• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zamach na Mozarta! Rusza festiwal Mozartiana

Ewa Palińska
16 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Podczas festiwalu Mozartiana alejkami Parku Oliwskiego spacerują aktorzy przebrani w stroje z epoki Mozarta, fontanna tańczy do jego muzyki, a całość dopełniają widowiskowe iluminacje. Najważniejsza jest jednak znakomita muzyka, która płynie nie tylko ze sceny, ale również z głośników na terenie całego parku. Podczas festiwalu Mozartiana alejkami Parku Oliwskiego spacerują aktorzy przebrani w stroje z epoki Mozarta, fontanna tańczy do jego muzyki, a całość dopełniają widowiskowe iluminacje. Najważniejsza jest jednak znakomita muzyka, która płynie nie tylko ze sceny, ale również z głośników na terenie całego parku.

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana od lata mają ten sam cel - dotrzeć z muzyką Mozarta do wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie czy przygotowanie muzyczne. Kto muzyki nie lubi, będzie mógł podziwiać iluminacje, podkreślające uroki Parku Oliwskiego, popatrzeć na tańczącą fontannę oraz poczuć klimat XVIII-wiecznego Salzburga, do którego przeniosą nas scenki odgrywane przez aktorów Teatru Muzycznego w Gdyni.Jan Łukaszewski, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Jan Łukaszewski, inicjator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.
Duch Mozarta zabierze dzieci w podróż do świata muzyki. Duch Mozarta zabierze dzieci w podróż do świata muzyki.
- Podczas naszych koncertów panuje inna atmosfera niż w filharmonii. Ludzie między częściami utworów klaszczą i nikt ich z tego powodu nie prześladuje ani nie wyśmiewa. Można przyjść, kiedy się chce i odejść w trakcie, jeżeli muzyka się nie podoba - zapewniają organizatorzy. - Podczas naszych koncertów panuje inna atmosfera niż w filharmonii. Ludzie między częściami utworów klaszczą i nikt ich z tego powodu nie prześladuje ani nie wyśmiewa. Można przyjść, kiedy się chce i odejść w trakcie, jeżeli muzyka się nie podoba - zapewniają organizatorzy.

Za najciekawsze wydarzenie festiwalu Mozartiana uważam:

Choć oficjalna inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana odbędzie się w środę, 21 sierpnia, muzyki kameralnej Wolfganga Amadeusza Mozarta będziemy mogli posłuchać już od niedzieli, 18 sierpnia.

- Do koncertów kameralnych powracamy po dwuletniej przerwie. Tym razem jednak nie odbędą się one w Pałacu Opatów, a w Domu Uphagena- mówi Jan Łukaszewski, dyrektor i pomysłodawca festiwalu. - Rodzina Uphagenów sprowadziła się do Gdańska w drugiej połowie XVIII wieku, a więc w czasach, kiedy działał Mozart. Tak jak podczas koncertów w Parku Oliwskim, również tutaj postaramy się oddać klimat XVIII-wiecznego Wiednia czy Salzburga. Gości będzie witała rodzina Uphagenów, po domu będzie przewijała się służba. Na ulicy pojawi się kramarka oraz handlarze z epoki.

Koncerty z muzyką kameralną odbędą się w niedzielę, poniedziałek i wtorek o godz. 19. w Domu Uphagena zobacz na mapie Gdańska. Szczególnie interesująco zapowiada się wtorkowy "Der Duft des Glases" ("Zapach szkła"), podczas którego wystąpią wirtuozi harmoniki szklanej oraz verrofonu. Bilety w cenie 20 zł będą dostępne na godzinę przed koncertami. Ilość miejsc ograniczona.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w środę o godz. 19.30 w Parku Oliwskim przed Pałacem Opatów zobacz na mapie Gdańska. Tak jak w latach ubiegłych, koncerty będą odbywały się w blokach tematycznych. Każdego festiwalowego dnia późnym popołudniem usłyszymy muzykę Mozarta w wersji klasycznej. W środę, czwartek i piątek o godz. 22 zaproszeni muzycy zaprezentują autorskie programy inspirowane twórczością Mozarta. Finał VIII Mozartiany odbędzie się w sobotę o godz. 20.30 w Katedrze Oliwskiej. Nie zabraknie również stałych punktów festiwalu, jak na przykład pokaz fontanny tańczącej do muzyki Mozarta (środa, czwartek, piątek, godz. 21.15) czy specjalny program dla dzieci (czwartek i piątek o godz. 16.30 na polanie za wozownią).

