Wiadomości

stat

Zamach na Mozarta! Rusza festiwal Mozartiana

Podczas festiwalu Mozartiana alejkami Parku Oliwskiego spacerują aktorzy przebrani w stroje z epoki Mozarta, fontanna tańczy do jego muzyki, a całość dopełniają widowiskowe iluminacje. Najważniejsza jest jednak znakomita muzyka, która płynie nie tylko ze sceny, ale również z głośników na terenie całego parku.
Podczas festiwalu Mozartiana alejkami Parku Oliwskiego spacerują aktorzy przebrani w stroje z epoki Mozarta, fontanna tańczy do jego muzyki, a całość dopełniają widowiskowe iluminacje. Najważniejsza jest jednak znakomita muzyka, która płynie nie tylko ze sceny, ale również z głośników na terenie całego parku. fot. Aleksandra Bober/Trojmiasto.pl

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana od lata mają ten sam cel - dotrzeć z muzyką Mozarta do wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie czy przygotowanie muzyczne. Kto muzyki nie lubi, będzie mógł podziwiać iluminacje, podkreślające uroki Parku Oliwskiego, popatrzeć na tańczącą fontannę oraz poczuć klimat XVIII-wiecznego Salzburga, do którego przeniosą nas scenki odgrywane przez aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni.Jan Łukaszewski, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.
Jan Łukaszewski, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Duch Mozarta zabierze dzieci w podróż do świata muzyki.
Duch Mozarta zabierze dzieci w podróż do świata muzyki. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
- Podczas naszych koncertów panuje inna atmosfera niż w filharmonii. Ludzie między częściami utworów klaszczą i nikt ich z tego powodu nie prześladuje ani nie wyśmiewa. Można przyjść, kiedy się chce i odejść w trakcie, jeżeli muzyka się nie podoba - zapewniają organizatorzy.
- Podczas naszych koncertów panuje inna atmosfera niż w filharmonii. Ludzie między częściami utworów klaszczą i nikt ich z tego powodu nie prześladuje ani nie wyśmiewa. Można przyjść, kiedy się chce i odejść w trakcie, jeżeli muzyka się nie podoba - zapewniają organizatorzy. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Za najciekawsze wydarzenie festiwalu Mozartiana uważam:

popołudniowe koncerty z muzyką Mozarta 20%
muzykę inspirowaną Mozartem, prezentowaną wieczorami 28%
program dla dzieci 11%
pokazy fontanny tańczącej do muzyki Mozarta 30%
scenki odgrywane przez aktorów na alejkach parkowych podczas trwania festiwalu 11%
zakończona Łącznie głosów: 109
Choć oficjalna inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana odbędzie się w środę, 21 sierpnia, muzyki kameralnej Wolfganga Amadeusza Mozarta będziemy mogli posłuchać już od niedzieli, 18 sierpnia.

- Do koncertów kameralnych powracamy po dwuletniej przerwie. Tym razem jednak nie odbędą się one w Pałacu Opatów, a w Domu Uphagena- mówi Jan Łukaszewski, dyrektor i pomysłodawca festiwalu. - Rodzina Uphagenów sprowadziła się do Gdańska w drugiej połowie XVIII wieku, a więc w czasach, kiedy działał Mozart. Tak jak podczas koncertów w Parku Oliwskim, również tutaj postaramy się oddać klimat XVIII-wiecznego Wiednia czy Salzburga. Gości będzie witała rodzina Uphagenów, po domu będzie przewijała się służba. Na ulicy pojawi się kramarka oraz handlarze z epoki.

Koncerty z muzyką kameralną odbędą się w niedzielę, poniedziałek i wtorek o godz. 19. w Domu Uphagena zobacz na mapie Gdańska. Szczególnie interesująco zapowiada się wtorkowy "Der Duft des Glases" ("Zapach szkła"), podczas którego wystąpią wirtuozi harmoniki szklanej oraz verrofonu. Bilety w cenie 20 zł będą dostępne na godzinę przed koncertami. Ilość miejsc ograniczona.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w środę o godz. 19.30 w Parku Oliwskim przed Pałacem Opatów zobacz na mapie Gdańska. Tak jak w latach ubiegłych, koncerty będą odbywały się w blokach tematycznych. Każdego festiwalowego dnia późnym popołudniem usłyszymy muzykę Mozarta w wersji klasycznej. W środę, czwartek i piątek o godz. 22 zaproszeni muzycy zaprezentują autorskie programy inspirowane twórczością Mozarta. Finał VIII Mozartiany odbędzie się w sobotę o godz. 20.30 w Katedrze Oliwskiej. Nie zabraknie również stałych punktów festiwalu, jak na przykład pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta (środa, czwartek, piątek, godz. 21.15) czy specjalny program dla dzieci (czwartek i piątek o godz. 16.30 na polanie za wozownią).

