojca nie tylko osobiście, ale i jako deprecjacje kobiecości jako takiej. A dlaczego ojcostwo jest zagubione? W mojej opinii głównie dlatego, bo nie jest szanowane, doceniane i tutaj dziękuję jednej kobiecie, która na innym forum napisała trafne zdanie: "Szacunek wzajemny małżonków jest z pewnością bardzo ważny nie tylko dla samych małżonków, ale przede wszystkim dla dziecka". Bo można powielać błędy z pokolenia na pokolenie. Aby przerwać to "błędne koło" wielu rozumiejących istotę kryzysów od lat apelowało: szanujmy się wzajemnie! Widzę to, że pokolenie kobiet młodych jest inne, dojrzalsze. W latach PRL-u powszechnym było sprowadzanie mężczyzn do cichego (ma się nie skarżyć, bo to znaczy, że nie wie, na jakim świecie żyje) woła roboczego, a w domu przydatnego naprawiacza. A przecież każdy człowiek pragnie być doceniany, a przez najbliższych traktowany wyjątkowo.

  Ojcostwo powoli zaczyna być na nowo doceniane. Efekty widać na ulicach - liczni ojcowie zabierają swoje dzieci na różne wycieczki nie tylko w weekendy.

  • 20 1

  • tez ojciec (1)

   a ja sie z Toba nie zgodze.
   to ze teraz ojcowie zabieraja dzieci na rozne wycieczki dzieje sie dlatego ze media promuja to jako "TRENDY" i wiekszosc niedokonca myslacych samodzielnie facetow tez chce byc takim super tata i zrobic cos dla dziecka. cos super cos co inni robia. potem za kilka lat jak sie trend zmieni to w takich portalach bedzie napisane o kryzysie ojcostwa spowodowanego np tym co Ty dzis robisz i jestes swiecie przekonany za najlepsze.
   bylo by znacznie lepiej dla naszych dzieci jezeli ojcowie byliby "JACYS" tzn mieli by pasje byli by odpowiedzalni i samodzielnie myslacy. a teraz to wiekszosc kopiuje w swoich dzialaniach roznego rodzaju media i mysla ze sa orginalni i sa super dla dzieci.
   przez wieki mezczzyzni nie pchali wozkow nie byli przy porodach i do 7 czy 10 roku zycia nie zajmowali sie dzieckiem i wyrastali ma meznych facetow dla ktorych poswieciz zycie w imieniu honoru rodziny lub kraju byloby czyms naturalnym. a teraz mamisynki nie samodzielnie myslace wychowuja inne mamisynki i jeszcze sie z tym obnosza na portalach internetowych
   wstyd

   • 2 7

   • Uogólniając to my, mężczyźni mamy swoje pasje i z tym nie ma problemu. Problemem jest nasza obowiązkowość oraz - jak piszesz - samodzielność i odpowiedzialność.

    Nasza małżeńska wzajemność w wypełnianiu domowych obowiązków wcale nie oznacza, by oboje zamiatali czy obierali ziemniaki po równo. My mężczyźni powinniśmy bardziej od siebie wymagać. Pantoflarz gra pozorami stosując (jak mu się wydaje) "barwy ochronne". Mężczyzna powinien się wstydzić lekkiego zajęcia, a podejmować takie, które wymagają siły i wytrzymałości. Niestety, dzisiejsze kobiety są zachwycone "prawdziwym facetem" odwalającym łatwiznę przy zlewozmywaku i kuchence gazowej.

    Ja współpracuję z mężczyznami, którzy pracują ciężko fizycznie od rana do wieczora - ale różnie w życiu bywa. Nie może być tak, że oboje pracują jednakowo, po czym ona robi obiad a on czyta gazetę. W takiej sytuacji mężczyzna musi współuczestniczyć w tych tzw. "lekkich" pracach - oczywiście zakładamy, że oboje szanują się wzajemnie.

    • 1 0

  • znowu ten postrach feministek (1)

   • 1 2

   • List do Mężczyzny - męża Polaka

    Przyznaję, że swój list do Mężczyzny - męża Polaka, planowałem ukazać pod artykułem dotyczącym ponoć obchodzonego dzisiaj dnia mężczyzn. a tu takie miłe rozczarowanie DDD. Skoro już wcześniej go napisałem, to wkleję pod Twoim sympatycznym postem, za który dziękuję.

    Ten list jest jednocześnie kontynuacją mojej odpowiedzi na niekiedy i słuszne wg mnie zarzuty wielu żon Polek wysuwane pod adresem mężczyzn. Jest także próbą dogodzenia tym listem kobiecie, która na innym forum apelowała, bym napisał "kazanie" do mężczyzn.