W tym roku nie zobaczymy opery, a sztukę teatralną. W czwartek o godz. 19 na estradzie przed Pałacem Opatów aktorzy Teatru Polskiego z Bielska-Białej wystawią sztukę Petera Shaffera "Amadeus", która posłużyła Milosowi Formanowi za inspirację do nakręcenia filmu o tym samym tytule.

- Już od dawna nosiłem się z zamiarem wystawienia tego dzieła na naszym festiwalu, ponieważ jest to jedyna sztuka teatralna poświęcona Mozartowi- mówi Jan Łukaszewski. - Publiczności na pewno spodobają się znakomite kostiumy, scenografia, muzyka oraz znakomita reżyseria Roberta Talarczyka. Podczas festiwalu poświęcimy również wiele uwagi wątkowi kryminalnemu, związanemu z zagadkową śmiercią Mozarta.

W sztuce Shaffera do otrucia Mozarta przyznaje się Antonio Salieri. Inne z hipotez dotyczących zagadkowej śmierci kompozytora w książce programowej festiwalu opisała Danuta Gwizdalanka.

Mozartiana to jednak przede wszystkim znakomita muzyka i wspaniali wykonawcy. Podczas koncertu inauguracyjnego własną interpretację utworów Mozarta zaprezentują Wielkopolanie. Poznańska orkiestra Feel Harmony pod dyr. Łukasza Borowicza wykona jedną z najsłynniejszych symfonii geniusza z Salzburga, g-moll nr 40 KV 550, koncert klarnetowy K. Kurpińskiego, który tworzył w tym samym czasie co Mozart, oraz prapremierowy utwór Krzysztofa Meyera "Kontredanse na dwie orkiestry", zamówiony specjalnie na tę okazję.

Ciekawie zapowiadają się również koncerty wieczorne. W środę Nando Citarella z zespołem La Paranza, trupą teatralną wędrownych hultajów, dla których śpiew, kobiety i wino były esencją życia, zaprezentują tańce i pieśni związane z regionem Morza Śródziemnego.

Dzień później utwory Mozarta w jazzowych aranżacjach wykona Krzysztof Herdzin Trio (Herdzin, Kubiszyn, Konrad). W piątek natomiast na scenę przed Pałacem Opatów wkroczą prawdziwi Zulusi, którzy przy akompaniamencie wiedeńskiego kwartetu smyczkowego pokażą, jak w Afryce śpiewa się i tańczy do muzyki Mozarta.

Nie mniejszych emocji dostarczy koncert finałowy, który odbędzie się 24 sierpnia o godz. 21 w Katedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska, ponieważ na scenie obok Polskiego Chóru Kameralnego oraz Akademie für Alte Musik Berlin pod dyr. Jana Łukaszewskiego wystąpi fenomenalna Emma Kirkby. Usłyszymy słynną Mszę C-dur KV 167 (jedyne dzieło Mozarta na chór i orkiestrę, bez solistów) hit wszech czasów "Exultate jubilate" KV 165/158a oraz "Regina coeli" KV 108/74d, z popisową partią sopranu.

Mozartiana w 2012 roku.

Mozartiana w 2011 roku.

Wydarzenia

Mozartiana

muzyka poważna, festiwal muzyczny

Miejsca

Zobacz także

Opinie (22) 1 zablokowana

 • Przeczytałem tytuł i już chciałem szukać profilu Mozarta na pejsie żeby go ostrzec

  przed zamachem. Po chwili dotarło do mnie, że to w Redakcji przyjęli na staż kogoś z Onetu.

  • 25 3

 • Otruty ? (1)

  Istnieje hipoteza, że Mozart został otruty przez zazdrosnego Antiono Salieriego. Właśnie trucizna miała być przyczyną śmierci Mozarta. W związku z tym być może taki tytuł jak zamach ? No, ale jak w życiu gdzieś dzwonią, ale w którym kościele...

  • 6 3

  • Zamach to w definicji także "targnięcie się na czyjeś życie"

   zatem można użyć do otrucia

   • 2 1

 • Zdjęcie numer 4. (1)

  Pani karmi bananem na oczach tłumu. I to ma być katolicka Polska. Wstydzilibyście się.

  • 4 11

  • Masz rację

   Podróżnicy z Irlandii karmią swoje dzieci wódą i króliczkami.

   • 6 1

 • oddajcie festiwal Oliwie!!!!

  Budyń pozazdrościł sukcesu oliwskiemu miejscu i postanowił zabrać do jakichś mieszczanskich czytaj komunalnych zakamarków muzykę zupełnie nie przystającą do takich klitek.

  • 14 3

 • Mozartiana to świetna inicjatywa

  okazja do miłych spotkań towarzyskich, a gdy ktoś ma gościa w domu z odległego miejsca,
  to obecność z nim obowiązkowa:
  pokaz gry świateł
  koncerty
  --niebanalna atrakcja jak na 3miasto

  • 18 1

 • Witamy w Oliwie Mozartiana !

  Nareszcie dobra muzyka i miejsce .

  • 7 3

 • I znowu ten sam błąd (4)

  Mozartianum - liczba mnoga Mozartiana, te, liczne Mozartiana!

  • 6 1

  • to jedno, ale czego się spodziewać

   po ludziach którzy coś słyszeli, ale nie wiedzą, ale piszą - HARMONIKA, nie żadna harmonijka, może odrazu harmoszka ze szkiełek?

   • 0 0

  • a najlepsze

   że "Juwenalia" już w ten sposób nikt nie odmieni, ech... no ale w końcu tak to jest, Mozart tworzył hity wszech czasów, a powodem do dumy jest to, że "ludzie między częściami utworów klaszczą i nikt ich z tego powodu nie prześladuje ani nie wyśmiewa", stoiska z piwerkiem i gryllem też są mam nadzieje?

   • 0 0

  • Myślę, że błędu nie ma

   gdyż, gdy mówię festiwal Mozartiana, to słowo Mozartiana ( neutrum pluralis) używam w sensie utwory Mozarta, te utwory,
   i powstaje coś w rodzaju nazwy własnej (jako plural)

   podobnie jak Juwenalia ( w polskiej pisowni) - Juvenalia jako igrzyska studentów

   • 0 0

  • Nazwa-Mozartiana

   Jak wiadomo pomysłodawcą festiwalu jest JAN Łukaszewski.Nikt nie wpadł na to,że jest to być może zbitka słowna Mozart-Jana ?

   • 3 1

 • A może pora na innego kompozytora ?

  • 4 7

 • A te kostiumy to ze Star Trek'a ? Czy nikt nie umie z organizatorow ustalic jak ludize ubierali sie za czasów Mozarta?

  • 4 2

 • harmoniJki szklanej?

  jak redaktor sie dowie gdzie takie harmonijki produkują to niech da znać, znajomy bluesman byłby zainteresowany

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Treść została poprawiona.

  • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

wystawa

Trend Book 2022

wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2019 roku w ramach festiwalu Literacki Sopot pisarz znany na całym świecie wystąpił w spektaklu swojego autorstwa. O kim mowa?

 

Najczęściej czytane