stat
Impreza już się odbyła

Zamoyscy w PAN Bibliotece Gdańskiej

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz PAN Biblioteka Gdańska zapraszają na wystawę "Kozłówka - Pomnik Historii". Ekspozycja przedstawiająca historię pałacu, jego właścicieli oraz obecną działalność Muzeum Zamoyskich zostanie uroczyście otwarta 20 września (piątek) o godz. 14.00 w historycznym gmachu Biblioteki Gdańskiej. W dniu wernisażu odbędzie się także prelekcja multimedialna, pokaz filmu dokumentalnego oraz prezentacja wydawnictw muzealnych.

14 czerwca - 28 sierpnia 2021, godz. 13:00

Wstęp wolny
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedna z najpopularniejszych tego typu placówek w Polsce. Należy również do grona najbardziej identyfikowanych miejsc w województwie lubelskim. Każdego roku do Kozłówki przyjeżdżają tłumy turystów. Niektórzy - odwiedzają to miejsce kolejny raz. Czego poszukują? Być może przyciąga i fascynuje ich niezwykły klimat i magia parku oraz posadowionych w nim obiektów. Pałacowe wnętrza nie przypominają muzealnych ekspozycji, ale wciąż zamieszkane, tętniące życiem pokoje, z których "Pan Hrabia" wyszedł tylko na chwilę, pozostawiając na krześle gazetę lub przed momentem czytaną, pasjonującą książkę. Domowego - albo może lepiej - rodowego charakteru wnętrza dopełniają bibeloty, portrety rodzinne, stare fotografie. W archiwach muzealnych "śpią" listy - w tym także prywatne zapiski rodziny Zamoyskich. Co można wyczytać z podobnych pamiątek? Jak przywołać przeszłość? Jaką lekcję dają nam dawni mieszkańcy Pałacu w Kozłówce?

Kozłowieckiej gawędzie będzie towarzyszyć promocja wydawnictw, które ukazały się nakładem tej placówki. Wśród prezentowanych książek znajdą się m.in. "Niezwykły Gość" - wspomnienie o nieznanym kozłowieckim epizodzie wojennym z życiorysu Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego, "Piękna i dobra" dokumentująca życie "Matki Rodu" Zamoyskich - Zofii z Czartoryskich. Perełką w wydawniczej kolekcji będzie książka Antoniego Beliny-Brzozowskiego "Kozłówka w moich wspomnieniach" w bibliofilskim wydaniu.

Miejsce wystawy: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, budynek historyczny
Czas wystawiania: 20 września - 30 października 2013. Wstęp wolny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?