• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zagraj w księdza. Kontrowersyjna planszówka z Trójmiastem w tle

Maciej Korolczuk
28 marca 2023, godz. 15:00 
Opinie (315)
Gra Kleropol oparta jest na prawdziwych i kontrowersyjnych wydarzeniach z życia Kościoła. Nie brakuje też przypadków z Trójmiasta. Gra Kleropol oparta jest na prawdziwych i kontrowersyjnych wydarzeniach z życia Kościoła. Nie brakuje też przypadków z Trójmiasta.

Gra Kleropol powstała już kilka lat temu, ale to w ostatnim czasie - po aferach z udziałem księży i dyskusji wokół Jana Pawła II - jej sprzedaż wzrosła. Kontrowersyjna planszówka powstała na bazie prawdziwych, choć niechlubnych wydarzeń z życia Kościoła. Nie brakuje w niej przypadków z Trójmiasta.Czy grasz w kontrowersyjne planszówki?

To gra imprezowo-strategiczna, a inspiracją do jej powstania były prawdziwe wydarzenia. Zasady są proste: gracz wciela się księdza, katechetę czy kapelana, a jego zadaniem jest pomnażanie majątku. A tym dysponuje już od początku, bo jako członek kleru trzy nieruchomości dostaje za darmo.

Już w trakcie gry, gdy mija pole "Start" oddaje się hazardowi (gra w ruletkę), inwestuje np. w kompleks wieżowców "Vatican Towers" lub hotel "Święte oficjum". Gdy mu się powinie noga - może zostać przeniesiony do innej parafii ("Parafia Wigwizdów").

Gra powstała w 2019 roku i została wyprodukowana w Czechach. Kosztuje 119 zł. Gra powstała w 2019 roku i została wyprodukowana w Czechach. Kosztuje 119 zł.

Są też "cuda" z TrójmiastaKolorytu grze dodają karty "Cuda" i "Opatrzność", inspirowane prawdziwymi, choć niechlubnymi wydarzeniami w życiu Kościoła.

Nie brakuje też przykładów z Trójmiasta. To m.in. głośna sprawa ks. Eugeniusza Stelmacha z parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża na gdańskim Ujeścisku, który kupił od miasta grunt z 98 proc. bonifikatą, a następnie sprzedał jego część pod budowę supermarketu ("W miejsce obiecanego hospicjum budujesz centrum handlowe i kapliczkę. Inkasujesz 1000 zł").Albo inny przykład.

"Wykorzystując dogodne umiejscowienie twojej świątyni, montujesz na jej wieżach nadajniki telefonii komórkowej. Dzięki przeznaczeniu dochodów na cele sakralne nie płacisz podatków. Inkasujesz 300 zł".

To z kolei historia z Chełmu, gdzie ks. Adam Kalina na wieży kościoła montował maszty z nadajnikami, reperując w ten sposób parafialny budżet.

Twórcy gry wykorzystali też słynną aferę Stella Maris, w której skazano cztery osoby za przywłaszczenie ponad 67 mln zł na szkodę ponad 20 spółek, pranie pieniędzy i uszczuplenia podatkowe na szkodę skarbu państwa w wysokości kilkunastu milionów złotych ("Organizujesz lukratywną sieć pralni pieniędzy. Dzięki zwolnieniom podatkowym dotyczącym celów sakralnych zarabiasz 1000 zł").

Jej twórcy chcą pozostać anonimowi i podkreślają, że gra nie jest atakiem ani na Kościół, ani na wiernych. Jej twórcy chcą pozostać anonimowi i podkreślają, że gra nie jest atakiem ani na Kościół, ani na wiernych.

Twórcy: to nie atak na wiarę ani przekonania religijneTwórcy gry pozostają anonimowi.

- W kartach "Cuda" i "Opatrzność" opisujemy najróżniejsze wydarzenia z życia polskiego Kościoła. Od absurdalnych i humorystycznych afer, poprzez spektakularne przekręty finansowe, aż do skandalicznych wybryków hierarchów. W kartach znajdziesz m.in. przekręty finansowe z udziałem gangsterów, armię kapelanów i katechetów utrzymywaną z budżetu państwa, flirt hierarchów ze środowiskiem agresywnych kibiców piłkarskich i narodowców, liczne interesy pomiędzy "świeckim" rządem a kurią, cenniki za udzielanie sakramentów, bizantyjski przepych i bogactwo hierarchów - informują.
Jak czytamy na stronie gry, ideą gry jest pokazanie odbiorcom szerokiego zakresu problemów związanych z uprzywilejowaną pozycją kleru w Polsce. Twórcy podkreślają, że nie atakują w ten sposób ani wiary, ani przekonań religijnych.

- Wręcz przeciwnie: opisujemy wydarzenia, które stanowią nadużycie i wypaczenie idei chrześcijaństwa - dodają.
Grę wyprodukowano i wydano w Czechach. Jej koszt to 119 zł (+ koszt wysyłki). Dystrybucją zajmuje się Fundacja Wolność od Religii z Lublina.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (315)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie pierwotnie mieściła się siedziba starego Żaka znanego jako Klub Studentów Wybrzeża Żak?

 

Najczęściej czytane