• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Zamki Pomorza Gdańskiego. Bytów wykład prof. Andrzeja Januszajtisa

Cykl wykładów prof. Andrzeja Januszajtisa w roku 2023 nosi tytuł Zamki Pomorza Gdańskiego. Zapraszamy na czwarty wykład, podczas którego przybliżona zostanie historia Zamku w Bytowie.

lip 15-19

poniedziałek - piątek, godz. 10:00 - 15:00

Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Bytów
Zamek w Bytowie Krzyżacy zaczęli wznosić w 1390 roku. Właściwe prace budowlane przeprowadzono w latach 13981406 pod kierunkiem Mikołaja Fellensteina. Zamek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 49×70 metrów z kamieni eratycznych i cegły. Przy skrzydle północno-zachodnim postawiono trzypiętrowy, podpiwniczony dom mieszkalny tzw. Dom Zakonny. W budynku tym znajdowały się najważniejsze pomieszczenia, takie jak refektarz, kaplica i mieszkanie prokuratora. Na najwyższej kondygnacji mieściły się magazyny. Zamek był jednym z najpóźniej zbudowanych zamków krzyżackich i przy jego projektowaniu uwzględniono rozwój broni palnej. W 1410 r. zamek opanowały wojska Władysława Jagiełły. Potem zwrócono go Krzyżakom po I pokoju toruńskim w 1411 r. Podczas wojny trzynastoletniej zamek ponownie opanowały wojska polskie. W czasie wojny polsko-szwedzkiej w latach 16551660 zburzona została Wieża Prochowa, a zamek spłonął i pozostały tylko mury zewnętrzne.

W XVIII wieku rozebrana została Kancelaria Książęca i Wieża Bramna, a most nad fosą zastąpiono groblą. Wykonano niwelację ziemnych wałów i bastionów. W XIX wieku umieszczono w zamku sąd i pruskie więzienie. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 19301939. Odbudowano wówczas od podstaw Wieżę Prochową, przebudowano Wieżę Bramną, zrekonstruowano sklepienia w Domu Zakonnym oraz przeprowadzono remont Domu Książęcego i Domu Wdów. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 mieściło się w nim więzienie (obóz przejściowy) NKWD, w którym przetrzymywano mieszkańców okolicy.

Więcej na www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5892/

Opinie

Sprawdź się

Ile scen ma Teatr Muzyczny w Gdyni?