    Współczesny mężczyzna Polak jest inny niż dawniej, wg mnie zbyt często pozbawiony ducha. Dzisiejszy zwłaszcza młody chłopak za wszelką cenę chce szokować. Nie treść dla niego ważna, tylko forma, a jest dziś jej przerost praktycznie wszędzie. Słowne wulgaryzmy, pomyje na inaczej myślących - niektórzy nie rozumieją prostej zasady, że szanując innych szanujemy siebie. Traktujmy nasz język jako świątynię sztuki - na początku każdego procesu powstawania jest zawsze słowo. Traktujmy siebie z miłością - tylko tak nauczymy się prawdziwie kochać innych.
    Dzisiejszy mężczyzna potrafi być zawzięty, a jest to bardzo brzydka cecha. Mogę się z kimś nie zgadzać, nawet się obrazić na kogoś, ale nigdy nie będę zawzięty, uparty w nienawiści czy zawiści. Często widzimy młodych i starszych panów z butelką lub puszką piwa w ręku praktycznie wszędzie - w autobusie i pociągu, w parku i na ulicy. Chyba tylko przez ciągłe przypominanie (jak to robi Kościół) możemy choć zminimalizować te przywary.
    Mężczyzna powinien znać swoje miejsce w związku małżeńskim, czyli jakie to miejsce? Powinien umieć iść pod prąd, wbrew krzykaczom znać zasady i nimi żyć (jako przykład jeden z wielu: kolega sąsiad przyszedł do mnie z pretensjami, że ja myję okna - miałem tego nie robić, bo jego żona to widzi i też chce pomocy z jego strony). Powinien być ostoją i oparciem, niby to wiemy. Chodzi o to, by nie tyle gadał, co swoje mądrości wcielał w czyn. W wolnym czasie powinien uczestniczyć w obowiązkach domowych, w wychowywaniu dzieci, w byciu mężem i ojcem - to jest najważniejsza istota męskości, dopiero potem mogą być jego pasje i hobby. Ale powinien także cenić tak siebie, jak i bronić dobrego imienia żony i dzieci - tutaj wielu panom wypełnianie tego obowiązku w stosunku do siebie i bliskich nie bardzo wychodzi.

    • 1 0

  • Na szacunek trzeba zasłuzyć, Panowie (1)

   ...i tu zaczyna się problem.
   Nygusy z pilotami tv lub laptopami, umierające ze zmęczenia po 8 h "cięzkiej pracy na rodzinę" - podczas gdy kobieta obok zachrzania na wiele etatów (praca zawodowa, matka, gospodyni domowa, służąca, kucharka, praczka, prasowaczka, przedszkolanka, logistyk domowy, siostra miłosierdzia itp itd...)
   Ruszyć d*py , Panowie - to i szacunek będzie

   • 9 2

   • Uważasz, że także i dziewczyna na szacunek powinna sobie zasłużyć? Musi najpierw stać się kobietą, wykazać się?

    Czyli nie uznajesz, że szacunek wzajemny małżonków jest wartością samą w sobie?

    Ja uważam, że najsamprzód winniśmy się szanować wzajemnie. Tak to już jest, że w początkowym okresie małżeństwa wszyscy chcemy być lepsi, chcemy być pomocni, swoją swoją miłość okazywać nie tylko w łóżku. Potem - taka jest prawidłowość - u tych mężów, którzy nie są nagradzani przez szanowane żony (a nie dzielące się szacunkiem z mężem, czyli moralne egoistki) jakimiś gestami szacunku wyjątkowego, zarezerwowanego tylko dla niego, powoli przestaje się im chcieć.

    Może oczywiście być tak, że mimo jej starań traktowania go jak kochanego męża ów mąż bierze i nic nie daje - wtedy zrozumiałe jest, że to jej przestaje się chcieć. Wtedy dla ów męża nie ma usprawiedliwienia za jego egoizm.

    Przy okazji, apel do mężczyzn - nie pozwalajmy na byle jakie się traktowanie, zaszeregowanie do płci 2-giej kategorii. Ceńmy się, to będą nas cenić. Najlepsze rady, jak walczyć o szacunek dla siebie dają kobiety potrafiące szanować męskość i mężczyzn, ale i żądające szacunku dla siebie - naśladujmy je w tym.

    • 1 0

 • Informujcie szybciej (1)

  Dlaczego takie informacje pojawiają się tak późno na tej stronie???

  • 13 0

  • bart

   szkoda że w niedzielę tego nie opublikowali.. ale dobrze że w ogóle! dzięki - jadę na edukatora;)

   • 1 0

 • Najtaniej do hipermarketu! (1)

  Dzieciaka zmęczysz, coś przekąsi, poganiasz za promocjami, kupisz zasmarkańcom chusteczki, kupisz to co potrzeba i nie potrzeba ...nie stać nas na inne rozrywki z trójką dzieci!!

  • 6 6

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Na Darze Pomorza można było zobaczyć spektakl:

 

Najczęściej czytane