• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Zaklęte w Jantarze

komedia spektakl muzyczny
kasy:
58 523-30-01
data premiery:
11 października 2022
w ramach wydarzenia:
Gdańskie GRASSowania_2022
Komedia muzyczna "Zaklęte w Jantarze"
oryg. Trapped in Amber

Twórcy:
tekst: Carlos Morton
reżyseria: Irwin Appel
muzyka: Luis Moreno
występują: studenci II-roku PPSWA im. D. Baduszkowej w Gdyni
przekład: Julia Skuza

Tego jeszcze nie było! Na pewno pierwsza sztuka Chicano o historii Gdańska i w dialogu z Grassem wyreżyserowana przez amerykańskiego Żyda i zagrana przez młodych aktorów z Baduszkowej!"Zaklęte w Jantarze" jest komedią muzyczną o historii Gdańska jako pogranicza napisaną przez amerykańskiego dramatopisarza Latino Carlosa Mortona. W czerwcu 2022 Morton odbył z amerykańskim reżyserem Irwinem Appelem rezydenturę artystyczną "Gdańsk czyli pogranicze" na Międzynarodowym Centrum Studiów nad Granicami (IBSC) na Uniwersytecie Gdańskim. Doszło wtedy do scenicznego odczytania Trapped in Amber, oryginalnej wersji sztuki w reżyserii Appela i koprodukcji IBSC z Państwowym Studium Wokalno Aktorskim im. D. Baduszkowej (PPSWA).

Podczas Wielkiego GRASSowania_2022 dojdzie do pierwszego scenicznego wykonania Zaklętych w Jantarze w wersji polskiej w tłumaczeniu Julii Skuzy. Spektakle z udziałem autora. Przewidziana dyskusja po spektaklach. W serii szybkich scen przeplatanych licznymi piosenkami Zaklęte w Jantarze przedstawia wybrane epizody z historii Gdańska i regionu od roku 1659 do współczesności. Sztuka jest próbą dialogu amerykańskiego autora z twórczością Güntera Grassa; zamysł narracyjny oraz idee niektórych scen zaczerpnięte zostały z Blaszanego Bębenka i innych tekstów i przefiltrowane przez wrażliwość i doświadczenie autora, który od lat 1970. pozostaje jednym z wiodących twórców teatru Latino w USA, był współpracownikiem m.in. San Francisco Mime Troupe i jest laureatem New York Shakespeare Festival.

To wybuchowa historia, pełna humoru, wzruszeń, namiętności i ludzkich nadziei na tle wiatrów dziejów. Skompresowana w czasie opowieść miesza fakty z mitem i fikcją, farsa sąsiaduje z liryką i melodramatem, wiec z dokudramą i musicalem. To moralitet o losie i sile przetrwania zwykłych ludzi w zderzeniu z historią i jej wielkimi projektami jak wojny, nacjonalizmy, Kontr-Reformacja, Komunizm, itp. Morton często miesza rzeczywistość z archetypem. Spektakl ma wartki rytm, bogatą warstwę muzyczną i atrakcyjną formę wizualną opartą o żywiołową grę aktorską i nieszablonowe reżyserskie rozwiązania inscenizacyjne. Appel posługuje się obrazem, rytmem, chórem.

CARLOS MORTON jest utytułowanym kalifornijskim dramaturgiem Chicano i profesorem teatru University of California Santa Barbara. Jego sztuki zainteresowane są obszarem pogranicza meksykańsko-amerykańskiego, migracjami, historią kolonizacji. Stylistycznie porusza się w obszarze commedii dell'arte, Brechta, docudramy, teatru ulicznego.

IRWIN APPEL jest reżyserem amerykańskim pochodzenia żydowskiego. Specjalizuje się w spektakularnych realizacjach szekspirowskich i jest twórcą metody aktorskiej Naked Shakes. Jest Dyrektorem Wydziału Teatru i Tańca University of California Santa Barbara.

LUIS MORENO jest muzykiem i kompozytorem Chicano z Santa Barbara. W latach 1970. i 1980. występował w zespołach muzycznych takich jak El Teatro Campesino, Mestizo, zespół Francisco Gonzaleza (Los Lobos). Od lat jest czołową postacią sceny Old California i Chicano music w Santa Barbara w Kalifornii.

Producent wykonawczy: Grzegorz Welizarowicz (IBSC UG)
produkcja: International Border Studies Center, Uniwersytet Gdański, Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie w Gdyni
partnerzy: Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsk

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery