stat
Impreza odwołana

Zakończenie sezonu artystycznego 2019/2020

Każda symfonia Mahlera to odrębny świat. Praktycznie każda ma inną formę i dramaturgiczny układ. Dla austriackiego kompozytora najważniejszymi gatunkami były pieśń i symfonia. W II Symfonii znajdziemy połączenie tych dwóch fundamentalnych dla Mahlera formotwórczych zasad.

gru 11

sobota, godz. 19:00

bilety 90 - 150 zł
Kup bilet
cze'22 10

piątek, godz. 20:00

Gdańsk Sopot,
bilety 190 - 590 zł
Kup bilet
Podobnie jak dwie następne symfonie austriackiego kompozytora, II Symfonia Mahlera należy do kręgu związanego z cyklem pieśni Das Knaben Wunderhorn. Mahler wykorzystuje tu w całości jedną z pieśni tego cyklu (Urlicht), inna pojawia się w formie instrumentalnej w trzeciej części. Całość kończy Mahler finałem z udziałem chóru, co wyraźnie nawiązuje do słynnej IX Symfonii Beethovena. Ale zarodkiem II Symfonii był poemat symfoniczny Grablied, powstały z inspiracji...Mickiewiczem! Mahler znał Dziady polskiego wieszcza (w 1887, rok przed rozpoczęciem pracy nad II Symfonią, ukazało się niemieckie tłumaczenie dramatu Mickiewicza) i to one były jedną z inspiracji poematu symfonicznego, który ostatecznie stał się pierwszą częścią II Symfonii.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Ostatecznie ideę przewodnią symfonii stanowi zmartwychwstanie. Oda Klopstocka, którą kompozytor usłyszał podczas pogrzebu przyjaciela - Hansa von Bülowa, posłużyła za kanwę finału. I tak od marsza żałobnego poprzez liryczne intermezza dochodzimy do ekstatycznego finału.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze - dyrygent
Ewa Marciniec - alt
Aleksandra Orłowska - sopran
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem Marcina Tomczaka
Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem Błażeja Połoma
Konrad Mielnik - prowadzenie

Program:
Gustaw Mahler - II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie [80']

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który działający do dzisiaj teatr jest najstarszym teatrem niezależnym w Trójmieście?