W tym roku nie zobaczymy opery, a sztukę teatralną. W czwartek o godz. 19 na estradzie przed Pałacem Opatów aktorzy Teatru Polskiego z Bielska-Białej wystawią sztukę Petera Shaffera "Amadeus", która posłużyła Milosowi Formanowi za inspirację do nakręcenia filmu o tym samym tytule.

- Już od dawna nosiłem się z zamiarem wystawienia tego dzieła na naszym festiwalu, ponieważ jest to jedyna sztuka teatralna poświęcona Mozartowi- mówi Jan Łukaszewski. - Publiczności na pewno spodobają się znakomite kostiumy, scenografia, muzyka oraz znakomita reżyseria Roberta Talarczyka. Podczas festiwalu poświęcimy również wiele uwagi wątkowi kryminalnemu, związanemu z zagadkową śmiercią Mozarta.

W sztuce Shaffera do otrucia Mozarta przyznaje się Antonio Salieri. Inne z hipotez dotyczących zagadkowej śmierci kompozytora w książce programowej festiwalu opisała Danuta Gwizdalanka.

Mozartiana to jednak przede wszystkim znakomita muzyka i wspaniali wykonawcy. Podczas koncertu inauguracyjnego własną interpretację utworów Mozarta zaprezentują Wielkopolanie. Poznańska orkiestra Feel Harmony pod dyr. Łukasza Borowicza wykona jedną z najsłynniejszych symfonii geniusza z Salzburga, g-moll nr 40 KV 550, koncert klarnetowy K. Kurpińskiego, który tworzył w tym samym czasie co Mozart, oraz prapremierowy utwór Krzysztofa Meyera "Kontredanse na dwie orkiestry", zamówiony specjalnie na tę okazję.

Ciekawie zapowiadają się również koncerty wieczorne. W środę Nando Citarella z zespołem La Paranza, trupą teatralną wędrownych hultajów, dla których śpiew, kobiety i wino były esencją życia, zaprezentują tańce i pieśni związane z regionem Morza Śródziemnego.

Dzień później utwory Mozarta w jazzowych aranżacjach wykona Krzysztof Herdzin Trio (Herdzin, Kubiszyn, Konrad). W piątek natomiast na scenę przed Pałacem Opatów wkroczą prawdziwi Zulusi, którzy przy akompaniamencie wiedeńskiego kwartetu smyczkowego pokażą, jak w Afryce śpiewa się i tańczy do muzyki Mozarta.

Nie mniejszych emocji dostarczy koncert finałowy, który odbędzie się 24 sierpnia o godz. 21 w Katedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska, ponieważ na scenie obok Polskiego Chóru Kameralnego oraz Akademie für Alte Musik Berlin pod dyr. Jana Łukaszewskiego wystąpi fenomenalna Emma Kirkby. Usłyszymy słynną Mszę C-dur KV 167 (jedyne dzieło Mozarta na chór i orkiestrę, bez solistów) hit wszech czasów "Exultate jubilate" KV 165/158a oraz "Regina coeli" KV 108/74d, z popisową partią sopranu.

Mozartiana w 2012 roku.

Mozartiana w 2012 roku.

Mozartiana w 2011 roku.

Mozartiana w 2011 roku.

Opinie (22) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26

listopada

Osiecka, Młynarski, Przybora Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

29

listopada

The Lighthouse - Premiera w... Gdańsk, Kino Kameralne Cafe

01

grudnia

Magda Umer - koncert jubile... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Rekordowo długi Jarmark Bożonarodzeniowy i sześć koncertów sylwestrowych
Rekordowy Jarmark Bożonarodzeniowy
Nigdy nie jest za późno. Rzuciła wszystko i wyjechała do Meksyku
Rzuciła wszystko i wyjechała do Meksyku

Kulinaria

Jemy na mieście: Chwila Moment w Gdyni - udana wizyta
Jemy na mieście: Chwila Moment w Gdyni
Jak smakuje wino z 2019 roku? Beaujolais nouveau w Trójmieście
Beaujolais nouveau w Trójmieście

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

Sprawdź się

Z jakiego języka pochodzi drugi człon nazwy teatru tańca - Teatr Amareya?